romea - logo
2. června 2020 (úterý)
svátek má Jarmil
Loading
rozšířené vyhledávaní

Připomínka 75. výročí transportu Romů z Hodonína u Kunštátu do Osvětimi se poprvé konala v areálu Památníku Hodonín

20.8.2018 17:20
Pietní akt v Hodoníně u Kunštátu, 19. 8. 2018 (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)
Pietní akt v Hodoníně u Kunštátu, 19. 8. 2018 (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

V neděli 19. 8. 2018 se v Hodoníně u Kunštátu konalo za hojné účasti pietní shromáždění v Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě, které uctilo památku romských obětí holokaustu.  Přibližně sto účastníků si tak připomnělo téměř na den přesně smutné 75. výročí od vypravení jednoho z největších transportů romských mužů, žen a dětí vězněných v tzv. cikánském táboře v Hodoníně u Kunštátu do vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau. Většina deportovaných se už nikdy nevrátila.

ROMEA TV vysílala pietní shromáždění přímým přenosem.

Muzeum romské kultury, které od letošního jara nově vybudovaný Památník Hodonín spravuje, pietu poprvé uspořádalo přímo v areálu Památníku. Ten zatím není dokončen  a není přístupný veřejnosti. Účastníci piety uctili  památku obětí tábora krátkou modlitbou, položili věnce na nedalekém pietním místě Žalov a proslovy si pak poprvé od roku 1995, odkdy se datuje tradice tohoto srpnového pietního aktu, vyslechli v atriu důstojného Památníku.

Piety se účastnila celá řada přeživších a pozůstalých, jak i kvitovala ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová: "Z čeho máme radost, je navázaná velmi dobrá a prospěšná komunikace s přeživšími a jejich potomky. Počet těch, o kterých víme a o kterých se dozvídáme, se neustále zvyšuje. Dokladem je i dnešní účast pamětníků a jejich potomků."

Vůbec poprvé se piety účastnila pamětnice, Helena Ondrášová, která byla v Hodoníně internována jako malá holčička. Pro přítomné krátce zavzpomínala: "To, co jsme tam prožili jako děti, to byla hrůza. Já jsem se věčně toulala po apellplatzu a sestra, která byla na ošetřovně, tak mě vždycky stáhla, aby mě nikdo nezabil."

"Musím jí poděkovat, zachránila hodně lidí, když je chtěli odvézt do Osvětimi. Můj tatínek už tam byl a byl dokonce už popravený. Pomáhala na marodce, byla velmi slabá, byla mlaďounká, ale snažila se každému pomoct," popsala situaci v táboře Ondrášová.

"Když přijeli a nakládali ty lidi, aby je odvezli do Osvětimi včetně mých sourozenců, tak ona je házela dolu a říkala jim, aby utekli na marodku. Tam byl doktor, který se jmenoval Výroba, nebyl špatný, nechtěl ubližovat. Na marodce pak bylo plno lidí. Za chvilku přišli Němci, ale doktor řekl mé sestře, ať napíše na ceduli TYFUS, a Němci se tam pak báli. Pozamykal tam a bylo to," dodala Ondrášová smutně s tím, že ale vlastní sourozence se sestře nepodařilo zachránit, protože byli na autě až vzadu.

 "Když tam umřely děti nebo nějaký člověk, tak moje sestra je musela nosit v podpaždí a házet do děr. Kdyby to neudělala, tak jí na fleku odstřelili," řekla Helena Ondrášová.

Za pozůstalé promluvil také Čeněk Růžička, který varoval před narůstajícím rasismem v Evropě a před zpochybňovači holokaustu. Zcela konkrétně upozornil na rizika spojená s extremisty, kteří se dostali i do parlamentu České republiky a jasně jim vzkázal: "My pozůstalí vás v klidu nenecháme a vždy se ozveme, když vám budou růst křídla! Památka a odkaz všech zavražděných Romů a Sintů, jak z druhé světové války, tak z nedávné doby nás k tomu zavazuje."

Vyjádřil dále nespokojenost, že Památník Hodonín vznikl zcela bez účasti Romů. Připomněl tak fakt, že Památník vybudovalo Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského bez jakékoli romské účasti. Zároveň Růžička vyslovil naději, že v případě Památníku v Letech u Písku bude participace samotných přeživších a pozůstalých prioritou.

Z vážených hostů se piety účastnila i velvyslankyně Norského království v Praze Siri Ellen Sletner. Jednalo se o její poslední veřejné vystoupení v České republice coby mimořádné a zplnomocněné velvyslankyně, což se jeví až symbolicky ve vztahu k jejímu angažmá na podporu vzniku důstojného Památníku v Letech u Písku.

Projevy pronesli např. i německý velvyslanec Christoph Israng a poprvé se piety účastnil i zástupce maďarského velvyslanectví, chargé d’affaires Dávid Szesztai:

"Maďarsko sdílelo mnoho z tragédií 20. století s vaší zemí včetně genocidy Romů, porrajmos. Naše znalosti o této události stále nejsou dostatečné, ale náš zármutek je upřímný a hluboký. 75 let se může zdát jako dlouhá doba, ale tato rána nesmí a nebude nikdy vyléčena. Neznalost a předsudky ji mohou jenom zhoršovat, a tak my, budoucí generace, se musíme vzdělávat a chápat historická fakta, ale také emoce, které se za nimi skrývají. Musíme se snažit připomínat a udržovat živou paměť. A co je nejdůležitější: Je třeba zajistit, aby se toto zlo již nikdy na světě neobjevilo."

Muzeum romské kultury připomnělo letos v rámci piety i další dvě nedávná smutná úmrtí. Historik Dušan Slačka zavzpomínal na profesora Ctibora Nečase , historika, díky jehož celoživotnímu dílu dnes mnohé o táborech v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu a především o osudu zde internovaných Romů víme. Druhým, na koho Slačka krátce zavzpomínal, byl sochař Eduard Oláh, autor pomníku na Žalově.

Po ukončení pietního shromáždění měli účastníci možnost nechat se správcem Muzea romské kultury pro oba památníky, Luďkem Strašákem, provést po areálu. ROMEA TV prohlídku vysílala live a zde se můžete podívat na záznam  a nahlédnout, jak areál k dnešnímu dni vypadá. Jana Horváthová během svého projevu uvedla, že se konečně podařilo s Ministerstvem kultury v uplynulých dnech dohodnout financování správy a dokončení Památníku Hodonín. Luděk Strašák během prohlídky vyslovil naději, že příští rok by se pietní shromáždění mohlo konat v již plně zprovozněném a veřejnosti otevřeném Památníku.

Program v Hodoníně u Kunštátu uzavřel seminář o vzdělávání na místech paměti, který byl součástí třídenní Letní školy pro učitele, kterou připravilo Muzeum romské kultury a  Institut Terezínské Iniciativy ve spolupráci s ROMEA o. p. s.

FOTOGALERIE

Přečteno: 959x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hodonín u Kunštátu, Pietní akce, pietní akt, pietní místo, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Badaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo