romea - logo
24. září 2020 (čtvrtek)
svátek má Jaromír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Přerov uvažuje po incidentech mezi dvěma rodinami olašských Romů o rozšíření bedzoplatkových zón

28.7.2020 11:15
Přerovský hotel Strojař. Foto: Archiv Romea.cz
Přerovský hotel Strojař. Foto: Archiv Romea.cz

Přerov uvažuje o rozšíření bezdoplatkových zón, tedy seznamu ulic, kde noví nájemníci nebudou moci pobírat doplatek na bydlení. Informaci přinesl Deník. Podle vyjádření vedení Přerova jde o reakci na nedávné incidenty mezi dvěma znesvářenými olašskými rodinami.

Bezdoplatková zóna platí už dva roky v některých částech města v  sociálně vyloučených lokalit. Doplatek na bydlení pro nové nájemníky není vyplácen v Husově, Škodově, Tovačovské, Kojetínské, Tovární a Dluhonské ulici. Seznam lokalit se letos rozšířil také o ulice v centru města – Wilsonovu, Kratochvílovu či Masarykovo náměstí.

Někteří obyvatelé chtěli, aby se do bezdoplatkové zóny dostaly i další části města, el s peticí neuspěli.

"Musíme přesně znát lokality, kde k narušování klidu dochází a důležitá je i zpětná vazba od obyvatel. Bezdoplatkovou zónu v Přerově není možné vyhlásit plošně," řekl podle Deníku přerovský radní Petr Vrána (ANO).

Podle mluvčí přerovské radnice Lenky Chalupové je nutné k vyhlášení bezdoplatkové zóny důkladný monitoring neziskovými organizacemi, asistenty prevence kriminality a sociálními pracovníky magistrátu. "Doložen musí být zvýšený počet přestupků, ale třeba i fakt, že se na prostranstvích povaluje infekční materiál nebo jsou porušovány vyhlášky obce," uvedla podle Deníku Chalupová.

Incidenty, které vyvolaly v Přerově velké emoce, se odehrály před 14 dny. Šlo o spory v cukrárně na náměstí, na Žerotínově náměstí i v Bratrské ulici, kde jedna rodina olašských Romů házela po druhé v noci z oken věci, poškozeno bylo několik aut. V obou případech zasahovaly desítky policistů včetně těžkooděnců.

V Městském domě se pak uskutečnilo veřejné slyšení, na němž lidé bouřlivě debatovali s radními, koordinátorkou pro národnostní menšiny a policisty.

Přečteno: 908x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sociálně vyloučené lokality, Přerov, Sociální, sociální bydlení, Sociální dávky, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo