romea - logo
21. května 2022 (sobota)
svátek má Monika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ZÁZNAM: Na shromáždění proti rasismu v Ústí nad Labem přišlo asi 200 lidí. Představila se na něm nová romská politická strana Roma Luma

10.7.2021 13:45, (AKTUALIZOVÁNO 15:40)

V Ústí nad Labem se dnes ve 14 hodin sešlo asi 150 lidí především Romů na shromáždění proti rasismu a diskriminaci, které pořádala nově vznikající romská politická strana Roma Luma. ROMEA TV vysílala shromáždění v přímém přenosu.

Na úvod shromáždění zazpíval romskou hymnu hudebník a zpěvák Bertík Girga. Úvodní projevy se pak zaměřily především na informace o nové politické straně Roma Luma, protože i na místě shromáždění představitelé strany sbírali podpisy potřebné pro její založení.

"Nejsme menšina, jsme národ, hrdý národ," zaznělo na demonstraci, jejíž účastníci žádali nejen objektivní vyšetření případu smrti Stanislava Tomáše, ale také rovný přístup Romů k práci a vzdělání a bezpečí pro své rodiny a své děti.

Jan Červeňák v projevu přečetl seznam obětí rasově motivovaných útoků v ČR od roku 1990.

V dalších projevech řečníci připomněli smrt Stanislava Tomáše, který zemřel po zákroku policie. Společně s Davidem Mezeiem přišla na pódiu i sestra zemřelého Simona, která všem poděkovala za podporu. Památku Stanislava Tomáše účastnící shromáždění uctili minutou ticha.

Jiří Turko v projevu kritizoval malou účast Romů na shromáždění. "Tady jsou lidi, kteří za vás chtějí bojovat a kde jste vy," zvolal ve svém projevu Turko.

Samotní organizátoři čekali dnes v Ústí nad Labem větší účast než na pietním shromáždění v Teplicích 26. června, kde bylo asi 500 lidí. Dnes přišlo na shromáždění asi 150 lidí a rozladění nad malou účastí vyjadřoval na sociální síti Facebook i David Mezei.

Jak před začátkem shromáždění uvedl představitel Roma Luma Marco Cavaliho shromáždění chtělo poukázat na porušování lidských práv v ČR. Organizátoři chtěli také představit program a stanovy nové politické strany Roma Luma. Cavali to uvedl již dříve v rozhovoru pro ROMEA TV.

Přečteno: 3124x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ústí nad labem, Demonstrace, Romové, Rasismus, Politika, smrt , Smrt po policejní intervenci, Smrt Roma v TeplicíchHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo