romea - logo
25. října 2020 (neděle)
svátek má Beáta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Příběh zámožné židovské rodiny Löw-Beer mapuje kniha Archy života

18.9.2020 10:09
Archy života
Archy života

Příběh židovské rodiny Löw-Beer, po které na Moravě zůstaly významné architektonické i průmyslové památky, mapuje kniha Archy života. Vydalo ji nakladatelství Books&Pipes, autorem je Daniel Low-Beer, přímý potomek posledního majitele textilního impéria v Brně a Brněnci na Svitavsku. Spisovatel po celém světě sbíral vzpomínky členů rodiny, kterým se podařilo uniknout před holokaustem, i jejich potomků.

Archy života jsou podle autora příběhem o přežití jednoho jména a lidí, kteří si ho předávají z generace na generaci. "Rodina Löw-Beerů nyní žije rozptýlena po celém světě: její členové jsou občany Brazílie, Kanady, Spojených států, Austrálie, Anglie, karibských zemí i Švýcarska, nicméně v Česku či Slovensku z rodiny nezůstal vůbec nikdo," napsal autor.

Příběh začíná v židovském ghettu v Boskovicích na Blanensku. Löw-Beerům se během několika desetiletí podařilo vypracovat v sebevědomou podnikatelskou rodinu, která zbohatla díky textilkám, ale také cukrovarům nebo cementárnám. Status rodiny na přelomu 19. a 20. století dokládají vily v Brně i na Svitavsku. Z rodiny Löw-Beerů pocházela také Greta Tugendhatová, která s manželem Fritzem nechala vystavět modernistickou vilu Tugendhat, zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO.

Rozlet rodiny ukončil nástup nacismu. Kvůli židovskému původu museli Löw-Beerové krkolomně prchat před nacisty z Evropy. Některým členům rodiny se to podařilo, dalším nikoliv. Například Alfred Löw-Beer neunikl, našli jej mrtvého na kolejích v pohraničí. Zřejmě byl za nevyjasněných okolností zavražděn. "Jeden z nejbohatších a nejmocnějších mužů v Československu zemřel v přestrojení za krejčího s pouhými devíti markami v kapse," píše se v knize.

Další členové rodiny si na různých místech světa vybudovali novou existenci. Kromě vážných problémů se museli vypořádat i s jedním spíše humorným. Jejich jméno Löw-Beer, pocházející z němčiny, v angličtině náhle znělo směšně: Low-Beer bez přehlásky lze totiž přeložit třeba jako slabé pivo.

Součástí knihy jsou historické i současné fotografie a rodokmen Löw-Beerů. Předmluvou ji opatřil Thomas Kenneally, autor knihy Schindlerův seznam. Zachránce Židů Oskar Schindler totiž za druhé světové války působil právě v jedné z továren vybudovaných Löw-Beery. Nadační fond plánuje v bývalé textilce v Brněnci vybudovat památník Schindlerova archa.

Přečteno: 446x
 

Kam dál:

Štítky:  

Knihy, Židé, Kultura, Nacismus, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo