romea - logo
28. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Otýlie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Při hlasování RRTV o tom, že televize Prima porušila reportáží o iráckých uprchlících zákon, záhadně zmizeli 4 členové rady

30.5.2016 15:29
George Batto, kterému byla jeho odpověď pro televizi Prima hrubě zkreslena a bylo mu vloženo do úst to, co vůbec neřekl (FOTO: Repro TV Prima)
George Batto, kterému byla jeho odpověď pro televizi Prima hrubě zkreslena a bylo mu vloženo do úst to, co vůbec neřekl (FOTO: Repro TV Prima)

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání řešila na zasedání 19. dubna podnět k reportáži o křesťanských uprchlících z Iráku. Podle podnětu se televize Prima dopustila v reportáži manipulace. Hlasování Rady o tomto bodě bylo neplatné, přestože všech ostatních 59 usnesení ten den bylo platných.

Reportáž televize Prima odvysílaná 11. února v hlavní zpravodajské relaci vzbudila silné emoce a celou řadu rekací a dohadů. Jeden z uprchlíků v reportáži se totiž údajně velmi kriticky vyjádřil o nabídnutém ubytování v Jihlavě. Po odvysílání vznikl spor o to, zda výrok vůbec vyřkl. Ukázalo se, že překlad byl zavádějící.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání dostala kvůli této reportáži celou řadu podnětů. Mimo jiné i od sedmnácti členů Senátu ČR. Podle senátorů mohlo dojít k porušení zákona č. 231/2001 o provozování rozhlasového a televizního vysílání a zejména povinnosti nepodněcovat k nenávisti, která z něj vyplývá.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání podnět řešila několik měsíců. Na základě prověření reportáže a pochybností o její správnosti požádala Rada FTV Prima o vysvětlení. S tím se seznámila na zasedání 19. dubna, kde současně následně hlasovala o rozhodnutí, které jim zřejmě vypracovali analytici Rady.

Podle navrženého usnesení televize Prima porušila zákon tím, že v reportáži zaměnila "vyjádření respondenta Georgise Batta, jenž s rodinou přicestoval z Libanonu, o odhodlání se vrátit, pokud by azylové bydlení nebylo vyhovující, za vyjádření o odhodlání kvůli případnému nevyhovujícímu azylovému bydlení se vrátit specificky do Iráku, tedy do země ve válce, přičemž doplnění zmínky o Iráku bylo nepravdivé."

V navrženém usnesení se dále píše: "K témuž dále přispělo, že provozovatel v téže reportáži konfrontoval obecně vyjádřené znepokojení respondenta z úrovně azylového bydlení, které bude jeho rodině nabídnuto, s pozitivním vyjádřením další osoby o kvalitě konkrétních bytů nabídnutých této rodině, jako by šlo o stejnou věc, ačkoliv v prvním případě šlo o obecné, hypotetické vyjádření a ve druhém případě o vyjádření ke konkrétním bytům, takže konfrontace obou vyjádření byla zavádějící; a k témuž dále přispělo, že redakční tvrzení o tom, že se irácké rodině vůbec nelíbí nabízené bydlení, které bylo vyjádřeno v moderátorském uvedení reportáže a reportérem v průběhu reportáže, nemělo oporu v přímém vyjádření člena rodiny Battových. Tím se provozovatel dopustil porušení povinnosti zajistit, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech bylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti."

O rozhodnutí, které uvádělo pochybení televize, hlasovalo jen šest členů rady, přitom o předchozím i následujícím rozhodnutí hlasovalo všech deset přítomných členů Rady, stejně jako o většině usnesení, která jsou v zápise.

Hlasování tak bylo kvůli nízké účasti neplatné. Podle dostupných informací se RRTV už dále případem nezabývala a nepřistoupila tak k žádnému rozhodnutí.

Informace o tom, jak je možné, že se během hlasování o bodu týkajícího se televize Prima najednou ztratili čtyři hlasující, zjišťujeme.

Přečteno: 2625x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, RRTV, televize, Prima TV, manipulace, UprchlíciHLAVNÍ ZPRÁVY

Na jaře Irena šila zdarma roušky, nyní nemá šanci si pronajmout byt... je totiž Romka (FOTO: Archiv autorky)

Alena Gronzíková: Romové nemají šanci si pronajmout byt. Beznadějný příběh Ireny, která má doporučení od minulé majitelky, stálý příjem a poctivě pracuje

26.1.2021 16:37
Když se mi známá Irena prvně zmínila, že si bude muset hledat nové bydlení, protože se majitelka bytu, který má v současné době v pronájmu, chce vrátit zpět do svého bytu, věděla jsem, že nebude jednoduché v Břeclavi najít pro ni a její dvě děti vhodné bydlení. Ale že to bude až takový oříšek, to jsem vážně nečekala.
 celý článek

Rudolf Bagár (FOTO: Facebook Muzea romské kultury)

Zemřel legendární romský hudebník Rudolf Bagár

26.1.2021 14:43
Zemřel legendární hudebník Rudolf Bagár. Na svém oficiální facebookovém účtu o tom informovalo Muzeum romské kultury, se kterým dlouhodobě spolupracoval.
 celý článek

Jarmila Balážová a Karel Karika (FOTO: ROMEA TV)

videoKarel Karika pro ROMEA TV: Situace lidí v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli koronaviru rychle zhoršuje. Nejchudší lidé se očkovat nechají, dezinformace šíří spíše střední vrstva

25.1.2021 17:00
Situace v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 výrazně zhoršila. "Chudé lidi zasáhla pandemie ze všech nejvíce," říká v rozhovoru pro ROMEA TV Karel Karika, staronový místostarosta městského obvodu Ústí nad Labem - město. Ten se na post vrátil po dvou letech po rozpadu dosavadní koalice. Chce pro město pracovat s vizí, ne jako úředník, ale jako někdo, kdo je zvolený občany. "Chci se soustředit na plnění jejich potřeb," uvedl Karel Karika.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo