romea - logo
27. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Prezident Zeman věří v kauze smrti Stanislava Tomáše policii, prý nemá důvod zpochybňovat závěry vyšetřování zákroku

28.6.2021 0:59
Miloš Zeman 5. 10. 2018 při odchodu z volební místnosti urážel Romy. (FOTO: Repro ČT)
Miloš Zeman 5. 10. 2018 při odchodu z volební místnosti urážel Romy. (FOTO: Repro ČT)

Prezident Miloš Zeman uvedl, že nemá důvod zpochybňovat výsledky prověřování policejního zákroku proti Stanislavu Tomášovi v Teplicích, jenž následně zemřel. Rada Evropy, která vyzvala k důslednému vyšetření incidentu, by se měla podle hlavy státu zabývat jinými záležitostmi. Řekl to v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News.

Miloš Zeman: "Já jsem se seznámil se stanoviskem policejního vyšetřování a jako člověk, který důvěřuje policii, nemám důvod výsledky tohoto vyšetřování jakkoli zpochybňovat."

Policisté trvají na tom, že mužova smrt neměla se zákrokem souvislost. Kolem případu se však objevuje stále více otazníků. Například i přesto, že od začátku policie tvrdila, že muž zkolaboval v sanitce, na čtvrteční tiskové konferenci ředitel KŘP Ústeckého kraje Jaromír Kníže na přímou otázku uvedl, že není schopen říct, kdy muž ztratil vědomí. Navíc svědci tvrdí, že policie je nutila vymazat videa z mobilních telefonů. Policie to označila za nesmysl a zároveň uvedla, že nemá žádná videa, pouze ta, která byla zveřejněna v médiích.

"Já jsem se seznámil se stanoviskem policejního vyšetřování a jako člověk, který důvěřuje policii, nemám důvod výsledky tohoto vyšetřování jakkoli zpochybňovat," řekl Zeman. "Rada Evropy se velmi často plete do nejrůznějších záležitostí, tuto nevyjímaje," dodal.

Policisté v Teplicích zasahovali před týdnem kvůli potyčce dvou mužů, kteří poškozovali cizí auta. Šestačtyřicetiletý Stanislav Tomáš, kterého zpacifikovali na zemi, poté zemřel. Policie nejdříve tvrdila, že v sanitce, na čtvrteční tiskové konferenci uvedla, že v nemocnici. Zasahujících policistů se vedle policejního prezidenta Jana Švejdara už dříve zastal i premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Generální inspekce bezpečnostních sborů oznámila, že v jednání policistů momentálně nespatřuje trestný čin. K důslednému vyšetření incidentu vyzvala vedle Rada Evropy i česká pobočka organizace na ochranu lidských práv Amnesty International, která zákrok policie označila za hrubý a nezákonný. Šéf Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose označil zásah české policie v Teplicích za nelidský, odporný a brutální.

Přečteno: 2332x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Miloš Zeman, smrt , Smrt po policejní intervenci, Smrt Roma v Teplicích, Policie, PrezidentHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo