romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Případ střelce z Tanvaldu vyhodnotil krajský žalobce jako nutnou obranu

Tanvald, 24.8.2012 13:54, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 26. 8. 2012, 10:00)
Pohřeb zastřeleného mladíka v Tanvaldu (FOTO: Archiv Romea.cz)
Pohřeb zastřeleného mladíka v Tanvaldu (FOTO: Archiv Romea.cz)

Muž, který na Nový rok v Tanvaldu zastřelil jednoho z romských bratrů a druhého postřelil, stíhán nebude, vrchní státní zastupitelství odmítlo stížnosti proti tomu, že krajský žalobce případ vyhodnotil jako nutnou obranu a odložil ho. Mediafax o tom informoval liberecký státní zástupce Radim Kadlček.

"Vrchní státní zastupitelství stížnosti zamítlo jako neodůvodněné. Proto platí, že je věc odložená," potvrdil krajský státní zástupce Radim Kadlček, který měl případ na starost.

„Použití střelné zbraně proti útočníkovi ozbrojenému nožem či jiným tupým předmětem, za předpokladu převahy útočníků a dalších okolností, které situaci doprovázely, svědčily o vážnosti útoku. Střelci nezbyla žádná jiná varianta efektivní obrany,“ uvedl Kadlček.

Vyšetřování už dříve prokázalo, že třiašedesátiletý střelec se hodinu a půl po silvestrovské půlnoci dostal v okrajové části Tanvaldu kvůli malichernému důvodu do konfliktu s dvaadvacetiletým Romem a s jeho o dva roky starším bratrem. Mladíci na muže zaútočili a srazili ho na zem. Vleže vytáhl legálně drženou zbraň a vystřelil. Mladší z bratrů na místě zemřel, starší došel s průstřelem v boku domů.

Že to byla nutná obrana, rozhodlo krajské státní zastupitelství v červnu. Usnesení ale zatím nebylo pravomocné, protože rodina proti němu podala stížnost.

"Musím se poradit s právníkem, ale to, že je případ odložený, klidně poženu až do Štrasburku," uvedl pro iDNES.cz otec mladíků Ladislav Tatár nad nejnovějším verdiktem Vrchního státního zastupitelství.

Teprve nyní, když rozhodnutí o nutné obraně platí, se může státní zastupitelství začít zabývat i útokem, který střelbě předcházel.

"Budeme zvažovat trestní odpovědnosti dalších zúčastněných, tedy konkrétně muže, který byl dosud v případu vedený jako poškozený," poznamenal Kadlček.

Ladislav Tatár uvedl, že přeživšího syna vyhodil kvůli lžím z domu. "Už v únoru jsem ho vyhodil. Ať si žije, jak chce. Lhal mi, neřekl mi, jak se to skutečně stalo," uvedl pro iDNES.cz Tatár. "Štve mě to. Udělal ze mě hlupáka. Dnes už mu nevěřím," dodal k tomu Tatár.

Celý banální incident, který skončil tragédií, poprvé pro média popsal i střelec z Tanvaldu. "Oni šli proti, strčili do mě ramenem. Já jsem je obešel. Říkal jsem jim, ať toho nechají no... a šel jsem dál, že jo,“ uvedl pro televizi Nova.  "Oni se pak otočili a běželi za mnou a zezadu mě praštili do hlavy, upadl jsem na zem. Tam jsme se chvíli prali,“ pokračuje důchodce.

Na otázku jestli je varoval, odpovídá jednoznačně: "No, tak to nebyl čas. Když ležíte na zádech a jeden do mě kopal, druhý mě škrtil nebo prali jsme se tak... tak jsem to párkrát zmáčknul a bylo,“ vysvětluje situaci.

ČTK, ROMEA, Mediafax, Liberecký deník, iDNES.cz
Přečteno: 9396x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bezpečnost, Domácí, Soužití, Soud, Střelba v TanvalduHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo