romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Přerov uvažuje po incidentech mezi dvěma rodinami olašských Romů o rozšíření bedzoplatkových zón

28.7.2020 11:15
Přerovský hotel Strojař. Foto: Archiv Romea.cz
Přerovský hotel Strojař. Foto: Archiv Romea.cz

Přerov uvažuje o rozšíření bezdoplatkových zón, tedy seznamu ulic, kde noví nájemníci nebudou moci pobírat doplatek na bydlení. Informaci přinesl Deník. Podle vyjádření vedení Přerova jde o reakci na nedávné incidenty mezi dvěma znesvářenými olašskými rodinami.

Bezdoplatková zóna platí už dva roky v některých částech města v  sociálně vyloučených lokalit. Doplatek na bydlení pro nové nájemníky není vyplácen v Husově, Škodově, Tovačovské, Kojetínské, Tovární a Dluhonské ulici. Seznam lokalit se letos rozšířil také o ulice v centru města – Wilsonovu, Kratochvílovu či Masarykovo náměstí.

Někteří obyvatelé chtěli, aby se do bezdoplatkové zóny dostaly i další části města, el s peticí neuspěli.

"Musíme přesně znát lokality, kde k narušování klidu dochází a důležitá je i zpětná vazba od obyvatel. Bezdoplatkovou zónu v Přerově není možné vyhlásit plošně," řekl podle Deníku přerovský radní Petr Vrána (ANO).

Podle mluvčí přerovské radnice Lenky Chalupové je nutné k vyhlášení bezdoplatkové zóny důkladný monitoring neziskovými organizacemi, asistenty prevence kriminality a sociálními pracovníky magistrátu. "Doložen musí být zvýšený počet přestupků, ale třeba i fakt, že se na prostranstvích povaluje infekční materiál nebo jsou porušovány vyhlášky obce," uvedla podle Deníku Chalupová.

Incidenty, které vyvolaly v Přerově velké emoce, se odehrály před 14 dny. Šlo o spory v cukrárně na náměstí, na Žerotínově náměstí i v Bratrské ulici, kde jedna rodina olašských Romů házela po druhé v noci z oken věci, poškozeno bylo několik aut. V obou případech zasahovaly desítky policistů včetně těžkooděnců.

V Městském domě se pak uskutečnilo veřejné slyšení, na němž lidé bouřlivě debatovali s radními, koordinátorkou pro národnostní menšiny a policisty.

Přečteno: 856x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sociálně vyloučené lokality, Přerov, Sociální, sociální bydlení, Sociální dávky, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo