romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Při hlasování RRTV o tom, že televize Prima porušila reportáží o iráckých uprchlících zákon, záhadně zmizeli 4 členové rady

30.5.2016 15:29
George Batto, kterému byla jeho odpověď pro televizi Prima hrubě zkreslena a bylo mu vloženo do úst to, co vůbec neřekl (FOTO: Repro TV Prima)
George Batto, kterému byla jeho odpověď pro televizi Prima hrubě zkreslena a bylo mu vloženo do úst to, co vůbec neřekl (FOTO: Repro TV Prima)

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání řešila na zasedání 19. dubna podnět k reportáži o křesťanských uprchlících z Iráku. Podle podnětu se televize Prima dopustila v reportáži manipulace. Hlasování Rady o tomto bodě bylo neplatné, přestože všech ostatních 59 usnesení ten den bylo platných.

Reportáž televize Prima odvysílaná 11. února v hlavní zpravodajské relaci vzbudila silné emoce a celou řadu rekací a dohadů. Jeden z uprchlíků v reportáži se totiž údajně velmi kriticky vyjádřil o nabídnutém ubytování v Jihlavě. Po odvysílání vznikl spor o to, zda výrok vůbec vyřkl. Ukázalo se, že překlad byl zavádějící.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání dostala kvůli této reportáži celou řadu podnětů. Mimo jiné i od sedmnácti členů Senátu ČR. Podle senátorů mohlo dojít k porušení zákona č. 231/2001 o provozování rozhlasového a televizního vysílání a zejména povinnosti nepodněcovat k nenávisti, která z něj vyplývá.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání podnět řešila několik měsíců. Na základě prověření reportáže a pochybností o její správnosti požádala Rada FTV Prima o vysvětlení. S tím se seznámila na zasedání 19. dubna, kde současně následně hlasovala o rozhodnutí, které jim zřejmě vypracovali analytici Rady.

Podle navrženého usnesení televize Prima porušila zákon tím, že v reportáži zaměnila "vyjádření respondenta Georgise Batta, jenž s rodinou přicestoval z Libanonu, o odhodlání se vrátit, pokud by azylové bydlení nebylo vyhovující, za vyjádření o odhodlání kvůli případnému nevyhovujícímu azylovému bydlení se vrátit specificky do Iráku, tedy do země ve válce, přičemž doplnění zmínky o Iráku bylo nepravdivé."

V navrženém usnesení se dále píše: "K témuž dále přispělo, že provozovatel v téže reportáži konfrontoval obecně vyjádřené znepokojení respondenta z úrovně azylového bydlení, které bude jeho rodině nabídnuto, s pozitivním vyjádřením další osoby o kvalitě konkrétních bytů nabídnutých této rodině, jako by šlo o stejnou věc, ačkoliv v prvním případě šlo o obecné, hypotetické vyjádření a ve druhém případě o vyjádření ke konkrétním bytům, takže konfrontace obou vyjádření byla zavádějící; a k témuž dále přispělo, že redakční tvrzení o tom, že se irácké rodině vůbec nelíbí nabízené bydlení, které bylo vyjádřeno v moderátorském uvedení reportáže a reportérem v průběhu reportáže, nemělo oporu v přímém vyjádření člena rodiny Battových. Tím se provozovatel dopustil porušení povinnosti zajistit, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech bylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti."

O rozhodnutí, které uvádělo pochybení televize, hlasovalo jen šest členů rady, přitom o předchozím i následujícím rozhodnutí hlasovalo všech deset přítomných členů Rady, stejně jako o většině usnesení, která jsou v zápise.

Hlasování tak bylo kvůli nízké účasti neplatné. Podle dostupných informací se RRTV už dále případem nezabývala a nepřistoupila tak k žádnému rozhodnutí.

Informace o tom, jak je možné, že se během hlasování o bodu týkajícího se televize Prima najednou ztratili čtyři hlasující, zjišťujeme.

Přečteno: 2616x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, RRTV, televize, Prima TV, manipulace, UprchlíciHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo