Další komunální politik útočí na Romy: Integrace mezi slušné lidi? Jedině přes mou mrtvolu, říká primátor Kladna

Milan Volf, primátor města Kladna říká, že obyvatele vyloučených lokalit přemístit do běžných bytových domů nelze, o příspěvcích na dětí si myslí, že je to byznys, který platí stát a díky němuž se rodiny v ghettech rozrůstají geometrickou řadou. Rozhovor s primátorem přinesl server E15.cz.
"Integrovat tyto lidi do společnosti lze velmi obtížně. Pokud pro ně vyčleníme jakýkoli objekt, budeme nařčeni, že vytváříme ghetta. A integrace mezi slušné lidi? Omlouvám se, ale jedině přes mou mrtvolu. Tohle jim nemůžeme udělat..." říká v rozhovoru primátor Volf, který v roce 2010 založil stranu Volba pro Kladno, se kterou zvítězil v komunálních volbách 2014. Primátorem Kladna byl poprvé v letech 1998 až 2004, tehdy za ODS.
Volf dále dodává, že stát ze sebe snímá problém sociálních ubytoven a odpovědnost přenáší na města: "Přijde mi úsměvné, když stát tvrdí, že radnice vytvářejí ghetta. Tyto lidi do běžných bytových domů přemístit nelze. To si s ohledem na jejich obyvatele, kteří nepobírají dávky, chodí do práce a vychovávají děti, absolutně nedovedu představit."
Na otázku serveru E15, zda by jen omezení přídavků na počet dětí pomohlo, odpověděl: "Máme tady slečnu, které se ve dvaceti narodilo první dítě. Teď už je jí třicet, dětí má devět a na každé pobírá příspěvky. Je to vlastně byznys, který platí stát. Ten by tedy určitě měl omezit přídavky na počet narozených dětí. Už jen proto, že o méně dětí se lépe postaráte..."
Podle Milana Volfa řešení spočívá v důrazu na zvýšení vzdělanostní úrovně lidí z ghett: "Děti chodí do škol, ale neučí se a propadají, jdou ve šlépějích rodičů. Ti berou na své potomky příspěvky, rodiny se rozrůstají až geometrickou řadou. Pokud si náhodou práci seženou, přicházejí o dávky hmotné nouze, které jsou ovšem mnohdy vyšší než jejich mzda. Vyplatí se jim proto nechodit do práce, dívat se na televizi a plodit potomky. Pokud se tato komunita nastěhuje do jakékoli lokality, máme stále stejný problém s pořádkem, krádežemi, výtržnictvím, rušením nočního klidu. Jsme v začarovaném kruhu, který musí řešit stát. Města pak hasí pouze důsledek."
Nepřehlédněte:
- Martin Šimáček: Kladno není město pro chudé. Primátor označuje Romy jako nepřizpůsobivé a kriminálníky
- Karolína Fojtová: V Kladně funguje 40 soukromých ubytoven. Město žádnou alternativu nenabízí
Kam dál:
- Pravidla u dávky na bydlení budou od července jednodušší
- Ghetto festival na litvínovském sídlišti Janov: Rapeři, čardáš a graffiti
- Bartoš: V souvislosti s uprchlíky je potřeba podpořit dostupné bydlení
- Z evropských dotací nebude postaveno 5 tisíc sociálních bytů. Nebyl zájem od žadatelů, Ivan Bartoš to chce napravit
- David Beňák: Stát si sám vychovává profesionální pobírače sociálních dávek, vzdělání ohromná síla, která pozvedá nejen jednotlivce, ale celé skupiny
- V Luži se za pět let výrazně zvýšil počet sociálně vyloučených lidí. Mezi Romy došlo k nárůstu lichvy
- zPátečník Vojtěcha Lavičky: Zákon o bezdoplatkových zónách byl útokem na lidskou důstojnost
- Zástupci neziskovek vítají zrušení bezdoplatkových zón. Podle nich situaci v lokalitách jen zhoršovaly
- Ředitel Agentury pro sociální začleňování David Beňák: Bezdoplatkové zóny jsme jako řešení nikdy nepropagovali, opatření situaci nezlepšovalo
- Starosta Úpice po zrušení bezdoplatkových zón zuří a útočí na ústavní soudce. Ostatní starostové zrušení části zákona litují
- Radikální řešení: Ministryně práce Maláčová navrhuje po zrušení bezdoplatkových zón vyvlastnit ubytovny pro chudé
- Část Romů z vládní rady protestuje proti zákonu o exekuci sociálních dávek
Štítky:
Kladno, Ghetta, sociální bydleníHLAVNÍ ZPRÁVY
