romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: Romům na Praze 3 má pomoci s řešením životních situací romská poradkyně

3.2.2022 0:50, (AKTUALIZOVÁNO 15:00)
Veronika Polášková, romská poradkyně na Praze 3 (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)
Veronika Polášková, romská poradkyně na Praze 3 (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

Praha 3 zřídila samostatnou pozici romské poradkyně, která má pomoci Romům řešit různé životní situace. Romové jsou v této městské části nejpočetnější menšinou a podle místostarosty Ondřeje Ruta (Zelení) se stále potýkají s diskriminací při shánění bydlení, zaměstnání i ve vzdělávání. Řekl to na tiskové konferenci, kterou živě vysílala první romská internetová televize ROMEA TV.

Rut s odkazem na kvalifikované odhady uvedl, že v Praze 3 žije 2000 až 3000 zástupců romské menšiny, a jsou tak nejpočetnější národnostní menšinou v této městské části, která má asi 77.000 obyvatel. Mnozí Romové se podle místostarosty stále potýkají s diskriminací.

ZÁZNAM TISKOVÉ KONFERENCE

"Romská komunita drží při sobě, obtížně své problémy komunikuje navenek a zpravidla nežádá o pomoc. V důsledku toho její problémy vlastně moc neznáme," řekl Rut.

Podle Ruta je kromě jiného cílem práce romské poradkyně sledovat vývoj situace romské menšiny, identifikovat potřeby i rizika ohrožující životní úroveň této skupiny a zároveň vyhledávat možnosti její podpory

Poradkyní, která má pomoci Romům například při shánění bydlení a zaměstnání, jednání na úřadech, vyřizování sociálních dávek či při zápisech dětí do škol, se stala Veronika Polášková. Pochází z Ústí nad Labem, kde v minulosti pracovala s romskými klienty na orgánu sociálně-právní ochrany dětí, poté u probační a mediační služby.

Novinářům dnes Polášková řekla, že od svého nástupu v Praze 3 řešila se svými klienty především oddlužení v rámci milostivého léta či problémy spojené s zvyšujícími se cenami energií.

„Zájemcům jsem připravená poradit a pomoci při zajištění sociálních dávek, řešení bydlení, doprovodu na jednání na úřadech. Také poskytuji podporu při školní docházce dětí a třeba i při zápisech do škol,“ popsala náplň své práce Veronika Polášková. Vedle toho je nápomocná při vyplňování formulářů, žádostí nebo návrhů k soudním jednáním.

Zájemci, kteří by potřebovali pomoc, za ní mohou přijít v pondělí a středu do budovy úřadu Prahy 3 v Seifertově ulici nebo ji mohou kontaktovat mailem na polaskova.veronika@praha3.cz.

Důležitou roli hraje také nově ustanovená pracovní skupina, jejímiž členy jsou zaměstnanci odboru sociálních věcí městské části, zástupci partnerských organizací Slovo 21 a R-Mosty, krajský koordinátor pro romské záležitosti a zástupci organizace ROMEA, Romodrom, RomanoNet nebo ZŠ Cimburkova působících na území třetí městské části.

„Praha 3 je v projektech sociálního začleňování už mnoho let nadstandardně aktivní a je nám ctí, že nás opět přizvala ke spolupráci,“ uvedl k partnerství v projektu ředitel organizace R-Mosty Jakub Čihák.

„Naší ambicí je předat radnici to vyzkoušené a užitečné z nástrojů klasických pomáhajících profesí, neboť stále existuje velká část Romů, kteří žijí v obtížných podmínkách a potýkají se s řadou překážek na cestě k seberealizaci a důstojným životním podmínkám,“ dodal Čihák.

Ze spolupráce na projektu má radost i ředitelka organizace Slovo 21 Jelena Silajdžić. "V oblasti romské inkluze působíme už více než 20 let a doufáme, že naše zkušenosti budou pro MČ Praha 3 přínosné. Spolupráce bude spočívat především v předání zkušeností romské poradkyni, ale také v aktivizaci mladých Romů a organizaci dvoudenního kulturního programu na Praze 3, který proběhne koncem září tohoto roku,“ uvedla Jelena Silajdžić.

Vzniklá platforma napomáhá romské poradkyni identifikovat aktuální problémy v romské komunitě, navrhuje možnosti řešení situace romské menšiny a pomáhá jí s koordinací jednotlivých akcí a aktivit v rámci projektu.

„Projekt je komplexním a provázaným souborem aktivit, v jehož centru je romská poradkyně, která může při své práci využívat jak znalosti prostředí úřadu, tak neziskových organizací, s nimiž úzce spolupracuje. Aby mohla svou činnost realizovat co nejúspěšněji, je projekt také zaměřen na rozšíření jejích obzorů ve formě stáží u partnerů nebo v zahraničí. V neposlední řadě projekt cílí aktivitami přímo na podporu romské menšiny ve formě vzdělávacích workshopů a na širokou veřejnost v podobě kulturních akcí, aby přiblížil romskou kulturu široké veřejnosti,“ upřesnila manažerka projektu Ivana Parobková.

„Celý projekt se mi zdá jako skvělý nápad a myslím, že jeho realizace určitě významně přispěje k podpoře romské komunity na území, kde jsou právě Romové nejpočetněji zastoupenou národnostní menšinou. Myslím, že inkluze Romů je velice aktuální téma, a že je důležité se mu věnovat,“ dodala Polášková. 

Zřízení pozice romské poradkyně je součástí projektu, na který radnice získala podporu z tzv. norských fondů. V rámci projektu se chystá na konci září také dvoudenní kulturní program či akce na připomínku romského holokaustu. Připraveny budou i vzdělávací workshopy pro romskou menšinu.

Přečteno: 1170x
 

Kam dál:

Štítky:  

Přímý přenos, Praha, Video, pomocHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo