romea - logo
5. června 2020 (pátek)
svátek má Dobroslav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Při akci neonacistů ve Vítkově zadržela policie tři lidi a zbraně

Vítkov, 3.8.2013 20:46, (ROMEA)
Asi 200 lidí dorazilo 3. srpna 2013 na shromáždění neonacistů ze skupiny Čeští lvi, které začalo po 14:00 ve Vítkově na Opavsku. Po oficiálním ukončeni demonstrace se část radikálů pokusila dostat do Husovy ulice, kde probíhalo shromáždění na podporu místních Romů. Policie demonstranty vytlačila zpět na náměstí. (FOTO: ČTK)
Asi 200 lidí dorazilo 3. srpna 2013 na shromáždění neonacistů ze skupiny Čeští lvi, které začalo po 14:00 ve Vítkově na Opavsku. Po oficiálním ukončeni demonstrace se část radikálů pokusila dostat do Husovy ulice, kde probíhalo shromáždění na podporu místních Romů. Policie demonstranty vytlačila zpět na náměstí. (FOTO: ČTK)

Při dnešní demonstraci ve Vítkově na Opavsku policisté zadrželi tři lidi a zabavili dvě desítky zbraní. Vážnější střety se ale neobjevily. Novinářům to po skončení protiromského pochodu řekl moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Kužel. Na shromáždění extremistů dorazily asi dvě stovky lidí, o něco méně lidí se pak zúčastnilo pochodu. Na akci dohlíželo kolem 200 policistů.

SITUACI VE VÍTKOVĚ JSME CELÝ DEN SLEDOVALI ON-LINE

Na shromáždění neonacistů ze skupiny Čeští lvi, které předcházelo pochodu ulicemi města, dorazilo asi 200 lidí, nejen pravicových radikálů, kterých bylo podle policie asi 150. Podle spolupracovníků serveru Romea.cz, kteří se pohybovali s protiromskýcm davem, však bylo radikálů kolem padesáti. Přijeli podle policejního ředitele z různých míst republiky. Poté, co ke shromážděným promluvil Pavel Sládek Matějný z Českých lvů, se asi 150 lidí vydalo na ohlášený pochod městem, které je známé žhářským útokem na romskou rodinu z roku 2009.

Po ukončení protiromského pochodu se asi 50 jeho účastníků snažilo dostat na shromáždění Romů. Policie je musela vytlačovat z Husovy ulice, kde se Romové sešli. "Byly zadrženy tři osoby pro protiprávní jednání. Při vjezdech do města bylo také zkontrolováno zhruba 220 osob a bylo zabaveno 22 zbraní," uvedl Kužel. Šlo podle něj o různé sečné a úderné zbraně, například baseballové pálky či kovové tyče. O zadržených nic bližšího neuvedl.

Policisté chtěli především zabránit střetům s účastníky druhého shromáždění, na němž se po poledni v nedalekém parčíku v Husově ulici sešlo asi 200 Romů. Trasa pochodu pravicových extremistů původně vedla i Husovou ulicí, policisté ale cestu kolem parčíku zatarasili. Právě tam se někteří z účastníků pochodu po jeho ukončení vydali. Pochod samotný se obešel bez incidentů, jeho účastníci občas vykřikovali hesla "Čechy Čechům" nebo "Naše ulice, naše města", ale většinou šli potichu, možná i vzhledem k velkému vedru.

Na shromáždění, které v parčíku v Husově ulici uspořádala Strana rovných příležitostí (SRP) a platforma Blokujeme!, se střídaly proslovy s hudbou. Organizátoři akci nazvali Happeningem pro dobré soužití. "Po ohlášení demonstrace se místní Romové báli a vyzvali nás, abychom tu udělali happening a ukázali, že dobré soužití a dobrý dialog vede k nenásilnostem. Nechceme násilí, chceme soužití tak, jak jsme byli zvyklí," řekl předseda SRP Štefan Tišer.

Podle velitele policejního zásahu Radima Daňka je také možné, že mezi sympatizanty, kteří do Vítkova přijeli, byli i lidé, kteří se zúčastnili podobných akcí v Českých Budějovicích a Duchcově. To potvrzují i zjištění serveru Romea.cz. Dav stejně jako v Duchcově vedl neonacista Pavel Sládek Matějný.

Policejní ředitel Kužel uvedl, že náklady spojené s policejními opatřeními půjdou určitě do milionů korun. Na příjezdových cestách policisté zastavovali auta mířící do Vítkova, kontrolovali řidiče a prohlíželi zavazadlové prostory. Nad šestitisícovým městečkem létá vrtulník.

O Vítkově se hodně hovořilo po žhářském útoku v roce 2009, kdy útočníci vhodili do domku romské rodiny tři zápalné láhve. Při požáru byli zraněni tři lidé, nejvážněji dvouletá dívka Natálka, která utrpěla popáleniny na 80 procentech těla a přežila s doživotními následky. Čtveřice extremistů následně za útok dostala tresty od 20 do 22 let vězení.

VIDEO

Přečteno: 2463x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Extremismus, Rasismus, Pochod, Vítkov, Žhářský útok ve VítkověHLAVNÍ ZPRÁVY

Foto: Lukáš Houdek

videoZemřel romský básník, překladatel, novinář a aktivista Jan Döme Horváth

4.6.2020 11:40
Ve věku 60 let zemřel dnes v ranních hodinách po krátké nemoci romský básník, překladatel, novinář a aktivista Jan Döme Horváh. Serveru Romea.cz to sdělila jeho rodina.
 celý článek

Dej mu jen podmínku. Koláž Romea.cz

Satirická glosa Františka Kostlána: Ať žije podmínka!

3.6.2020 17:24
Tento týden došly tři soudy ke stejnému posouzení tří různých rasistických trestných činů. Za takové zločiny se u nás i na Slovensku už dlouhá léta nejčastěji udělují podmínečné tresty. A protože trestné činy tohoto charekteru jsou podle práva posuzovány přísněji než jiné, musíme za stejný zločin s podtextem nerasistickým hledat tresty ještě nižší než jsou podmínky. Je mi jasné, že ironie a satirický pohled na věc se k takovým případům příliš nehodí, ale berte to, prosím, jako vyjádření bezmoci a bezradnosti nad rozhodováním středoevropské justice.
 celý článek

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo