romea - logo
28. září 2021 (úterý)
svátek má Václav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Přímý účastník rvačky v Chotuticích: Místní rasisticky uráželi mé romské kamarády, pak je napadli. Šlo jim o život, mě odvezla záchranka

13.10.2016 14:30
Restaurace v Chotuticích, kde se došlo ke konfliktu mezi hosty (Zdroj: google.com)
Restaurace v Chotuticích, kde se došlo ke konfliktu mezi hosty (Zdroj: google.com)

V sobotu 8. října se v Chotuticích u Českého Brodu strhla rvačka mezi Romy a dalšími návštěvníky místní restaurace. Především v bulvárních médiích byla celá událost popsána jako útok skupiny Romů na místní štamgasty, kteří je předtím rasisticky uráželi. Romové měli podle médií vymlátit celou hospodu a potom ujet v několika autech a přitom střílet z plynové pistole. Jako jediné médium přinášíme rozhovor s přímým účastníkem celého konfliktu. Sám není Rom a je to právě muž, který v restauraci slavil narozeniny a na oslavu pozval své romské kamarády. Průběh konfliktu, během něhož byl místními štamgasty zraněn, však popisuje úplně jinak, než jej vylíčila bulvární média. Server Romea.cz jeho identitu zná, ale vzhledem k výhružkám, kterým od konfliktu čelí on i jeho rodina, nebudeme uvádět jeho jméno.

Popsal byste nám, co se přesně odehrálo?

V sobotu jsem slavil své narozeniny v Chotuticích v jedné místní hospodě, kde předtím pracovala má přítelkyně. Pozval jsem všechny své kamarády, kteří se mnou pracují na stavbě. Do Chotutic jsem přijel ve tři hodiny odpoledne a cca o hodinu později přijeli tři kamarádi, Romové. Mezitím chodili do hospody i místní lidé. Všichni mi popřáli a bavili se všichni mezi sebou. O něco později dorazila skupina cizích kluků, se kterými jsme během chvíle také popíjeli a bavili se bez ohledu na etnikum. V tu dobu jich tam bylo 10 až 12. Stál jsem u baru a přišel tam kluk, od kterého jsem zaslechl větu: "Škoda že Hitler nedokončil práci." O něco později jsem ho viděl mezi mými romskými kamarády, jak s nimi sedí u stolu a baví se. Pak chytil jednoho Roma za mikinu, ten ho pochopitelně chytil také a začali se rvát. Snažil jsem se k nim dostat co nejblíže, abych je od sebe odtrhnul, ale mezitím se strhla skupinová rvačka.

Kdo útok začal, dostala se k nám infromace, že mělo jít o fotbalové fanoušky místního klubu, je to tak?

Lidé postupně přicházeli a odcházeli. Nejsem si jistý, zda se jednalo o fotbalové fanoušky. Přišel jeden člověk, který si sedl mezi Romy a začal do nich rýpat, slovně je urážet, jeho urážky se stupňovaly, až pak na jednoho z nich fyzicky zaútočil a začalo se to tam celé rvát.

Viděl jste přímo moment, kdy začala rvačka? Kdo první útočil?

Ano, byl to neznámý člověk v červené mikině.

Chápu dobře, že 10 až 12 lidí byli ti, kteří nepatřili k vaší skupince?

Ano.

Jak konflikt pokračoval?

Když jsem se je od sebe snažil odtrhnout, dostal jsem pěstí na oko, na které teď nevidím, protože ho mám zalité krví. Řekl jsem všem kamarádům, že na to kašleme a půjdeme domů, protože v rasistické hospodě jsem být opravdu nechtěl. Když jsme vycházeli z hospody, napadali nás další lidé, kteří do hospody přicházeli. Přátelé už nasedali do aut, když najednou jedno auto obklíčila skupina nově příchozích lidí a dalších deset se jich k nim přidalo, v ruce drželi nějaké trubky, kterými začali do auta třískat a ničit ho. Vykřikovali u toho, že "cikány zapálí".

Byl by toto ochotný dosvědčit třeba barman?

Já myslím, že tohle, když by někdo viděl, tak by to přece řekl. Těm klukům šlo o život, nikdo nevěděl co kdo má v rukou. Ty útočníci pak ukazovali na mě, že já jsem přitáhl ty "černý zmrdy" k nim do hospody a podobně. Byl tam obrovský chlap, který mě srazil k zemi a začal do mě tlouct. Z toho útoku mám pohmožděnou nohu a pohmožděné koleno, na pravém boku mám podlitinu, podlité oko a pravou ruku mám oteklou.

Musel jste být ošetřen nebo někdo z vašich přátel?

Mě odvezla záchranka do nemocnice, já mám ještě k tomu kardiostimulátor. Nevím, jestli z mých přátel byl někdo ošetřován. Ale mám ještě další problém, který bych chtěl zmínit. Mé přítelkyni do mailu chodí zprávy se sprostými urážkami a výhružkami. Stojí v nich, že ví, kde bydlíme a "že pomsta bude sladká", "že jsem polocikán" a my máme doma dvě děti.

Říkal jste toto policii?

Samozřejmě že jsem to policii řekl, ale ta to brala na lehkou váhu. Nenabídli nám žádnou ochranu, i když jsem zmiňoval, že mám malou dceru a že mám strach, aby z ní nebyla další Natálka.

Jak vnímáte to, co bylo vykreslené v médiích?

Viděl jsem pouze zprávy na Nově. Mám problém sám se sebou. Nevidím na jedno oko a doktoři nerozpoznali žádný nález a neví, zda se mi zrak vrátí.

Byl jste vypovídat na policii?

S policií jsem mluvil v neděli dopoledne, sháněli mne i tentýž den odpoledne. Pokaždé jsem s nimi bez problémů komunikoval a vysvětloval jim svou situaci. Volali mi i v pondělí ráno. Když zjistili, že jsem v nemocnici, byli u mě během 5 minut a odvedli mne na dvě a půl hodiny. Na policii jsem podával vysvětlení.

Přečteno: 17641x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Napadení, Útok, Násilí, Násilí z nenávisti, KriminalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo