romea - logo
23. října 2020 (pátek)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Při hlasování RRTV o tom, že televize Prima porušila reportáží o iráckých uprchlících zákon, záhadně zmizeli 4 členové rady

30.5.2016 15:29
George Batto, kterému byla jeho odpověď pro televizi Prima hrubě zkreslena a bylo mu vloženo do úst to, co vůbec neřekl (FOTO: Repro TV Prima)
George Batto, kterému byla jeho odpověď pro televizi Prima hrubě zkreslena a bylo mu vloženo do úst to, co vůbec neřekl (FOTO: Repro TV Prima)

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání řešila na zasedání 19. dubna podnět k reportáži o křesťanských uprchlících z Iráku. Podle podnětu se televize Prima dopustila v reportáži manipulace. Hlasování Rady o tomto bodě bylo neplatné, přestože všech ostatních 59 usnesení ten den bylo platných.

Reportáž televize Prima odvysílaná 11. února v hlavní zpravodajské relaci vzbudila silné emoce a celou řadu rekací a dohadů. Jeden z uprchlíků v reportáži se totiž údajně velmi kriticky vyjádřil o nabídnutém ubytování v Jihlavě. Po odvysílání vznikl spor o to, zda výrok vůbec vyřkl. Ukázalo se, že překlad byl zavádějící.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání dostala kvůli této reportáži celou řadu podnětů. Mimo jiné i od sedmnácti členů Senátu ČR. Podle senátorů mohlo dojít k porušení zákona č. 231/2001 o provozování rozhlasového a televizního vysílání a zejména povinnosti nepodněcovat k nenávisti, která z něj vyplývá.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání podnět řešila několik měsíců. Na základě prověření reportáže a pochybností o její správnosti požádala Rada FTV Prima o vysvětlení. S tím se seznámila na zasedání 19. dubna, kde současně následně hlasovala o rozhodnutí, které jim zřejmě vypracovali analytici Rady.

Podle navrženého usnesení televize Prima porušila zákon tím, že v reportáži zaměnila "vyjádření respondenta Georgise Batta, jenž s rodinou přicestoval z Libanonu, o odhodlání se vrátit, pokud by azylové bydlení nebylo vyhovující, za vyjádření o odhodlání kvůli případnému nevyhovujícímu azylovému bydlení se vrátit specificky do Iráku, tedy do země ve válce, přičemž doplnění zmínky o Iráku bylo nepravdivé."

V navrženém usnesení se dále píše: "K témuž dále přispělo, že provozovatel v téže reportáži konfrontoval obecně vyjádřené znepokojení respondenta z úrovně azylového bydlení, které bude jeho rodině nabídnuto, s pozitivním vyjádřením další osoby o kvalitě konkrétních bytů nabídnutých této rodině, jako by šlo o stejnou věc, ačkoliv v prvním případě šlo o obecné, hypotetické vyjádření a ve druhém případě o vyjádření ke konkrétním bytům, takže konfrontace obou vyjádření byla zavádějící; a k témuž dále přispělo, že redakční tvrzení o tom, že se irácké rodině vůbec nelíbí nabízené bydlení, které bylo vyjádřeno v moderátorském uvedení reportáže a reportérem v průběhu reportáže, nemělo oporu v přímém vyjádření člena rodiny Battových. Tím se provozovatel dopustil porušení povinnosti zajistit, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech bylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti."

O rozhodnutí, které uvádělo pochybení televize, hlasovalo jen šest členů rady, přitom o předchozím i následujícím rozhodnutí hlasovalo všech deset přítomných členů Rady, stejně jako o většině usnesení, která jsou v zápise.

Hlasování tak bylo kvůli nízké účasti neplatné. Podle dostupných informací se RRTV už dále případem nezabývala a nepřistoupila tak k žádnému rozhodnutí.

Informace o tom, jak je možné, že se během hlasování o bodu týkajícího se televize Prima najednou ztratili čtyři hlasující, zjišťujeme.

Přečteno: 2621x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, RRTV, televize, Prima TV, manipulace, UprchlíciHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocněníCOVID-19 podvod, jak ta nemoc je smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo