romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Přes 30 procent lidí si myslí, že by se romské děti neměly vzdělávat v běžných třídách

13.10.2016 17:48
Ilustrační FOTO: Wokandapix, Pixabay.com
Ilustrační FOTO: Wokandapix, Pixabay.com

Více než tři pětiny lidí souhlasí, aby se v běžných třídách vzdělávaly romské děti. Přibližně třetina se ale staví proti tomu, vyplývá z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Veřejnost dále souhlasí s existencí různých typů základních škol i víceletými gymnázii. Více než čtyři pětiny lidí odmítají vzdělávání lehce mentálně postižených dětí v běžných třídách. Naopak s integrací dětí s tělesným postižením více než dvě třetiny lidí souhlasí. Do průzkumu se v září zapojila asi tisícovka lidí starších 15 let.

Přes 60 procent respondentů souhlasilo, aby se v běžných třídách vzdělávaly romské děti, 24 procent uvedlo, že rozhodně ano a 38 procent spíše ano. Přes 30 procent však nechce vzdělávání romských dětí v běžných třídách, 21 procent je spíše proti a 13 procent je rozhodně proti, 4 procenta neví.

Přibližně 80 procent respondentů souhlasilo s existencí základních škol s rozšířenou výukou, speciálních škol pro handicapované žáky i takzvaných základních škol praktických, kde se vzdělávají zejména děti s lehkým mentálním postižením. Nejmenší podporu měla víceletá gymnázia, s jejichž zřizováním souhlasilo 70 procent lidí.

Ve srovnání s rokem 2014 se názory lidí na diferenciaci škol pro děti ve věku povinné docházky prakticky nezměnily. Zatímco u praktických a speciálních škol nehrálo v postojích roli vzdělání respondentů, víceletá gymnázia a ZŠ s rozšířenou výukou měly větší podporu u vysokoškoláků.

Přetrvává negativní postoj ke vzdělávání dětí s lehkým mentálním postižením v běžných třídách. Souhlasilo s ním 15 procent lidí, v roce 2014 jich bylo 13 procent. Nesouhlas s integrací převažoval také u dětí se sluchovým a zrakovým postižením. Vedle dětí s tělesným handicapem lidé souhlasí, aby se v běžných třídách vzdělávali také cizinci a mimořádně nadaní žáci.

Ve srovnání se situací před dvěma lety klesla podpora vzdělávání cizinců v běžných školách. Letos s tím souhlasilo 70 procent lidí, v roce 2014 jich bylo 78 procent. Autoři průzkumu vidí možné vysvětlení ve změnách nálad způsobených migrační krizí.

Obdobná situace nastala u jednoznačné podpory integrace tělesně postižených dětí. Rozhodně s ní souhlasilo 24 procent lidí, před dvěma lety rozhodný souhlas vyjádřilo 33 procent respondentů. Celkový podíl souhlasných odpovědí se snížil ze 73 na 69 procent. U lehce mentálně postižených posílil jednoznačný nesouhlas. Autoři průzkumu to vysvětlují bouřlivými debatami kolem novinek, které od září začaly platit v přístupu ke společnému vzdělávání. Další vývoj podle nich bude záležet na tom, jaké zkušenosti novela přinese.

Přečteno: 1513x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Inkluzivní vzdělávání, Diskriminace, Průzkum, CVVMHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo