romea - logo
7. srpna 2020 (pátek)
svátek má Lada

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ZÁZNAM: Brífink s náměstkem Davidem Beňákem po setkání Romů s ministrem pro lidská práva

14.9.2017 12:12

Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jan Chvojka se dnes v Hrzánském paláci v Praze sešel s představiteli romské občanské společnosti a zástupci širší romské veřejnosti.

Na setkání zrekapituloval své dosavadní působení ve funkci. Připomněl zásadní momenty a činnosti, jako například odkup vepřína v Letech u Písku, jednání o převodu památníku v Hodoníně pod Muzeum romské kultury v Brně, evaluaci Strategie romské integrace do roku 2020, navýšení finančních prostředků v dotačních programech zaměřených na integraci nebo novely školského zákona kladoucí důraz na inkluzi.

Na dotazy přítomných spolu s ministrem odpovídala náměstkyně Martina Štěpánková, náměstek David Beňák, vedoucí oddělení Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Martin Martínek a ředitel Agentury pro sociální začleňování Radek Jiránek.

„Dotazy se dotýkaly hlavně oblasti zaměstnanosti, bydlení a vzdělávání, a také speciálně tématu exekuce,“ přiblížil po setkání na brífinku s novináři Beňák. 

Upřesnil také, v jaké fázi se nachází proces výběrového řízení na pozici ředitele Agentury pro sociální začleňování. „Proběhlo první kolo a čeká se na jeho vyhodnocení, zda z toho vyjde nový ředitel či ředitelka. Pokud se tak nestane, bude vyhlášeno druhé kolo,“ uvedl. 

Vyjádřil se i k nedávnému výroku ministra na adresu vlastního lidskoprávního resortu. Chvojka pro časopis Týden uvedl, že je v současné podobě vlastně zbytečný. Podle náměstka však ministr svůj výrok nemyslel jako zrušení svého postu. 

„To, na co chtěl poukázat je to, že post ministra pro lidská práva není stabilní, že je závislý na politickém rozhodnutí té či oné vlády, jestli  bude nebo nebude existovat. Byly vlády bez ministra pro lidská práva, byly a je vláda s ním. On chtěl poukázat na to, že je potřeba se zamyslet nad stabilitou té agendy – že pokud by neexistovala politická shoda, a my víme, že ne všechny politické strany tuto agendu preferují, například ANO a pan Babiš, který již v tomto směru nějaká prohlášení učinil, pan ministr na to reagovat tak, že dobře, pokud se nenajde politická vůle, aby byl stabilně ministr pro lidská práva, tak hledejme jiný model, který této agendě zabezpečí stabilitu a určitou neměnnost,“ řekl Beňák. 
 

 

Přečteno: 1369x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ministr pro lidská práva, setkání s Romy, Praha, Jan ChvojkaHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo