romea - logo
1. července 2022 (pátek)
svátek má Jaroslava

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Primátor Českých Budějovic: Policie měla proti extremistům zasáhnout hned, jak začali hajlovat

České Budějovice, 30.6.2013 10:49, (ROMEA)
Juraj Thoma (FOTO: http://www.c-budejovice.cz)
Juraj Thoma (FOTO: http://www.c-budejovice.cz)

Podle primátora Českých Budějovic Juraje Thomy měla policie zasáhnout proti včerejšímu neohlášenému pochodu na sídliště Máj mnohem dřív, než když dav na sídliště dorazil. Podle něj je jasné, že se na shromáždění sjeli ultrapravicoví radikálové z celé České republiky. Uvedl to v rozhovoru pro Český rozhlas.

 AUDIO

"Tady byli organizátoři pochodu z Duchcova, tady byli příslušníci neonacistických bojůvek a partají, kteří se dokonce před tím svým „angažmá“ v Českých Budějovicích se chlubili na sociálních sítích, jak si přijdou do Budějovic zabojovat „s policajtama a cikánama“, doslova takhle to popisovali na Facebooku. Celá akce byla vyvolaná především těmito lidmi, kteří přišli zvenku a kteří se prostě přišli do Českých Budějovic poprat. Jeden incident na pískovišti by těžko spustil takový výbuch násilí," uvedl pro Český rozhlas Thoma.

Primátor nechápe proč policie nechala demonstranty dojít až na sídliště Máj. "Já jsem včera podotkl, že s ohledem na to, že pochodující dav hajloval, měl zvednuté pravice a vykřikoval nacistická hesla, bych je „sebral“ už v centru města. Policie zvolila tuto metodu, rozhodla, že především zabrání tomu, aby se ultrapravicové bojůvky střetly v přímém fyzickém střetu s romskou zábavou. Policie zvolila nějakou taktiku. Já jsem přesvědčen, že ve chvíli, kdy někdo jde v průvodu, ještě v centru města, má zvednutou pravici, vykřikuje „Heil Hitler!“, ho policie má sebrat," kritizuje primátor Českých Budějovic Juraj Thoma postup policie.

"Policie se rozhodla, že si ten průvod nějak nasměruje a že ho sebere někde jinde. To je věc policie. Já jsem nebyl velícím důstojníkem, já do řízení zásahu, na kterém se podílely stovky policistů, opravdu zasahovat nemohu. To je všechno, co teď umím říci," dodal pro Český rozhlas Thoma.

ryz, Český rozhlas
Přečteno: 3445x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, České Budějovice, Extremismus, Rasismus, Shromažďování, NásilíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo