romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Přibývá dalších nemocných úplavicí na Ostravsku

Ostrava, 12.11.2012 12:38, (ROMEA)
Pracovníci technických služeb začali 10. října ráno zahrazovat v ostravském ghettu Přednádraží zchátralé domy výstražnými páskami. Doplňují je cedule se zákazem vstupu. (FOTO: Patrik Banga)
Pracovníci technických služeb začali 10. října ráno zahrazovat v ostravském ghettu Přednádraží zchátralé domy výstražnými páskami. Doplňují je cedule se zákazem vstupu. (FOTO: Patrik Banga)

Stále přibývá případů nákazy úplavice, která se začala šířit od poloviny srpna a to zejména mezi obyvateli ostravských ubytoven a havarijních domů. Doposud se emidemii nepodařilo zastavit. Přibývá hlavně nemocných děti,ale též dospělých. Je za poslední týden přibylo dvanáct lidí, hlavně dětí.

Do pátku onemocnělo bacilární úplavicí podle šéfky protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Ireny Martinkové celkem 104 lidí, 92 z Ostravy a 12 z Bohumína.

Pacienti, u nichž testy prokážou nákazu, končí sice v krátkodobé izolaci na infekčním oddělení ostravské fakultní nemocnice a jejich příbuzné hygienici okamžitě informují o nutnosti dodržovat základní hygienické zásady, boj s infekcí zůstavá ale dosud stále marný. Většina nemocných totiž žije na přeplněných ubytovnách v naprosto nevyhovujících hygienických podmínkách, kde připadá na pět bytů až deset bytů například tři společné toalety.

Lydie Poláčková, členka Rady pro záležitosti romské komunity dodává: "Bohužel, pacientů s úplavicí tady u nás v Ostravě stále přibývá. Aktuálně odváželi v pátek do nemocnice osm lidí z ubytovny ve Svinově a nápis s upozorněním na výskyt úplavice se objevil také na dveřích další ubytovny v Cihelní ulici, kde žije část lidí přesunutá z dlouho sledované causy v Přednádraží.

I z tohoto důvodu se v pátek sešli v budově krajského úřadu hygienici a zástupci kraje z postižených Ostravy a Bohumína.

I to je důvod, proč se v pátek poprvé sešli v budově krajského úřadu hygienici se zástupci kraje, měst Ostravy a Bohumína i neziskových organizací, které poskytují sociální služby v romských lokalitách.

Zástupci neziskových organizací se dohodli, že jejich terénní pracovníci si rozdělí lokality, v nichž se starají a budou starat o prevenci,aby nedocházelo ke tříštění sil. 

Celkové vyřešení situace ale nedosáhnout zainteresovaní na jedné straně bez důsledného dodržování hygienických pravidel, pro která ale a to je druhá strana mince, musí být splněny podmínky také ze strany majitelů ubytoven. 

Přečteno: 1386x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, úplavice, ubytovnyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo