romea - logo
27. února 2021 (sobota)
svátek má Alexandr

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Primátor Českých Budějovic: Policie měla proti extremistům zasáhnout hned, jak začali hajlovat

České Budějovice, 30.6.2013 10:49, (ROMEA)
Juraj Thoma (FOTO: http://www.c-budejovice.cz)
Juraj Thoma (FOTO: http://www.c-budejovice.cz)

Podle primátora Českých Budějovic Juraje Thomy měla policie zasáhnout proti včerejšímu neohlášenému pochodu na sídliště Máj mnohem dřív, než když dav na sídliště dorazil. Podle něj je jasné, že se na shromáždění sjeli ultrapravicoví radikálové z celé České republiky. Uvedl to v rozhovoru pro Český rozhlas.

 AUDIO

"Tady byli organizátoři pochodu z Duchcova, tady byli příslušníci neonacistických bojůvek a partají, kteří se dokonce před tím svým „angažmá“ v Českých Budějovicích se chlubili na sociálních sítích, jak si přijdou do Budějovic zabojovat „s policajtama a cikánama“, doslova takhle to popisovali na Facebooku. Celá akce byla vyvolaná především těmito lidmi, kteří přišli zvenku a kteří se prostě přišli do Českých Budějovic poprat. Jeden incident na pískovišti by těžko spustil takový výbuch násilí," uvedl pro Český rozhlas Thoma.

Primátor nechápe proč policie nechala demonstranty dojít až na sídliště Máj. "Já jsem včera podotkl, že s ohledem na to, že pochodující dav hajloval, měl zvednuté pravice a vykřikoval nacistická hesla, bych je „sebral“ už v centru města. Policie zvolila tuto metodu, rozhodla, že především zabrání tomu, aby se ultrapravicové bojůvky střetly v přímém fyzickém střetu s romskou zábavou. Policie zvolila nějakou taktiku. Já jsem přesvědčen, že ve chvíli, kdy někdo jde v průvodu, ještě v centru města, má zvednutou pravici, vykřikuje „Heil Hitler!“, ho policie má sebrat," kritizuje primátor Českých Budějovic Juraj Thoma postup policie.

"Policie se rozhodla, že si ten průvod nějak nasměruje a že ho sebere někde jinde. To je věc policie. Já jsem nebyl velícím důstojníkem, já do řízení zásahu, na kterém se podílely stovky policistů, opravdu zasahovat nemohu. To je všechno, co teď umím říci," dodal pro Český rozhlas Thoma.

ryz, Český rozhlas
Přečteno: 3321x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, České Budějovice, Extremismus, Rasismus, Shromažďování, NásilíHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo