Příběh zámožné židovské rodiny Löw-Beer mapuje kniha Archy života

Příběh židovské rodiny Löw-Beer, po které na Moravě zůstaly významné architektonické i průmyslové památky, mapuje kniha Archy života. Vydalo ji nakladatelství Books&Pipes, autorem je Daniel Low-Beer, přímý potomek posledního majitele textilního impéria v Brně a Brněnci na Svitavsku. Spisovatel po celém světě sbíral vzpomínky členů rodiny, kterým se podařilo uniknout před holokaustem, i jejich potomků.
Archy života jsou podle autora příběhem o přežití jednoho jména a lidí, kteří si ho předávají z generace na generaci. "Rodina Löw-Beerů nyní žije rozptýlena po celém světě: její členové jsou občany Brazílie, Kanady, Spojených států, Austrálie, Anglie, karibských zemí i Švýcarska, nicméně v Česku či Slovensku z rodiny nezůstal vůbec nikdo," napsal autor.
Příběh začíná v židovském ghettu v Boskovicích na Blanensku. Löw-Beerům se během několika desetiletí podařilo vypracovat v sebevědomou podnikatelskou rodinu, která zbohatla díky textilkám, ale také cukrovarům nebo cementárnám. Status rodiny na přelomu 19. a 20. století dokládají vily v Brně i na Svitavsku. Z rodiny Löw-Beerů pocházela také Greta Tugendhatová, která s manželem Fritzem nechala vystavět modernistickou vilu Tugendhat, zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO.
Rozlet rodiny ukončil nástup nacismu. Kvůli židovskému původu museli Löw-Beerové krkolomně prchat před nacisty z Evropy. Některým členům rodiny se to podařilo, dalším nikoliv. Například Alfred Löw-Beer neunikl, našli jej mrtvého na kolejích v pohraničí. Zřejmě byl za nevyjasněných okolností zavražděn. "Jeden z nejbohatších a nejmocnějších mužů v Československu zemřel v přestrojení za krejčího s pouhými devíti markami v kapse," píše se v knize.
Další členové rodiny si na různých místech světa vybudovali novou existenci. Kromě vážných problémů se museli vypořádat i s jedním spíše humorným. Jejich jméno Löw-Beer, pocházející z němčiny, v angličtině náhle znělo směšně: Low-Beer bez přehlásky lze totiž přeložit třeba jako slabé pivo.
Součástí knihy jsou historické i současné fotografie a rodokmen Löw-Beerů. Předmluvou ji opatřil Thomas Kenneally, autor knihy Schindlerův seznam. Zachránce Židů Oskar Schindler totiž za druhé světové války působil právě v jedné z továren vybudovaných Löw-Beery. Nadační fond plánuje v bývalé textilce v Brněnci vybudovat památník Schindlerova archa.
Kam dál:
- Předseda Senátu Miloš Vystrčil pro ROMEA TV: Památku obětí holocaustu si musíme stále připomínat, jinak zlo přijde přivřenými dveřmi
- Liberec dá milion na exkurze do míst spjatých s holocaustem
- Komerční šíření nacismu a podobných hnutí bude nesjpíš trestné. Poslanci novelu odhlasovali, teď půjde do Senátu
- Pražská radnice chce i nadále podporovat kulturní a společenské akce národnostních menšin
- Odmítl rozvážet košer jídlo. Byla to diskriminace a muž jde na čtyři měsíce do vězení
- Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!
- Izrael plánuje na celém světě očkovat židovské přeživší holokaustu proti koronaviru
- Poslanec Volný zveřejnil nechutnou koláž: Očkování přirovnal k holokaustu, místo "Arbeit macht frei" je na bráně koncentráku v Osvětimi nápis "Vakcínou ke svobodě"
- Socha zachránce židovských dětí Nicholase Wintona na hlavním nádraží v Praze má opět poničené brýle
- Žena, která si připnula židovskou hvězdu na demonstraci proti koronaviru, byla ombudsmanka liberecké organizace. Ve své funkci skončila, zneuctila oběti holokaustu
- Federace židovských obcí v ČR: Použití žlutých hvězd na demonstraci v Praze je exemplární zneužití a relativizace symbolu holocaustu spojenou s utrpením miliónů lidí
- VIDEO: Parodie na telenovely Ďábelské cikánky trhá na internetu rekordy ve sledovanosti. Vysílá ho i TV Barrandov
Štítky:
Knihy, Židé, Kultura, Nacismus, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

Alena Gronzíková: Romové nemají šanci si pronajmout byt. Beznadějný příběh Ireny, která má doporučení od minulé majitelky, stálý příjem a poctivě pracuje
26.1.2021 16:37
Zemřel legendární romský hudebník Rudolf Bagár
26.1.2021 14:43