Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Přísnější podmínky pro nebankovní půjčky mají pročistit trh od lichvářů

18. dubna 2018
Čtení na 2 minuty

Přísnější zákon o spotřebitelském úvěru platí už rok a půl. Důvodem ke zpřísnění zákona byl boj s nelegálními půjčkami a lichvou. Podle průzkumu bankovní asociace (ČBA) z února letošního roku se přes polovinu lidí obrací pro půjčku na nebankovní společnosti a nejčastěji si půjčují na elektroniku a obecně na vybavení domácnosti. Informuje o tom mostecký Deník.cz.

„Změna zákona trh od podvodníků výrazně pročistila. To ale neznamená, že lichváři vymizeli, jen jsou nyní v úplné ilegalitě, takže je nutné na ně dávat mimořádný pozor, a to i na internetu,“ uvedl podle Deník.cz Zdeněk Soudný ze služby Navigátor bezpečného úvěru.

Banky loni poskytly spotřebitelské úvěry za 200 miliard korun, dalších 65 miliard korun půjčily nebankovní firmy. Objem peněz, které jsou půjčovány nelegálně, Zdeněk Soudný odhaduje na deset miliard korun. 

Lichváři se zaměřují především na lidi, kterým půjčku neposkytla jiná instituce – nedůvěryhodné společnosti často neprověřují schopnost splácet a peníze poskytnou i nezaměstnaným či lidem, kteří nemají vůbec žádný příjem a těžko budou splácet. Tím se prohlubuje zadluženost a spirála “vytloukání” jedné půjčky druhou.

Soudný proto radí půjčovat si peníze jen od subjektů oficiálně licencovaných ČNB, případě sledovat Navigátor bezpečného úvěru či Index odpovědného úvěrování, jejž vydává společnost Člověk v tísni.

Přísnější podmínky pro poskytovatele půjček

V průměru si lidé podle průzkumu ČBA půjčují 45 tisíc korun. O půjčku částek kolem 100 tisíc korun si žádá až třetina klientů. Přitom jen 44 procent lidí míří pro finance do banky, zbylá část Čechů si půjčuje od nebankovních společností nebo přímo od prodejců zboží. A právě na tyto lidi čeká za necelé dva měsíce zásadní změna.

Na základě nového zákona o spotřebitelském úvěru, který začal platit před rokem a půl, musí firmy poskytující úvěry požádat o licenci. Česká národní banka (ČNB) po nebankovních firmách žádá také dvacetimilionový základní kapitál, prokázání původu peněz a tvrdě testuje důvěryhodnost firem.

Ještě před dvěma lety bylo v České republice evidováno 57 tisíc subjektů, které půjčovaly, píše server Deník.cz. Termín na splnění všech požadavků je na konci května a přísnější podmínky splní pravděpodobně jen zlomek z nich.

Povolení v tuto chvíli, podle informací na Deník.cz, získalo jen 27 subjektů, mezi nimi např. Home Credit, ŠkoFIN či ČSOB Leasing.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon