Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Příspěvek na bydlení se možná od ledna zvýší

11. prosince 2012
Čtení na 2 minuty

Od ledna by se mohl zvýšit příspěvek na bydlení, který potřebným vyplácí stát. Počítá s ním chystané nařízení vlády, které vypracovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. V návrhu se jedná o zvýšení stanovené částky za náklady na byt, podle nichž se příspěvek vypočítává.

Na zvýšení by mělo příští rok připadnout 405 milionů korun. K návrhu má připomínky rada seniorů, podle které není ani navrhované zvýšení dostatečné a mnoho starých lidí bude mít potíže s placením nájemného. Rada rovněž požaduje, aby úřady osamělým seniorům poskytovaly častěji dávky mimořádné okamžité pomoci a urychlené přijetí zákona o sociálním bydlení.

Připomínky k připravovanému nařízení měl i pražský magistrát, který poukazoval na to, že mnozí lidé jdou nuceni žít ve velkých a drahých bytech, protož nemají na pořízení menšího bydlení a v jejich situaci jim pak příspěvky od státu nestačí. Ministerstvo práce uvedlo, že vládní nařízení a zákon o sociální podpoře nejsou nástroje k "řešení nedostatku malometrážních bytů v hlavním městě".

V Praze se letos stanovené náklady pohybují v nájemních bytech podle počtu lidí v domácnosti od 7 068 do 17 269 korun, ve vlastních či družstevních bytech od 4 053 do 10 699 korun. Od ledna by to mohlo být v nájmu od 7 489 do 18 307 korun, ve vlastním od 4 396 do 11 615 korun. V dalších místech republiky se podle velikosti bydliště náklady postupně snižují.

Příspěvek na bydlení vám exekutor nezabaví

Příspěvek na bydlení patří k těm sociálním dávkám, na které nemůže být uvalena exekuce. Dalšími jsou například dávky pomoci v hmotné nouzi nebo jednorázové sociální dávky – na rozdíl od podpory v nezaměstnanosti, rodičovských příspěvků, přídavků na dítě nebo pěněžité pomoci v mateřství.

"Reálně lze však srážet pouze ze dvou dávek, a to z podpory v nezaměstnanosti a přídavků na děti. Z ostatních dávek není co srážet, protože jsou z exekuce většinou vyloučeny, nebo nedosahují potřebné výše," řekl pro Týden.cz prezident Exekutorské komory Jiří Prošek.

Exekucí sociálních dávek, zejména těch, které vyplácí úřad práce, stále více přibývá. Jak sdělil náměstek generálního ředitele Úřadu práce ČR Martin Žárský témuž serveru, od počátku letošního roku až do konce listopadu dostali exekutoři povolení stíhat tímto způsobe 62 tisíc lidí.

Exekuce na dávky probíhá tak, že se soudní exekutor obrátí na Úřad práce, aby zjistil, že dlužník pobírá dávku. Pokud úřad odpoví kladně, exekutor rozhodne o tom, že dávku postihne. Vydá exekuční příkaz a doručí ho úřadu, jehož úkolem je vypočítat správnou výši srážky a odvést ji na účet exekutorského úřadu.

"Praxe však ukazuje, že velká část takto vydaných exekučních příkazů přichází vniveč, protože není z čeho srazit. Dávka je natolik nízká, že z ní není co brát. Úřad práce proto exekuční příkaz zařadí a čeká na to, jestli se u dlužníka něco nezmění a jestli nenastane důvod, pro který by bylo možné srážet. Nicméně srážky z dávek obvykle dosahují řádu desetikorun, maximálně stokorun měsíčně," dodal Prošek.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon