romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Případ střelce z Tanvaldu vyhodnotil krajský žalobce jako nutnou obranu

Tanvald, 24.8.2012 13:54, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 26. 8. 2012, 10:00)
Pohřeb zastřeleného mladíka v Tanvaldu (FOTO: Archiv Romea.cz)
Pohřeb zastřeleného mladíka v Tanvaldu (FOTO: Archiv Romea.cz)

Muž, který na Nový rok v Tanvaldu zastřelil jednoho z romských bratrů a druhého postřelil, stíhán nebude, vrchní státní zastupitelství odmítlo stížnosti proti tomu, že krajský žalobce případ vyhodnotil jako nutnou obranu a odložil ho. Mediafax o tom informoval liberecký státní zástupce Radim Kadlček.

"Vrchní státní zastupitelství stížnosti zamítlo jako neodůvodněné. Proto platí, že je věc odložená," potvrdil krajský státní zástupce Radim Kadlček, který měl případ na starost.

„Použití střelné zbraně proti útočníkovi ozbrojenému nožem či jiným tupým předmětem, za předpokladu převahy útočníků a dalších okolností, které situaci doprovázely, svědčily o vážnosti útoku. Střelci nezbyla žádná jiná varianta efektivní obrany,“ uvedl Kadlček.

Vyšetřování už dříve prokázalo, že třiašedesátiletý střelec se hodinu a půl po silvestrovské půlnoci dostal v okrajové části Tanvaldu kvůli malichernému důvodu do konfliktu s dvaadvacetiletým Romem a s jeho o dva roky starším bratrem. Mladíci na muže zaútočili a srazili ho na zem. Vleže vytáhl legálně drženou zbraň a vystřelil. Mladší z bratrů na místě zemřel, starší došel s průstřelem v boku domů.

Že to byla nutná obrana, rozhodlo krajské státní zastupitelství v červnu. Usnesení ale zatím nebylo pravomocné, protože rodina proti němu podala stížnost.

"Musím se poradit s právníkem, ale to, že je případ odložený, klidně poženu až do Štrasburku," uvedl pro iDNES.cz otec mladíků Ladislav Tatár nad nejnovějším verdiktem Vrchního státního zastupitelství.

Teprve nyní, když rozhodnutí o nutné obraně platí, se může státní zastupitelství začít zabývat i útokem, který střelbě předcházel.

"Budeme zvažovat trestní odpovědnosti dalších zúčastněných, tedy konkrétně muže, který byl dosud v případu vedený jako poškozený," poznamenal Kadlček.

Ladislav Tatár uvedl, že přeživšího syna vyhodil kvůli lžím z domu. "Už v únoru jsem ho vyhodil. Ať si žije, jak chce. Lhal mi, neřekl mi, jak se to skutečně stalo," uvedl pro iDNES.cz Tatár. "Štve mě to. Udělal ze mě hlupáka. Dnes už mu nevěřím," dodal k tomu Tatár.

Celý banální incident, který skončil tragédií, poprvé pro média popsal i střelec z Tanvaldu. "Oni šli proti, strčili do mě ramenem. Já jsem je obešel. Říkal jsem jim, ať toho nechají no... a šel jsem dál, že jo,“ uvedl pro televizi Nova.  "Oni se pak otočili a běželi za mnou a zezadu mě praštili do hlavy, upadl jsem na zem. Tam jsme se chvíli prali,“ pokračuje důchodce.

Na otázku jestli je varoval, odpovídá jednoznačně: "No, tak to nebyl čas. Když ležíte na zádech a jeden do mě kopal, druhý mě škrtil nebo prali jsme se tak... tak jsem to párkrát zmáčknul a bylo,“ vysvětluje situaci.

ČTK, ROMEA, Mediafax, Liberecký deník, iDNES.cz
Přečteno: 9348x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bezpečnost, Domácí, Soužití, Soud, Střelba v TanvalduHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo