romea - logo
24. října 2021 (neděle)
svátek má Nina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Přijdťe diskutovat do pražského Crossu o dokumentárním filmu Život a smrt v Tanvaldu

Praha, 4.4.2013 11:36, (ROMEA)
ETHNIC FRIENDLY GHETTOLLEGE -  Mezinárodní den Romů 2013 v Praze
ETHNIC FRIENDLY GHETTOLLEGE - Mezinárodní den Romů 2013 v Praze

U příležitosti Mezinárodního dne Romů proběhne v neděli 7. 4. 2013 v pražském Cross klubu série koncertů, debata a projekce dokumentu “Život a smrt v Tanvaldu”.

 

První část programu bude patřit projekci nového dokumentárního filmu Život a smrt v Tanvaldu, kterou doplní diskuze s tvůrci a zajímavými hosty. Diskuzi bude moderovat Richard Samko z České televize. Přijďte hledat pravdu v kauze zabití mladého Roma v Tanvaldu o silvestrovské noci roku 2012, kdy údajně v sebeobraně místní občan zastřelil dvaadvacetiletého Ladislava, otce dvou malých dětí. Přijďte diskutovat o dokumentárním filmu.

Spojení 8. dubna s Mezinárodním dnem Romů se pro mnohé z nás stalo již tradicí. Pro ty, kteří by tento den rádi oslavili za rytmů romské hudby, setkali se s zajímavými hosty, případně se podívali na vybraný filmový dokument, připravil pražský klub Cross ve spolupráci s občanským sdružením ROMEA dne 7. 4. 2013 nabitý program nazvaný „ETHNIC FRIENDLY GHETTOLLEGE“.

Po projekci a diskuzi bude následovat odlehčená část večera, o kterou se postarají hudebníci zvučných jmen, jako je legendární romská kapela Terne Čhave i velmi oblíbený Gadjo.cz & F.T.A. Jako předskokani vystoupí romano hip hop kapela Dela Negra a Black Style.

KAVÁRNA

18:00
Dokument Život a smrt v Tanvaldu
Hosté: V. Klusák a F. Remunda
Moderuje: Richard Samko

Hledání pravdy v kauze zabití mladého Roma v Tanvaldu o silvestrovské noci roku 2012, kdy údajně v sebeobraně místní občan zastřelil dvaadvacetiletého Ladislava, otce dvou malých dětí. Režie V. Klusák a F. Remunda. Dokumentární detektivka, ve které se autoři vydávají po stopách české xenofobie. V Tanvaldu mají místo náměstí parkoviště a supermarkety. Zima je zmrzlejší než ve zbytku republiky. Rok 2012 tu začal neštěstím. Hodinu a půl po půlnoci zastřelil tanvaldský senior dvaadvacetiletého juniora. Šlo o nutnou obranu? Nebýt toho, že mladík byl Rom a střelec Gádžo, vášně by nebyly probuzeny. Vše se navíc odehrálo ve městě zavřených textilek, extrémní nezaměstnanosti a nízké tolerance. Natáčení začalo pár dnů po té nešťastné střelbě. Ukázalo se, že rodiče zemřelého Ladislava žijí na dohled od pána, který střílel. Jak natočit film o neštěstí, aby nebyl bezvýchodný?

HLAVNÍ SÁL

21:00 – 21:30
Dela Negra a Black style

21:30 – 23:00
Terne Čhave
TERNE ČHAVE byli kdysi jednou z nejúspěšnějších českých romských skupin. To už ale není tak docela pravda... již před pár lety se postavili na vlastní nohy, překročili hranice romského ghetta a vydali se do velkého světa. Přijali mezi sebe bílé gádže, projeli Evropu od Maďarska přes Itálii, Německo, Belgii, Holandsko až nahoru do Skotska a v jejich hudbě jste již dříve mohli slyšet vedle romských melodií také rock, latinu, jazz a taneční rytmy. Terne Čhave jsou dnes kapela bez jakéhokoli žánrového nebo etnického omezení a jejich romské kořeny jim dávají pevný základ pro výlety do oblastí, do kterých se každý neodváží. Kapela si ale se svým stylem moc hlavu neláme a ujišťujeme vás, že ani vám na podobné úvahy nezbude čas (většina skladeb se totiž odehrává v ďábelském tempu)

23:00 - 02:00
Gadjo.cz & F.T.A
Pod příjemně sebeironickým DJským nickem se skrývá známá postavička (nejen) pražské klubové a pubové kultury – excentrický, energií nabitý a za všech okolností usměvavý hudební nadšenec Martin Juráček. Už více než dekádu pumpuje DJ Gadjo taneční vervu do davů na předních českých i evropských festivalech, ale také na soukromých oslavách a svatbách, na nichž se, podle vlastních slov, často cítí nejvíce ve svém živlu.

SPODNÍ STAGE

21:00 - 02:00
Afronomad sound system
World music v podání Afro-Nomad Soundsystem jsou všechny hudební styly Afriky a dále na východ, Jamajka, kubánská a brazilská hudba, jižní Evropa – Balkán i Španělsko a to vše v tradičním podání i v kombinaci s elektronickou hudbou a lámanými beaty.

KDE: Cross Club, Plynární 23, Praha 7 - Holešovice (www.crossclub.cz)

Tento projekt podpořil Magistrát hlavního města Prahy, klub Cross a ROMEA, o. s.

ROMEA, TZ ROMEA a Cross klub
Přečteno: 9858x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, Kultura, Film, Koncert, Hudba, DiskuzeHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo