romea - logo
1. července 2022 (pátek)
svátek má Jaroslava

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Při pochodu hrdosti sexuálních menšin šlo Prahou přes 10.000 lidí

15.8.2015 16:30
Ilustrační foto (autor: František Kostlán)
Ilustrační foto (autor: František Kostlán)

Přes 10.000 lidí prošlo odpoledne centrem Prahy při pochodu hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů Prague Pride. Svou účastí ho podpořila pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) a několik známých osobností. Proti jejich oslavě sexuální odlišnosti protestovala na Václavském náměstí hrstka odpůrců homosexuality.

V čele s krojovaným jezdcem na bílém jednorožci se hodinu po poledni průvod vydal za zvuků hudby z reproduktorů na zhruba 15 alegorických vozech z Václavského náměstí k Vltavě. Tu pestrobarevný tančící had překročil po Čechově mostě a po schodech na Letnou zamířil do Letenských sadů, kde byl pro účastníky přichystán hudební program.

Zatímco podle odhadů policie se do průvodu zapojilo maximálně 15.000 lidí, podle předsedy Gay iniciativy Jiřího Hromady jen z Václavského náměstí vyšlo 18.000 lidí a postupně se počet účastníků rozrostl na zhruba 35.000. Většina z nich nesla duhové vlajky, symbol homosexuální komunity, nebo se vyzdobili jinými duhovými symboly. Nechyběly ani originální kostýmy.

Primátorka Prahy v čele průvodu

V čele průvodu šli kromě Krnáčové a Hromady moderátorky Ester Janečková a Lejla Abbasová nebo herečky Jana Bernášková, Michaela Maurerová, Nela Boudová či Jitka Smutná. K nim se připojila i řádová sestra Jeannine Gramicková, jejíž vystoupení na katolické půdě během letošního festivalu Prague Pride nepovolil kardinál Dominik Duka. Do průvodu se zapojil také 120členný mužský sbor London Gay Men’s Chorus, který přítomné bavil populárními písněmi a originálními choreografiemi.

"Já si myslím, že to už je integrální součástí Prahy stejně jako pražský maraton a doufám, že tak tomu bude i v budoucnu," řekla ČTK k pochodu Krnáčová, která se ho účastnila už popáté. "Tady nejde o žádnou demonstraci, ale o obyčejnou lidskou radost z jinakosti. Z toho, že nejsme černobílá louka, ale pestrobarevná louka plná květů, různých barev a jinakosti a že se k nám gayům a lesbám přidávají další, kteří se cítí být jinací a přispívají k tomuto světu, aby nebyl jednostranný," dodal Hromada.

Ještě než se pochod vydal na svou trasu, protestovaly proti němu u sochy svatého Václava zhruba tři desítky odpůrců homosexuality, kteří obhajovali tradiční rodinu a křesťanské hodnoty. Tuto demonstraci svolal Pavel Matějný, který už dřív pořádal protiromské pochody v různých městech a festival Prague Pride na facebooku označil za "vrchol hnusu a nevkusu" a vyzval k "obraně vlasti". Uprostřed Václavského náměstí se pak účastníkům pochodu snažil "rozmlouvat" jejich sexuální orientaci muž s velkým transparentem hlásajícím "Homosexualita = hrozba pro národní bezpečnost".

V protestním Pochodu za rodinu byl i Jiří Čunek

Necelá stovka lidí dnes prošla centrem Prahy také v Pochodu pro rodinu, který pořádali Mladí křesťanští demokraté. "Pokud bychom ho dělali jakýkoliv jiný den, tak bychom nezískali takovou pozornost," řekl jejich místopředseda Jan Gregor. Téma rodiny podle něj nezaznívá tak často, jak by mělo. Právo na shromažďování a vyjádření názoru mají podle něj všechny strany. "V průvodu hrdosti jsou některé věci, které některým můžou připadat obscénní. Ale mají na ně právo," dodal Gregor.

Záštitu nad pochodem převzali místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), kardinál Dominik Duka a pražský radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL). "Je to smutná věc, že nás je tu jen pár a kousek vedle jsou desítky tisíc lidí. Věřím, že v budoucích letech bude poměr obrácený," řekl Wolf, který se pochodu i osobně účastnil, stejně jako bývalý poslanec a starosta Vsetína Jiří Čunek.

Přečteno: 585x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Prague PrideHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo