Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Případ ubitého plameňáka zvedá nenávist vůči Romům

15. března 2017
Čtení na 4 minuty

Po sociálních sítích koluje fotografie mrtvého plameňáka z jihlavské zoo. Ubily jej kameny bez zjevných důvodů tři romské děti. Emoce okamžitě roztočily kola nenávisti a na konci března má Jihlavou projít pochod, který chce upozornit na bezpečnostní situaci ve městě. Co se ale přesně stalo a jaké možnosti mají zainteresované strany případu?

V pátek o půl jedné odpoledne zadržela městská policie trojici dětí podezřelých z napadení plameňáků v místní zoo. V patách jim v tu chvíli byli i zaměstnanci zoologické zahrady, kteří mezitím zjistili, že jeden z ptáků útok nepřežil a další je vážně zraněn. Děti byly později usvědčeny kamerovými záběry a chovatelé z prostoru pro plameňáky vytáhli na třicet kamenů. Zoolog Richard Viduna o čtyři hodiny později zveřejnil na svém facebookovém profilu status s fotografií ubitého zvířete, kde mimo jiné napsal: “Výsledek dnešních ‚hrátek s kameny‘ tří do zahrady neoprávněně vniklých bezprizorních potomků našich ‚dlouhodobě plně začleněných spoluobčanů‘.” I když přidal dovětek, že nenávistné komentáře bude mazat, příspěvek se začal okamžitě organicky šířit a vznikla celá řada článků, pod nimiž se řeší především etnikum dětí.

Vzhledem k věku pachatelů (dva z nich jsou ročník 2010 a jeden je ještě o rok mladší) bylo v podstatě od počátku zřejmé, že policisté případ odloží. „Na sto procent případ odložíme a postoupíme jej dále státnímu zastupitelství,“ řekla Romee policejní mluvčí Dana Čírtková. To, že pachatele není možné kvůli jejich nízkému věku potrestat, pak diskutéry rozohnilo ještě více.

Teď je to na sociálce

Věk chlapců v médiích kolísal v mezi 5 až 10 lety, rychle se proto objevila otázka, proč alespoň dva z nich nebyli ve škole. Podle informací z jihlavského odboru sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD), dva školou povinní chlapci už měli po vyučování. Všichni tři pocházejí z početných rodin, s nimiž je OSPOD v kontaktu už kvůli jejich starším sourozencům. „Celý incident nezletilých je v médiích popsán s určitou dávkou emocí. Jakmile se jedná o děti, musí se provést důkladné prošetření a brát v úvahu role rodiče jako zákonného zástupce. Už teď mohu zodpovědně konstatovat, že ze strany rodičů vůči dětem nebyly naplněny povinnosti ve vztahu k výchově tak, jak jsou definovány v právních normách,“ upozorňuje Jozef Labuda, vedoucí jihlavského odboru sociálních věcí, který v rodinách momentálně provádí šetření.

Zatím nechce Labuda říct, pro jaká opatření se jeho odbor rozhodne. Obecně lze ale říci, že se nabízí hned několik cest. Nařízení dohledu, který bude prováděn v součinnosti se školou, popřípadě dalšími institucemi a osobami z místa bydliště dětí. Nebo uložit dítěti, rodičům nebo jiným osobám odpovědným za výchovu dítěte omezení bránící působení škodlivých vlivů na jeho výchovu, zejména zákaz určitých činností, návštěv určitých míst, akcí nebo zařízení nevhodných vzhledem k osobě dítěte a jeho vývoji. A také uložit dítěti, rodičům nebo jiným osobám odpovědným za jeho výchovu povinnost využít odbornou poradenskou pomoc. Ve hře je také trestní oznámení na samotné rodiče: „Ten kdo, byť i z nedbalosti, ohrozí rozumový, citový nebo mravní vývoj dítěte tím, že závažným způsobem poruší svou povinnost o ně pečovat nebo jinou svou důležitou povinnost vyplývající z rodičovské odpovědnosti, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta,“ upozorňuje Labuda.

Klára Laurenčíková, speciální pedagožka se specializací na poruchy chování, s Labudou v zásadě souhlasí. „Přimlouvala bych se za zapojení odborníka – například dětského psychologa. Pokud pak OSPOD shledá vážnější ohrožení zdravého vývoje nezletilého, měl by přistoupit k vypracování Individuálního plánu ochrany dítěte. Zmapovat jeho rodinné zázemí a případně svolat multidisciplinární případovou konferenci, při které je spolu s dalšími odborniky, samotným dítětem a rodinou citlivě vyhodnocena situace a naplánován další postup pro stabilizaci problémové situace.“

Kdo za to zaplatí

Druhou otázku je, kdo zoologické zahradě uhradí škodu. „S určitostí půjdeme do občanskoprávního sporu o náhradu škody s rodiči dětí. Cena plameňáka je těžko vyčíslitelná, protože se jednalo o chovatelsky schopný kus. Můžeme ji odhadnout minimálně na 50 000 korun,“ je přesvědčena ředitelka zoo Eliška Kubíková. A dodává, že pro případnou neutěšenou situaci rodiny může mít pochopení, jako ředitelka musí ale konat v zájmu instituce, kterou vede.

V diskusích se často objevovalo, že pokud rodiče dětí nemohou zaplatit, měli by si škodu odpracovat. Tomu se Kubíková nebrání, a pokud by to navrhli samotní rodiče, považovala by to za sympatické. Podobně situaci vidí i její podřízený chovatel plameňáků Viduna. „Rodiče by měli veřejně projevit lítost, uhradit úměrnou část škody a příkladem jít svým dětem. Nejlépe nějakou brigádou přímo v zoo, u které by byly i děti,“ navrhuje.

Vidunu zpětně zaskočilo, jak se z etnika dětí stalo jádro problému. Jejich etnicitu sice odhalil pod vlivem emocí, ale ani zpětně nevidí žádný důvod, proč ji nezmiňovat. Do zoo podle něj romské děti vnikají opakovaně a působí tam problémy. „Kvůli politické korektnosti jsme se dostali do situace, ve které teď jsme,“ říká po telefonu. Rozvést více své tvrzení, ale nechce. Bydlí v Brně, do Jihlavy dojíždí pouze za prací a ostatní informace má jen od kamarádů a známých.

Ti mu řekli i o facebookové události Pochod na podporu ZOO Jihlava, který je svolán na příští týden a jenž chce podle organizátorů skrytých za přezdívkami upozornit na dlouhodobě špatnou bezpečnostní situaci ve městě. Zatím to však vypadá, že spíše nabaluje příznivce protiromských pochodů. Chovatel Viduna ale neplánuje, že by se pochodu zúčastnil. „Chtěl jsem upozornit na skutečnost, že návštěvníci často nerespketují pravidla zoo a zvířatům ubližují.“

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon