romea - logo
28. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Otýlie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Příběh zámožné židovské rodiny Löw-Beer mapuje kniha Archy života

18.9.2020 10:09
Archy života
Archy života

Příběh židovské rodiny Löw-Beer, po které na Moravě zůstaly významné architektonické i průmyslové památky, mapuje kniha Archy života. Vydalo ji nakladatelství Books&Pipes, autorem je Daniel Low-Beer, přímý potomek posledního majitele textilního impéria v Brně a Brněnci na Svitavsku. Spisovatel po celém světě sbíral vzpomínky členů rodiny, kterým se podařilo uniknout před holokaustem, i jejich potomků.

Archy života jsou podle autora příběhem o přežití jednoho jména a lidí, kteří si ho předávají z generace na generaci. "Rodina Löw-Beerů nyní žije rozptýlena po celém světě: její členové jsou občany Brazílie, Kanady, Spojených států, Austrálie, Anglie, karibských zemí i Švýcarska, nicméně v Česku či Slovensku z rodiny nezůstal vůbec nikdo," napsal autor.

Příběh začíná v židovském ghettu v Boskovicích na Blanensku. Löw-Beerům se během několika desetiletí podařilo vypracovat v sebevědomou podnikatelskou rodinu, která zbohatla díky textilkám, ale také cukrovarům nebo cementárnám. Status rodiny na přelomu 19. a 20. století dokládají vily v Brně i na Svitavsku. Z rodiny Löw-Beerů pocházela také Greta Tugendhatová, která s manželem Fritzem nechala vystavět modernistickou vilu Tugendhat, zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO.

Rozlet rodiny ukončil nástup nacismu. Kvůli židovskému původu museli Löw-Beerové krkolomně prchat před nacisty z Evropy. Některým členům rodiny se to podařilo, dalším nikoliv. Například Alfred Löw-Beer neunikl, našli jej mrtvého na kolejích v pohraničí. Zřejmě byl za nevyjasněných okolností zavražděn. "Jeden z nejbohatších a nejmocnějších mužů v Československu zemřel v přestrojení za krejčího s pouhými devíti markami v kapse," píše se v knize.

Další členové rodiny si na různých místech světa vybudovali novou existenci. Kromě vážných problémů se museli vypořádat i s jedním spíše humorným. Jejich jméno Löw-Beer, pocházející z němčiny, v angličtině náhle znělo směšně: Low-Beer bez přehlásky lze totiž přeložit třeba jako slabé pivo.

Součástí knihy jsou historické i současné fotografie a rodokmen Löw-Beerů. Předmluvou ji opatřil Thomas Kenneally, autor knihy Schindlerův seznam. Zachránce Židů Oskar Schindler totiž za druhé světové války působil právě v jedné z továren vybudovaných Löw-Beery. Nadační fond plánuje v bývalé textilce v Brněnci vybudovat památník Schindlerova archa.

Přečteno: 475x
 

Kam dál:

Štítky:  

Knihy, Židé, Kultura, Nacismus, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

Na jaře Irena šila zdarma roušky, nyní nemá šanci si pronajmout byt... je totiž Romka (FOTO: Archiv autorky)

Alena Gronzíková: Romové nemají šanci si pronajmout byt. Beznadějný příběh Ireny, která má doporučení od minulé majitelky, stálý příjem a poctivě pracuje

26.1.2021 16:37
Když se mi známá Irena prvně zmínila, že si bude muset hledat nové bydlení, protože se majitelka bytu, který má v současné době v pronájmu, chce vrátit zpět do svého bytu, věděla jsem, že nebude jednoduché v Břeclavi najít pro ni a její dvě děti vhodné bydlení. Ale že to bude až takový oříšek, to jsem vážně nečekala.
 celý článek

Rudolf Bagár (FOTO: Facebook Muzea romské kultury)

Zemřel legendární romský hudebník Rudolf Bagár

26.1.2021 14:43
Zemřel legendární hudebník Rudolf Bagár. Na svém oficiální facebookovém účtu o tom informovalo Muzeum romské kultury, se kterým dlouhodobě spolupracoval.
 celý článek

Jarmila Balážová a Karel Karika (FOTO: ROMEA TV)

videoKarel Karika pro ROMEA TV: Situace lidí v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli koronaviru rychle zhoršuje. Nejchudší lidé se očkovat nechají, dezinformace šíří spíše střední vrstva

25.1.2021 17:00
Situace v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 výrazně zhoršila. "Chudé lidi zasáhla pandemie ze všech nejvíce," říká v rozhovoru pro ROMEA TV Karel Karika, staronový místostarosta městského obvodu Ústí nad Labem - město. Ten se na post vrátil po dvou letech po rozpadu dosavadní koalice. Chce pro město pracovat s vizí, ne jako úředník, ale jako někdo, kdo je zvolený občany. "Chci se soustředit na plnění jejich potřeb," uvedl Karel Karika.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo