romea - logo
17. ledna 2022 (pondělí)
svátek má Drahoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ZÁZNAM: V Teplicích pohřbili Stanislava Tomáše, který zemřel po zásahu policie. Rodina a neziskové organizace požadují řádné prošetření jeho smrti

24.7.2021 9:00
V Teplicích se konal 24. 7. 2021 pohřeb Stanislava Tomáše, který zemřel 19. června po policejním zásahu. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
V Teplicích se konal 24. 7. 2021 pohřeb Stanislava Tomáše, který zemřel 19. června po policejním zásahu. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

V Teplicích v kostele svatého Jana Křtitele na Zámeckém náměstí se dopoledne konal pohřeb Stanislava Tomáše, který zemřel 19. června po policejním zásahu. Pohřeb byl otevřený veřejnosti, jeho součástí byla také katolická bohoslužba. Obřadu v kostele i následného pochodu a uložení rakve do země se účastnilo asi 60 lidí. Pohřební služba do kostela dovezla kromě rakve mnoho věnců, na které se složila i různá zahraniční uskupení. ČTK to řekl Miroslav Brož ze sdružení Konexe, který je v kontaktu s rodinou Stanislava Tomáše. Na pohřeb dorazila mimo jiné sestra zemřelého Simona. Rakev byla na začátku obřadu otevřená.

Stanislav Tomáš byl 19. 6. 2021 při zatýkání policisty v Teplicích násilím spoután a později zemřel. Záběry, které zveřejnil zpravodajský server Romea.cz, z jeho zatčení byly sdíleny na sociálních sítích a široce kritizovány českými i mezinárodními aktivisty a organizacemi, což vyvolalo protesty po celé Evropě. Na videu je vidět, jak policista klečí Stanislavovi na krku způsobem připomínajícím zákrok, při kterém byl v květnu 2020 zabit afroameričan George Floyd.

Právníka rodině zajistily za podpory Evropského centra pro práva Romů neziskové organizace zabývající se v ČR lidskými právy a romskou tematikou.

Zasahujících policistů se kromě policejního prezidenta Jana Švejdara zastal premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), což rodina Stanislava Tomáše podle slov Brože považuje za skandální. "Předjímají výsledky, což podle nás nepatří do právního státu," uvedl Brož.

ZÁZNAM POHŘBU

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) již dříve oznámila, že v jednání policistů momentálně nespatřuje trestný čin, a nebude proto ve věci zahajovat úkony trestního řízení. K důslednému vyšetření incidentu vyzvala Rada Evropy i česká pobočka organizace na ochranu lidských práv Amnesty International, která zákrok policie označila za hrubý a nezákonný. Podle rady jsou záběry z incidentu znepokojující a vyvolávají mnoho otázek.

Policejním zásahem se hodlá zabývat i zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková. Babišovy a Hamáčkovy výroky kritizovali občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, podle nich totiž podkopávají důvěru v nestrannost vyšetřování. Šéf Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose označil zásah české policie v Teplicích za nelidský, odporný a brutální. Rada, která sdružuje romská etnika v Německu, vidí podobu s případem černocha George Floyda. Floyd zemřel ve Spojených státech loni v květnu poté, co mu policista několik minut klečel na krku.

Kromě právníka rodiny, který podal na zasahující policisty trestní oznámení už 28. 6. 2021, podala trestní oznámení i Unie olašských Romů. Ta, jak již server Romea.cz informoval, také vyzvala ke zřízení zvláštní komise v Poslanecké sněmovně.

Rodina zemřelého prostřednictvím svého právního zástupce požadovala několikrát i oponentní pitvu, která byla ale zamítnuta. Kvůli tomu se poslední rozloučení se Stanislavem Tomášem konalo až po týdnech od jeho úmrtí. "Rodina se rozhodla, že už nebude žádat počtvrté, ale že ho pohřbí, protože situace, kdy ležel měsíc v mrazícím boxu, byla neúnosná," doplnil Brož.

Rodina podle něj chce, aby bylo úmrtí Stanislava Tomáše řádně prošetřeno.

FOTOGALERIE

Přečteno: 8135x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

smrt , Smrt po policejní intervenci, Smrt Roma v Teplicích, Pohřeb, Přímý přenosHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo