romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Proběhlo předávání cen Bílá Vrána. Bourá předsudky a představuje děti z dětských domovů a pěstounských rodin

20.10.2016 11:33
Předávání Ocenění Bílá Vrána. (FOTO: Mirek Lepeška)
Předávání Ocenění Bílá Vrána. (FOTO: Mirek Lepeška)

V malebných prostorách Tereziánského sálu Břevnovského kláštera proběhlo 17. října 2016 slavnostní vyhlášení třetího ročníku Ocenění Bílá Vrána, které uděluje obecně prospěšná společnost yourchance - a to hned ve třech kategoriích.

V kategorii Mladý člověk, kde je ocenění určeno mladým lidem, kteří prošli během svého života výchovou v dětském domově či pěstounskou péčí a překonali překážky spojené s integrací a následně uspěli, se stala držitelem čerstvě provdaná paní Petra Vosecká-Kočandrle, jejíž složitý životní příběh je plný vůle a odhodlání uspět a žít „normální“ život.

“V šestnácti odejít a zároveň čekat miminko je hodně složitý start. Dnes mám devítileté dítě, má se dobře, chodí na základní školu, hraje hokej a myslím si, že pro něj dělám maximum,” říká.

Mezi zaměstnavateli, kteří věnují lidem z ústavní výchovy, byla oceněna společnost MEDESA s.r.o. - česká společnost obchodu a služeb sídlící v Poličce se zaměřením na technické vybavení laboratoří. Společnost zastupoval pan Otakar Klepárník, spoluvlastník firmy.

Ocenění Poklad v srdci - ocenění pro ředitele či vychovatele z dětských domovů si odnesla paní Jindřiška Boháčková, vychovatelka z dětského domova Krnsko. V domově pracuje 18 let a své povolání vnímá jako poslání a možnost předávat životní zkušenosti těm, kteří se ne vždy svým vlastním přičiněním ocitli v mimo vlastní rodinu. “Tuto práci člověk musí dělat s radostí a citlivým srdcem, nikdy nevíme, jakým osudem si děti prošly,” sdělila při předávání.

Předávání Ocenění Bílá Vrána. (FOTO: Mirek Lepeška)

Vyhlášeno bylo i jedno speciální ocenění, a to za výjimečný celoživotní přínos a snahu měnit a modernizovat institucionální péči. Paní Jarmila Dolejšková, jejíž péčí prošel za více než třicetiletou praxi velký počet svěřenců, se vždy snažila, aby o ně bylo postaráno i po odchodu z dětského domova. Po odchodu do důchodu v 90. letech založila Klub přátel dětí DD, který pečuje o vzdělávání, zájmové aktivity a rozvoj dětí a mládeže z dětských domovů.

Celý program moderovaly a skleněná designová pírka z tvůrčí dílny společnosti Lastvit, předávaly zakladatelky yourchance o.p.s. Ing. Gabriela Křivánková a Jana Merunková. Postaráno bylo i o kulturní program, klavírní křídlo rozezněl mladý talent Zdeněk Bartko, duet z Traviaty a árii z Fantoma opery zazpívali sourozenci Miro Bartoš a Bohunka Sommerová. Mladší diváky v publiku zvedl ze židlí rapper (a zároveň asistent pedagoga v DD Býchory) Marek Rác s vlastní písní o životě v dětském domově. Všichni vystupující za sebou mají osobní zkušenost se životem v dětském domově a jsou nepřehlédnutelnými důkazy talentu, pevné vůle a odhodláním jít za svým snem.

Gabriela Křivánková na závěr večera zdůraznila, že má smysl nastavovat veřejnosti zrcadlo a poukazovat na předsudky, které jako společnost stále vůči dětem z dětských domovů máme. „Jsou to stejní lidé se svými sny, cíli a ambicemi, jako kdokoliv z nás,“ zdůraznila.

 

Albín Balát
Přečteno: 1275x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ocenění, Děti, náhradní rodinná péče, Dětské domovy, pěstounstvíHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo