romea - logo
27. května 2020 (středa)
svátek má Valdemar
Loading
rozšířené vyhledávaní

Profesor Ian Hancock k soutěžím Miss Roma: Naše dívky nepotřebují prodávat svou krásu

26.9.2016 16:40
Ian Hancock. (FOTO: Wikimedia Commons)
Ian Hancock. (FOTO: Wikimedia Commons)

Finále šestnáctého ročníku soutěže Československá Miss Roma, které se konalo v sobotu 24. září v Hodoníně, vzbudilo mnoho různých reakcí. Vedle komentářů na sociálních sítích se ve svém článku na serveru Romea.cz k soutěžím romské krásy vyjádřil kriticky Petr Uhl. Uveřejňujeme i pohled romského historika a univerzitního profesora žijícího v USA, Iana Hancocka.

Jeho vyjádření uveřejňujeme v plném znění:

„Je běžné, že se menšiny snaží napodobit chování a hodnoty většinové populace. Je to pochopitelné, zároveň ale i politováníhodné. Přinejmenším by si měli vybírat. Naše kultura, náš jazyk a náš původ je to, co nás dělá Romy. Kdybychom se vzdali kultury a jazyka, to, co nám zbyde, je náš původ, který nemůžeme změnit. Tím přestaneme být, čemu se říká „viditelná menšina“. Gádžové s tmavou kůží na spodní úrovni společenského hierarchie, kteří se velice snaží být gádži, ale za které nebudou nikdy kvůli svému vzhledu přijati. Stejně tak jako nebudeme pravými Romy, protože když chceme být akceptováni vlastní komunitou, nevíme ani, jak se chovat: nemluvíme romsky a neznáme naši kulturu, takže nemáme nic a ani nikam nepatříme.

Naše romské dívky jsou krásné a nepotřebují předvádět svá těla proto, aby byly přijatelné pro gadže. Gadžové nás díky tomu více respektovat nebudou, myslí si, že jsme jim ukradli jejich kulturu a svoji nemáme. T'aven Romen, t'aven barvale kodolestar! (Buďte Romové a buďte na to hrdí!)"

Přečteno: 1993x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Miss, Soutěž, reakceHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo