romea - logo
9. srpna 2022 (úterý)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Příznivci extremisty Kotleby zneužili osvětové video nadace, která pomáhá dětem

6.2.2020 10:34
Ilustrační foto (FOTO: pixabay.com)
Ilustrační foto (FOTO: pixabay.com)

Nadace Sirius se chce bránit proti zneužití svého osvětového videa o dětech s hyperaktivitou (ADHD) na slovenských internetových stránkách. Části záznamu s komentářem odborníka se objevily u záběrů mladých demonstrantů proti extremismu. Zveřejnily je servery a facebookové profily spřízněné s krajně pravicovou stranou Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotleby. ČTK to sdělil editor portálu Šance Dětem Štěpán Jindra. Z portálu, který spadá pod Nadaci Sirius, původní osvětové video pochází.

"Oslovili jsme právníky, aby zjistili, jaké právní kroky můžeme podniknout, protože se jedná o případ na Slovensku. Budeme hledat cesty jak se bránit," řekla ČTK ředitelka nadace Dana Lipová. Podle ní si portál Šance dětem vybudoval za dobu svého fungování odborný kredit a chránit by měl autorská práva i dobrou pověst.

Video projektu Šance dětem se zaměřilo na dětskou hyperaktivitu. Rodinám mělo poskytnout informace o chování dětí i přístupu k nim. Vystupoval v něm lékař Michal Goetz. Na slovenských stránkách se objevila sestříhaná verze, kde odborníkův komentář doprovázel záběry mladých demonstrantů proti extremistům z Nitry. Podle Jindry výsledek vyznívá tak, že účastníci protestu mají ADHD a jsou nesvéprávní.

"Ve čtvrtek odpoledne nás prostřednictvím našeho facebookového kanálu oslovilo několik čtenářů ze Slovenska. Upozornili nás, že se na slovenském webu vyskytují části našeho videa, zneužité místními extremisty pro politický boj," uvedl Jindra. Server se pak obrátil na zákaznické oddělení facebooku a administrátoři video zablokovali. Tento týden ale bylo znovu na facebooku i na serverech "spřízněných" s kotlebovci, dodali zástupci nadace. Podle nich za pár dní měl spot jen na facebookovém profilu Parlamentné volby SR 2020 přes 53.000 zhlédnutí. Slováci půjdou volit 29. února.

Portál www.sancedetem.cz funguje od roku 2011. Jeho součástí je knihovna se 17.000 články o výchově či zdraví dětí. Nechybí seznam odborníků, na které je možné se obrátit.

Přečteno: 853x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Marian Kotleba, Extremismus, radikálové, Sociální sítě, Internet, DětiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo