romea - logo
22. října 2019 (úterý)
svátek má Sabina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Profesor Ian Hancock k soutěžím Miss Roma: Naše dívky nepotřebují prodávat svou krásu

26.9.2016 16:40
Ian Hancock. (FOTO: Wikimedia Commons)
Ian Hancock. (FOTO: Wikimedia Commons)

Finále šestnáctého ročníku soutěže Československá Miss Roma, které se konalo v sobotu 24. září v Hodoníně, vzbudilo mnoho různých reakcí. Vedle komentářů na sociálních sítích se ve svém článku na serveru Romea.cz k soutěžím romské krásy vyjádřil kriticky Petr Uhl. Uveřejňujeme i pohled romského historika a univerzitního profesora žijícího v USA, Iana Hancocka.

Jeho vyjádření uveřejňujeme v plném znění:

„Je běžné, že se menšiny snaží napodobit chování a hodnoty většinové populace. Je to pochopitelné, zároveň ale i politováníhodné. Přinejmenším by si měli vybírat. Naše kultura, náš jazyk a náš původ je to, co nás dělá Romy. Kdybychom se vzdali kultury a jazyka, to, co nám zbyde, je náš původ, který nemůžeme změnit. Tím přestaneme být, čemu se říká „viditelná menšina“. Gádžové s tmavou kůží na spodní úrovni společenského hierarchie, kteří se velice snaží být gádži, ale za které nebudou nikdy kvůli svému vzhledu přijati. Stejně tak jako nebudeme pravými Romy, protože když chceme být akceptováni vlastní komunitou, nevíme ani, jak se chovat: nemluvíme romsky a neznáme naši kulturu, takže nemáme nic a ani nikam nepatříme.

Naše romské dívky jsou krásné a nepotřebují předvádět svá těla proto, aby byly přijatelné pro gadže. Gadžové nás díky tomu více respektovat nebudou, myslí si, že jsme jim ukradli jejich kulturu a svoji nemáme. T'aven Romen, t'aven barvale kodolestar! (Buďte Romové a buďte na to hrdí!)"

Přečteno: 1979x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Miss, Soutěž, reakceHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo