romea - logo
27. února 2021 (sobota)
svátek má Alexandr

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ProAlt: Deset otázek pro primátora Českých Budějovic Juraje Thomu

Praha/České Budějovice, 1.7.2013 23:00, (ROMEA)
Iniciativa ProAlt
Iniciativa ProAlt

Iniciativa ProAlt adresovala primátorovi Českých Budějovic Juraji Thomovi otevřený dopis, ve kterém mu pokládá 10 kritických otázek týkající se chování vedení města a vedení policie před a během protiromské demonstrace v Českých Budějovicích. Server Romea.cz zveřejňuje dopis v plném znění.

Otevřený dopis primátorovi města České Budějovice ve věci odpovědi na otázky k událostem v Českých Budějovicích dne 29. 6. 2013

Vážený pane primátore,

Ve své tiskové zprávě ze dne 27. 6. 2013 upozorňovala iniciativa ProAlt (viz příloha tohoto dopisu a odkaz zde) na narůstající anticikánské a rasistické nálady v české společnosti a na nebezpečí aktivizace rasistických extremistů. Odmítáme rasismus s principiálních důvodů a vyjádřili jsme proto podporu konání shromáždění Čikhatare het/Z bahna ven 2 na českobudějovickém sídlišti Máj. Bohužel, jak ukázaly události ze dne 29. 6. 2013, se toto naše stanovisko ukázalo opodstatněné. V této souvislosti bychom Vás chtěli požádat o odpovědi na naše následující otázky. Rádi je uveřejníme na našem webu www.proalt.cz.

Deset otázek pro primátora Českých Budějovic Juraje Thomu:

1. Jak je možné, že vedení města České Budějovice nevyužilo aplikaci Manuálu k zákonu o právu shromažďovacím, který vydalo pro obce v roce 2009 ministerstvo vnitra, který připouští, že obec může podobné shromáždění zakázat, jestliže vykazují zjevný rasistický motiv, o čemž svědčí diskuse organizátorů a účastníku na Facebooku? Proč, když už se toto shromáždění uskutečnilo, se i přes ujišťování hlavního organizátora protestu, že při jakémkoliv nenávistném rasistickém projevu bude demonstrace rozpuštěna, tak nestalo? Proč nikdo nezasáhl, když se při shromáždění zřetelně skandovala rasistická hesla jako např. „Čechy Čechům“ a „Hitlera na vás“ a zazněla tam zjevná výzva „Jdeme na ně“?

2. Z jakého důvodu nebyl zastaven průvod, ve chvíli, kdy bylo jasné, že se v něm vyskytovali lidé propagující rasismus hailováním a zahalující si protiprávně tváře, aby nebyla při výtržnostech rozpoznána jejich totožnost a pokračovalo se v provolávání rasistických hesel? Viz následující odkazy:

Vyjadřujeme úctu příslušníkům Policie ČR a oceňujeme nasazení a snahu řadových policistů při zásahu na místě proti rasistickým extremistům. Přesto máme následující dotazy:

3. Jak je možné, že Policie ČR nechala pochod dojít až do místa konání shromáždění Čikhatare het/Z bahna ven 2 na sídlišti Máj a přitom organizátory mylně informovala, že pochod bude zastaven v okolí Dlouhého mostu? Proč nezasáhla dříve?

4. Jak je možné, že se Policii ČR nepodařilo ochránit shromáždění Čikhatare het/Z bahna ven 2 a nakonec toto shromáždění na rozdíl od nepovoleného pochodu oficiálně rozpustila a místo shromáždění „Na Kopečku“ vyklidila?

5. Proč Police ČR nezabránila skupinkám rasistických extremistů pobíhat v ulicích sídliště Máj, vyvolávat potyčky a nezabránila de facto pouličním bojům v ulicích sídliště Máj?

Dále máme dotazy k dalšímu postupu vedení města České Budějovice.

6. Co udělá vedení města České Budějovice v čele s primátorem Jurajem Thomou pro zlepšení situace ve městě a na sídlišti Máj?

7. Proč vedení města České Budějovice v čele s primátorem Jurajem Thomou neodsoudí projevy rasismu na území města a důsledně proti nim nezasáhne?

8. Kdy bude k dispozici závěr z vyšetření incidentu z pátku 21. 6. 2013, aby se zabránilo šíření výmyslů a polopravd?

9. Jaký má město České Budějovice program pro řešení situace sociálně vyloučených?

10. Bude se město České Budějovice seriózně zabývat návrhy romské komunity, které zazněly na shromáždění Čikhatare het/Z bahna ven 2?

Děkujeme za odpovědi.

Za inicativu ProAlt:

Ondřej Lánský, mluvčí ProAltu

Pavel Novák, mluvčí ProAltu

Tomáš Mařík, člen ProAltu v Českých Budějovicích

Antonín Hořčica, koordinátor ProAltu v Českých Budějovicích

ProAlt
Přečteno: 1315x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

České Budějovice, Rasismus, Extremismus, Neonacismus, Demonstrace, NásilíHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo