romea - logo
28. února 2020 (pátek)
svátek má Lumír
Loading
rozšířené vyhledávaní

Připomínka prasečáku v Letech u bran Terezína

Terezín , 27.1.2015 13:16
V úterý 27. ledna 2015 se v Terezíně sešlo několik aktivistů, kteří u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holokaustu připomněli, že na místě bývalého tzv. cikánského tábora v letech u Písku stojí vepřín. (FOTO: Jana Baudyšová, Romea.cz)
V úterý 27. ledna 2015 se v Terezíně sešlo několik aktivistů, kteří u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holokaustu připomněli, že na místě bývalého tzv. cikánského tábora v letech u Písku stojí vepřín. (FOTO: Jana Baudyšová, Romea.cz)

Sdružení Konexe připomenulo v rámci pietního aktu k uctění obětí holokaustu v Terezíně téma romského holokaustu a kauzu prasečáku v Letech u Písku.

Miroslav Brož ze sdružení už předem vysvětlovat důvody ohlášené akce: "Nejen pietní akt v Terezíně, ale celá atmosféra kolem něj nám nedává jistotu, že se budou důstojně připomínat i zavraždění Romové. Například Česká televize připravuje pásmo filmů a dalších pořadů k tomuto výročí, jsou tam pořady o Židech i o českém odboji, o Romech však ani tečka,“ řekl minulý týden serveru Romea.cz.

Přibližně dvacet aktivistů rozvinulo transparenty s nápisem „Zbourejte prasečák na místě romského koncentráku v Letech“ v češtině a angličtině. Poté přešli ke kříži na hřbitově u terezínské Malé pevnosti, zapálili svíčky a pomodlili se.

Pietní akt v Terezíně je součástí dvoudenní akce připomínající holokaust a výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim před sedmdesáti lety. Už včera proběhlo na Pražském hradě diskusní fórum, kde intelektuálové a politici mluvili mimo jiné o roli médií v názorech na extremismus, nebo o opatřeních proti nesnášenlivosti. Dnešní program fóra let My People Live pořádaného Evropským židovským kongresem zahájil svým projevem prezident Miloš Zeman.

Přečteno: 1784x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Konexe, o. s., Terezín, Holocaust, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo