romea - logo
6. března 2021 (sobota)
svátek má Miroslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Přerov uvažuje po incidentech mezi dvěma rodinami olašských Romů o rozšíření bedzoplatkových zón

28.7.2020 11:15
Přerovský hotel Strojař. Foto: Archiv Romea.cz
Přerovský hotel Strojař. Foto: Archiv Romea.cz

Přerov uvažuje o rozšíření bezdoplatkových zón, tedy seznamu ulic, kde noví nájemníci nebudou moci pobírat doplatek na bydlení. Informaci přinesl Deník. Podle vyjádření vedení Přerova jde o reakci na nedávné incidenty mezi dvěma znesvářenými olašskými rodinami.

Bezdoplatková zóna platí už dva roky v některých částech města v  sociálně vyloučených lokalit. Doplatek na bydlení pro nové nájemníky není vyplácen v Husově, Škodově, Tovačovské, Kojetínské, Tovární a Dluhonské ulici. Seznam lokalit se letos rozšířil také o ulice v centru města – Wilsonovu, Kratochvílovu či Masarykovo náměstí.

Někteří obyvatelé chtěli, aby se do bezdoplatkové zóny dostaly i další části města, el s peticí neuspěli.

"Musíme přesně znát lokality, kde k narušování klidu dochází a důležitá je i zpětná vazba od obyvatel. Bezdoplatkovou zónu v Přerově není možné vyhlásit plošně," řekl podle Deníku přerovský radní Petr Vrána (ANO).

Podle mluvčí přerovské radnice Lenky Chalupové je nutné k vyhlášení bezdoplatkové zóny důkladný monitoring neziskovými organizacemi, asistenty prevence kriminality a sociálními pracovníky magistrátu. "Doložen musí být zvýšený počet přestupků, ale třeba i fakt, že se na prostranstvích povaluje infekční materiál nebo jsou porušovány vyhlášky obce," uvedla podle Deníku Chalupová.

Incidenty, které vyvolaly v Přerově velké emoce, se odehrály před 14 dny. Šlo o spory v cukrárně na náměstí, na Žerotínově náměstí i v Bratrské ulici, kde jedna rodina olašských Romů házela po druhé v noci z oken věci, poškozeno bylo několik aut. V obou případech zasahovaly desítky policistů včetně těžkooděnců.

V Městském domě se pak uskutečnilo veřejné slyšení, na němž lidé bouřlivě debatovali s radními, koordinátorkou pro národnostní menšiny a policisty.

Přečteno: 971x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sociálně vyloučené lokality, Přerov, Sociální, sociální bydlení, Sociální dávky, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Pavla Svrčinová a vtip, který sdílela na svém facebookovém profilu. (Koláž: Romea.cz)

Budoucí hlavní hygienička Pavla Svrčinová se omluvila Romům za rasistický vtip

5.3.2021 20:05
Budoucí hlavní hygienička Pavla Svrčinová se omluvila Romům za sdílení rasistického vtipu na svém facebookovém profilu. Svrčinovou kontaktovala s žádostí o vysvětlení vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková. Budoucí hlavní hygienička se podle Válkové v telefonickém rozhovoru za celou věc omluvila a požádala zmocněnkyni o přeposlání její omluvy všem členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

František Lízna (FOTO: repro Česká televize)

Umřel páter František Lízna, který se zastával Romů. Je důležité, aby neztratili svůj romipen, říkával

5.3.2021 14:55
Ve čtvrtek večer zemřel katolický kněz a někdejší chartista František Lízna (79). Zprávu o jeho úmrtí zveřejnil jezuita Jan Regner. Lízna byl člověkem se srdcem na dlani, dlouho pomáhal Romům a lidem z okraje společnosti vůbec. Dlouhou poutí se vyléčil z rakoviny, v poslední době si stěžoval na plicní embolii, nakonec podlehl koronaviru.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoZÁZNAM VYSÍLÁNÍ: Rozhovor s novým honorárním konzulem Petrem Torákem

5.3.2021 13:53
Záznam živého vysílání rozhovoru s novým honorárním konzulem přímo z místa jeho působiště v Peterborough.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo