romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ZÁZNAM: Na pietním aktu v Letech u Písku vystoupí v neděli předseda Senátu Miloš Vystrčil

6.5.2022 11:43

V neděli 8. 5. 2022 od 12 h proběhne pietní akt k uctění památky obětí holokaustu Romů a Sintů na nouzovém pohřebišti bývalého koncentračního tábora u obce Lety u Písku. Pietu pořádá Výbor pro odškodnění romského holocaustu (dále VPORH) v čele s Čeňkem Růžičkou, ve spolupráci s Muzeem romské kultury a jeho specializovaným pracovištěm Centrem Romů a Sintů v Praze. První romská internetová televize ROMEA TV odvysílá pietní akt v přímém přenosu.

Pietní akt je důležitou součástí připomínání si obětí i přeživších hrůz druhé světové války, holokaustu a rasových předsudků. Akce se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy.

Po neplánované dvouleté pauze z důvodů pandemie onemocnění COVID-19 se jedná o návrat k tradičnímu květnovému pietnímu shromáždění k uctění památky obětí holokaustu. To se uskuteční 8. 5. od 12 h na nouzovém pohřebišti koncentračního tábora nacházejícího se v katastru obce Lety u písku.

Pietní akt se koná u příležitosti 79. výročí velkého květnového transportu více jak 400 mužů, žen a dětí, kteří byli v tzv. cikánském táboře uvězněni, a který směřoval na téměř jistou smrt do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau. Tento transport byl přikázán na základě nařízení Heinricha Himmlera organizován protektorátní policií. Do Auschwitz Il-Birkenau přijel 7. 5. 1943.

V rámci proslovů vystoupí předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil, ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová, ředitel Institutu Terezínské iniciativy Tomáš Kraus, ministr kultury Martin Baxa, velvyslankyně Rakouska Bettina Kirnbauer, vedoucí Referátu pro politické záležitosti a zároveň zástupce velvyslance Spolkové republiky Německo Hans-Peter Hinrichsen, historička Ústavu pro soudobé dějiny Renata Berkyová a předseda VPORH Čeněk Růžička. Ke konci oficiálního programu se bude předávat cena VPORH za lidskost. Tento rok bude udělena české pobočce Lékařů bez hranic.

Celý pietní akt hudebně doprovodí gypsy jazz uskupení „Trio Vlasák”.

Program:

  • 12:00 Zahájení pietního shromáždění
  • 12:15 Kladení věnců
  • 13:00 Bohoslužba
  • 13:45 Proslovy
  • 14:45 Závěrečné slovo
  • 15:00 Předání ceny VPORH - ZA LIDSKOST české pobočce Lékařů bez hranic, pozvání na číši vína
Přečteno: 1009x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Přímý přenos, Pietní akce, pietní akt, Čeněk Růžička, Muzeum, Muzeum romské kulturyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo