romea - logo
25. května 2020 (pondělí)
svátek má Viola
Loading
rozšířené vyhledávaní

Příznivci extremisty Kotleby zneužili osvětové video nadace, která pomáhá dětem

6.2.2020 10:34
Ilustrační foto (FOTO: pixabay.com)
Ilustrační foto (FOTO: pixabay.com)

Nadace Sirius se chce bránit proti zneužití svého osvětového videa o dětech s hyperaktivitou (ADHD) na slovenských internetových stránkách. Části záznamu s komentářem odborníka se objevily u záběrů mladých demonstrantů proti extremismu. Zveřejnily je servery a facebookové profily spřízněné s krajně pravicovou stranou Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotleby. ČTK to sdělil editor portálu Šance Dětem Štěpán Jindra. Z portálu, který spadá pod Nadaci Sirius, původní osvětové video pochází.

"Oslovili jsme právníky, aby zjistili, jaké právní kroky můžeme podniknout, protože se jedná o případ na Slovensku. Budeme hledat cesty jak se bránit," řekla ČTK ředitelka nadace Dana Lipová. Podle ní si portál Šance dětem vybudoval za dobu svého fungování odborný kredit a chránit by měl autorská práva i dobrou pověst.

Video projektu Šance dětem se zaměřilo na dětskou hyperaktivitu. Rodinám mělo poskytnout informace o chování dětí i přístupu k nim. Vystupoval v něm lékař Michal Goetz. Na slovenských stránkách se objevila sestříhaná verze, kde odborníkův komentář doprovázel záběry mladých demonstrantů proti extremistům z Nitry. Podle Jindry výsledek vyznívá tak, že účastníci protestu mají ADHD a jsou nesvéprávní.

"Ve čtvrtek odpoledne nás prostřednictvím našeho facebookového kanálu oslovilo několik čtenářů ze Slovenska. Upozornili nás, že se na slovenském webu vyskytují části našeho videa, zneužité místními extremisty pro politický boj," uvedl Jindra. Server se pak obrátil na zákaznické oddělení facebooku a administrátoři video zablokovali. Tento týden ale bylo znovu na facebooku i na serverech "spřízněných" s kotlebovci, dodali zástupci nadace. Podle nich za pár dní měl spot jen na facebookovém profilu Parlamentné volby SR 2020 přes 53.000 zhlédnutí. Slováci půjdou volit 29. února.

Portál www.sancedetem.cz funguje od roku 2011. Jeho součástí je knihovna se 17.000 články o výchově či zdraví dětí. Nechybí seznam odborníků, na které je možné se obrátit.

Přečteno: 782x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Marian Kotleba, Extremismus, radikálové, Sociální sítě, Internet, DětiHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo