romea - logo
12. července 2020 (neděle)
svátek má Bořek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Proběhlo předávání cen Bílá Vrána. Bourá předsudky a představuje děti z dětských domovů a pěstounských rodin

20.10.2016 11:33
Předávání Ocenění Bílá Vrána. (FOTO: Mirek Lepeška)
Předávání Ocenění Bílá Vrána. (FOTO: Mirek Lepeška)

V malebných prostorách Tereziánského sálu Břevnovského kláštera proběhlo 17. října 2016 slavnostní vyhlášení třetího ročníku Ocenění Bílá Vrána, které uděluje obecně prospěšná společnost yourchance - a to hned ve třech kategoriích.

V kategorii Mladý člověk, kde je ocenění určeno mladým lidem, kteří prošli během svého života výchovou v dětském domově či pěstounskou péčí a překonali překážky spojené s integrací a následně uspěli, se stala držitelem čerstvě provdaná paní Petra Vosecká-Kočandrle, jejíž složitý životní příběh je plný vůle a odhodlání uspět a žít „normální“ život.

“V šestnácti odejít a zároveň čekat miminko je hodně složitý start. Dnes mám devítileté dítě, má se dobře, chodí na základní školu, hraje hokej a myslím si, že pro něj dělám maximum,” říká.

Mezi zaměstnavateli, kteří věnují lidem z ústavní výchovy, byla oceněna společnost MEDESA s.r.o. - česká společnost obchodu a služeb sídlící v Poličce se zaměřením na technické vybavení laboratoří. Společnost zastupoval pan Otakar Klepárník, spoluvlastník firmy.

Ocenění Poklad v srdci - ocenění pro ředitele či vychovatele z dětských domovů si odnesla paní Jindřiška Boháčková, vychovatelka z dětského domova Krnsko. V domově pracuje 18 let a své povolání vnímá jako poslání a možnost předávat životní zkušenosti těm, kteří se ne vždy svým vlastním přičiněním ocitli v mimo vlastní rodinu. “Tuto práci člověk musí dělat s radostí a citlivým srdcem, nikdy nevíme, jakým osudem si děti prošly,” sdělila při předávání.

Předávání Ocenění Bílá Vrána. (FOTO: Mirek Lepeška)

Vyhlášeno bylo i jedno speciální ocenění, a to za výjimečný celoživotní přínos a snahu měnit a modernizovat institucionální péči. Paní Jarmila Dolejšková, jejíž péčí prošel za více než třicetiletou praxi velký počet svěřenců, se vždy snažila, aby o ně bylo postaráno i po odchodu z dětského domova. Po odchodu do důchodu v 90. letech založila Klub přátel dětí DD, který pečuje o vzdělávání, zájmové aktivity a rozvoj dětí a mládeže z dětských domovů.

Celý program moderovaly a skleněná designová pírka z tvůrčí dílny společnosti Lastvit, předávaly zakladatelky yourchance o.p.s. Ing. Gabriela Křivánková a Jana Merunková. Postaráno bylo i o kulturní program, klavírní křídlo rozezněl mladý talent Zdeněk Bartko, duet z Traviaty a árii z Fantoma opery zazpívali sourozenci Miro Bartoš a Bohunka Sommerová. Mladší diváky v publiku zvedl ze židlí rapper (a zároveň asistent pedagoga v DD Býchory) Marek Rác s vlastní písní o životě v dětském domově. Všichni vystupující za sebou mají osobní zkušenost se životem v dětském domově a jsou nepřehlédnutelnými důkazy talentu, pevné vůle a odhodláním jít za svým snem.

Gabriela Křivánková na závěr večera zdůraznila, že má smysl nastavovat veřejnosti zrcadlo a poukazovat na předsudky, které jako společnost stále vůči dětem z dětských domovů máme. „Jsou to stejní lidé se svými sny, cíli a ambicemi, jako kdokoliv z nás,“ zdůraznila.

 

Albín Balát
Přečteno: 1277x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ocenění, Děti, náhradní rodinná péče, Dětské domovy, pěstounstvíHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo