romea - logo
30. června 2022 (čtvrtek)
svátek má Šárka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Příznivec dělnické strany: Mrtvý bezdomovec a mrtvý cikán a bude líp

16.3.2015 15:06
Ilustrační foto: Lukáš Houdek
Ilustrační foto: Lukáš Houdek

Čtyřiadvacetiletý Jan Mokrý, který je obžalovaný z pokusu o vraždu dvou bezdomovců, dnes řekl soudu, že chtěl tyto muže mučit. Lituje toho, že přežili. Student matematicko-fyzikální fakulty, jenž se hlásí k Dělnické straně sociální spravedlnosti a za svůj velký vzor označuje Adolfa Hitlera, prý fyzicky napadl i další muže bez přístřeší. Zdůraznil, že si vybíral "bezdomovce s velkým B", což jsou podle něj ti, kteří si na lidi bez domova "jenom hrají" a ve skutečnosti chodí na brigády a mají značkové věci.

Mokrý u pražského městského soudu uvedl, že na bezdomovcích prováděl "moderní genocidu". Vraždy prý plánoval od roku 2012. "Řekl jsem mu, ať přestane křičet, nebo to bude ještě horší. Chtěl jsem, aby trpěl, aby si tu smrt užil, aby umíral pomalu. Rychlou smrt si nezasloužil. Zabít se mi ho bohužel nepodařilo, protože se mi zlomil nůž," vypověděl k jednomu z útoků.

O svých vytipovaných obětech hovořil jako o "hajzlech číslo jedna až pět". Vraždy si prý důkladně připravoval, odmítl, že by byl duševně nemocný. U prvního útoku si prý například napsal do tabletu: "Cíl: o jednoho bezdomovce a cikána méně, což bude lepší situace v České republice". "Za nacismu by to nebylo možné," poznamenal si prý také. Obžaloba uvádí, že první útok spáchal Mokrý loni 12. dubna v pražské Libni zhruba v půl třetí ráno. Údajně přistoupil se dvěma noži k bezdomovci ležícímu na zemi ve spacím pytli, bránil mu v pohybu a řekl mu, že bezdomovce nemá rád a že už má jednoho na svědomí. Po příjezdu policejní hlídky, kterou sám přivolal, začal křičet, že má u sebe zbraň a že muž je jeho rukojmím. Nakonec na výzvu policistů nože odhodil, aniž muže zranil. Policisté Mokrého převezli do psychiatrické léčebny, tam ale lékaři konstatovali, že je příčetný.

Student pak 28. června znovu zaútočil, a to ve Vrchlického sadech, opět po předchozím vytipování oběti. V parku napadl spícího bezdomovce, a to jedním ze tří nožů, které si na místo donesl. Muži přeťal tepnu na předloktí. Podle obžaloby ho neusmrtil jen díky tomu, že bezdomovcův křik zaslechl svědek, který mu přispěchal na pomoc. Mokrý pak krvácejícímu muži sebral tašku a dal se na útěk, o několik ulic dál jej však zadrželi městští strážníci.

"Bezdomovce jsem si mapoval, získával jsem si jejich důvěru. Když to na mě přišlo, musel jsem si vypočítat příklad, třeba nějakou těžkou diferenciální rovnici. A pak jsem se rozhodl někoho zabít. Na skutky, které se staly, jsem svým způsobem hrdý. Stejně jako kluci, kteří se pokusili zavraždit Natálii," řekl a připomněl tak útok zápalnými lahvemi na romskou rodinu z roku 2009.

Stěžoval si také na matku - zdravotní sestru, která mu prý dávala málo peněz, takže si musel při studiu přivydělávat ve fastfoodu. "Nedala mi to, co jsem chtěl. Další nůž do zad mi vrazili křesťané," prohlásil s tím, že dříve býval věřící.

Studentovi hrozí 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. Mokrý dnes tvrdil také to, že má na svědomí i zapálení dalšího bezdomovce z března 2014. Policie mu to však nevěří.

Přečteno: 3023x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Útok, DSSS, pokus o vraždu, Bezdomovci, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo