romea - logo
10. srpna 2022 (středa)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Přerov uvažuje po incidentech mezi dvěma rodinami olašských Romů o rozšíření bedzoplatkových zón

28.7.2020 11:15
Přerovský hotel Strojař. Foto: Archiv Romea.cz
Přerovský hotel Strojař. Foto: Archiv Romea.cz

Přerov uvažuje o rozšíření bezdoplatkových zón, tedy seznamu ulic, kde noví nájemníci nebudou moci pobírat doplatek na bydlení. Informaci přinesl Deník. Podle vyjádření vedení Přerova jde o reakci na nedávné incidenty mezi dvěma znesvářenými olašskými rodinami.

Bezdoplatková zóna platí už dva roky v některých částech města v  sociálně vyloučených lokalit. Doplatek na bydlení pro nové nájemníky není vyplácen v Husově, Škodově, Tovačovské, Kojetínské, Tovární a Dluhonské ulici. Seznam lokalit se letos rozšířil také o ulice v centru města – Wilsonovu, Kratochvílovu či Masarykovo náměstí.

Někteří obyvatelé chtěli, aby se do bezdoplatkové zóny dostaly i další části města, el s peticí neuspěli.

"Musíme přesně znát lokality, kde k narušování klidu dochází a důležitá je i zpětná vazba od obyvatel. Bezdoplatkovou zónu v Přerově není možné vyhlásit plošně," řekl podle Deníku přerovský radní Petr Vrána (ANO).

Podle mluvčí přerovské radnice Lenky Chalupové je nutné k vyhlášení bezdoplatkové zóny důkladný monitoring neziskovými organizacemi, asistenty prevence kriminality a sociálními pracovníky magistrátu. "Doložen musí být zvýšený počet přestupků, ale třeba i fakt, že se na prostranstvích povaluje infekční materiál nebo jsou porušovány vyhlášky obce," uvedla podle Deníku Chalupová.

Incidenty, které vyvolaly v Přerově velké emoce, se odehrály před 14 dny. Šlo o spory v cukrárně na náměstí, na Žerotínově náměstí i v Bratrské ulici, kde jedna rodina olašských Romů házela po druhé v noci z oken věci, poškozeno bylo několik aut. V obou případech zasahovaly desítky policistů včetně těžkooděnců.

V Městském domě se pak uskutečnilo veřejné slyšení, na němž lidé bouřlivě debatovali s radními, koordinátorkou pro národnostní menšiny a policisty.

Přečteno: 1113x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sociálně vyloučené lokality, Přerov, Sociální, sociální bydlení, Sociální dávky, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo