romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pro děti a rodiče: Postavte si hudební nástroj s Pavlínou Matiovou a vyhrajte stavebnici LEGO

13.10.2021 11:52
Pavlína Matiová během on-line workshopu Postavte si hudební nástroj (FOTO: repro Youtube.com)
Pavlína Matiová během on-line workshopu Postavte si hudební nástroj (FOTO: repro Youtube.com)

Organizátoři sítě festivalů Maker Faire v České republice chtějí pro manuální i technické tvoření nadchnout děti i v online prostředí. V rámci online workshopů Postavtesi dávají za podpory LEGO Group prostor dětské kreativitě, rozvoji jejich představivosti a hravou formou děti vzdělávají. Po stavbě sopky či měsíční základny, se v dalším díle ve spolupráci s Mladí ladí dětem, světoznámým hudebníkem Oranem Etkinem a romskou zpěvačkou Pavlínou Matiovou zaměří na hudební nástroje, zpěv i tanec.

SOUTĚŽ

  • Kdo mezi 26. zářím a 17. říjnem zašle krátký popis kapely, její fotku a video nebo zvukovou nahrávku, zařadíme ho slosování.
  • POSÍLEJTE ZDE: https://postavtesi.cz/hudebninastroje/

„Všeobecně jsou Romové jako komunita v ČR vnímáni negativně. Lidé mají stále předsudky a pracují se stereotypy a já pevně věřím, že až tyto děti vyrostou, nebudou tak předsudečné jako ta současná generace a ty generace, které byly předtím. Právě i tento projekt a podobné projekty tomu pomáhají - je to prostor pro setkávání, poznávání a obohacování se navzájem,”  říká k projektu Pavlína Matiová.

„Projekt Postavtesi jsme spustili loni na podzim jako alternativu k našim festivalům vynálezců, inovátorů a moderních kutilů Maker Faire. Vzhledem k pandemickým opatřením nebylo možné naše akce uskutečnit, virtuální podoba nedávala příliš smysl a online video workshop pro nás tak byl skoro jediná cesta, jak dostat naše myšlenky kreativního tvoření k lidem a především dětem.“ vysvětluje za organizátory Vojtěch Kolařík.

WORKSHOP

„Naším cílem je podnítit v dětech kreativitu, představivost, chuť si hrát, stavět a vymýšlet. Chceme propojit dospěláky a děti, sblížit je, motivovat ke spolupráci a společnému trávení času. Skrze workshop inspirujeme a ukazujeme, že při hře se dá kombinovat spoustu postupů a materiálů. Stačí se nebát být kreativní – dají se pak udělat skvělé věci,“ doplňuje Kolařík.

Na nejnovějším díle workshopu spolupracují organizátoři Maker Fairů s projektem Mladí ladí dětem, který je součástí mezinárodní festivalu Mladí ladí jazz. Tyto tematicky zdánlivě  odlišné světy však spojuje chuť ke kreativitě, propojování komunit, zájem rozvíjet děti a mladé lidi a vzdělávat je v duchu „učení hrou“.

Díky této spolupráci se podařilo zapojit nejen  amerického hudebníka a lektora Orana Etkina, tvůrce metody Timbalooloo (metoda Timbalooloo se zaměřuje na rozvoj dětí skrze hudbu, zpěv a tanec), ale také  romskou zpěvačku a lektorku Pavlínu Matiovou. Hudba je příležitost k propojování a poznávání, tvoření a k naslouchání.

Celý online workshop hravou formou představuje tvorbu improvizovaného hudebního nástroje z dostupných materiálů. Mladí diváci navíc skrze písně nahlédnout do romské kultury a díky Etkinovi si osvojí základní anglické výrazy.

Organizátoři ve workshopu ukazují inspiraci k tomu, jak si postavit třeba kytaru, bubínek nebo tzv. shaker.

Workshopy se nesou v duchu „učení hrou“. Jde o nejpřirozenější formu učení, při které si osvojujeme celou řadu dovedností - od motorických tedy fyzických, přes sociální, kognitivní (poznávací) až po emoční nebo kreativní. Při aktivní hře dochází k iteraci, hraní nabízí sociální interakci a dává pocit radosti.

Přečteno: 1258x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Děti, Vzdělávání, Pavlína MatiováHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo