romea - logo
15. července 2019 (pondělí)
svátek má Jindřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

Při akci neonacistů ve Vítkově zadržela policie tři lidi a zbraně

Vítkov, 3.8.2013 20:46, (ROMEA)
Asi 200 lidí dorazilo 3. srpna 2013 na shromáždění neonacistů ze skupiny Čeští lvi, které začalo po 14:00 ve Vítkově na Opavsku. Po oficiálním ukončeni demonstrace se část radikálů pokusila dostat do Husovy ulice, kde probíhalo shromáždění na podporu místních Romů. Policie demonstranty vytlačila zpět na náměstí. (FOTO: ČTK)
Asi 200 lidí dorazilo 3. srpna 2013 na shromáždění neonacistů ze skupiny Čeští lvi, které začalo po 14:00 ve Vítkově na Opavsku. Po oficiálním ukončeni demonstrace se část radikálů pokusila dostat do Husovy ulice, kde probíhalo shromáždění na podporu místních Romů. Policie demonstranty vytlačila zpět na náměstí. (FOTO: ČTK)

Při dnešní demonstraci ve Vítkově na Opavsku policisté zadrželi tři lidi a zabavili dvě desítky zbraní. Vážnější střety se ale neobjevily. Novinářům to po skončení protiromského pochodu řekl moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Kužel. Na shromáždění extremistů dorazily asi dvě stovky lidí, o něco méně lidí se pak zúčastnilo pochodu. Na akci dohlíželo kolem 200 policistů.

SITUACI VE VÍTKOVĚ JSME CELÝ DEN SLEDOVALI ON-LINE

Na shromáždění neonacistů ze skupiny Čeští lvi, které předcházelo pochodu ulicemi města, dorazilo asi 200 lidí, nejen pravicových radikálů, kterých bylo podle policie asi 150. Podle spolupracovníků serveru Romea.cz, kteří se pohybovali s protiromskýcm davem, však bylo radikálů kolem padesáti. Přijeli podle policejního ředitele z různých míst republiky. Poté, co ke shromážděným promluvil Pavel Sládek Matějný z Českých lvů, se asi 150 lidí vydalo na ohlášený pochod městem, které je známé žhářským útokem na romskou rodinu z roku 2009.

Po ukončení protiromského pochodu se asi 50 jeho účastníků snažilo dostat na shromáždění Romů. Policie je musela vytlačovat z Husovy ulice, kde se Romové sešli. "Byly zadrženy tři osoby pro protiprávní jednání. Při vjezdech do města bylo také zkontrolováno zhruba 220 osob a bylo zabaveno 22 zbraní," uvedl Kužel. Šlo podle něj o různé sečné a úderné zbraně, například baseballové pálky či kovové tyče. O zadržených nic bližšího neuvedl.

Policisté chtěli především zabránit střetům s účastníky druhého shromáždění, na němž se po poledni v nedalekém parčíku v Husově ulici sešlo asi 200 Romů. Trasa pochodu pravicových extremistů původně vedla i Husovou ulicí, policisté ale cestu kolem parčíku zatarasili. Právě tam se někteří z účastníků pochodu po jeho ukončení vydali. Pochod samotný se obešel bez incidentů, jeho účastníci občas vykřikovali hesla "Čechy Čechům" nebo "Naše ulice, naše města", ale většinou šli potichu, možná i vzhledem k velkému vedru.

Na shromáždění, které v parčíku v Husově ulici uspořádala Strana rovných příležitostí (SRP) a platforma Blokujeme!, se střídaly proslovy s hudbou. Organizátoři akci nazvali Happeningem pro dobré soužití. "Po ohlášení demonstrace se místní Romové báli a vyzvali nás, abychom tu udělali happening a ukázali, že dobré soužití a dobrý dialog vede k nenásilnostem. Nechceme násilí, chceme soužití tak, jak jsme byli zvyklí," řekl předseda SRP Štefan Tišer.

Podle velitele policejního zásahu Radima Daňka je také možné, že mezi sympatizanty, kteří do Vítkova přijeli, byli i lidé, kteří se zúčastnili podobných akcí v Českých Budějovicích a Duchcově. To potvrzují i zjištění serveru Romea.cz. Dav stejně jako v Duchcově vedl neonacista Pavel Sládek Matějný.

Policejní ředitel Kužel uvedl, že náklady spojené s policejními opatřeními půjdou určitě do milionů korun. Na příjezdových cestách policisté zastavovali auta mířící do Vítkova, kontrolovali řidiče a prohlíželi zavazadlové prostory. Nad šestitisícovým městečkem létá vrtulník.

O Vítkově se hodně hovořilo po žhářském útoku v roce 2009, kdy útočníci vhodili do domku romské rodiny tři zápalné láhve. Při požáru byli zraněni tři lidé, nejvážněji dvouletá dívka Natálka, která utrpěla popáleniny na 80 procentech těla a přežila s doživotními následky. Čtveřice extremistů následně za útok dostala tresty od 20 do 22 let vězení.

VIDEO

Přečteno: 2443x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Extremismus, Rasismus, Pochod, Vítkov, Žhářský útok ve VítkověHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo