romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Profesor Ian Hancock k soutěžím Miss Roma: Naše dívky nepotřebují prodávat svou krásu

26.9.2016 16:40
Ian Hancock. (FOTO: Wikimedia Commons)
Ian Hancock. (FOTO: Wikimedia Commons)

Finále šestnáctého ročníku soutěže Československá Miss Roma, které se konalo v sobotu 24. září v Hodoníně, vzbudilo mnoho různých reakcí. Vedle komentářů na sociálních sítích se ve svém článku na serveru Romea.cz k soutěžím romské krásy vyjádřil kriticky Petr Uhl. Uveřejňujeme i pohled romského historika a univerzitního profesora žijícího v USA, Iana Hancocka.

Jeho vyjádření uveřejňujeme v plném znění:

„Je běžné, že se menšiny snaží napodobit chování a hodnoty většinové populace. Je to pochopitelné, zároveň ale i politováníhodné. Přinejmenším by si měli vybírat. Naše kultura, náš jazyk a náš původ je to, co nás dělá Romy. Kdybychom se vzdali kultury a jazyka, to, co nám zbyde, je náš původ, který nemůžeme změnit. Tím přestaneme být, čemu se říká „viditelná menšina“. Gádžové s tmavou kůží na spodní úrovni společenského hierarchie, kteří se velice snaží být gádži, ale za které nebudou nikdy kvůli svému vzhledu přijati. Stejně tak jako nebudeme pravými Romy, protože když chceme být akceptováni vlastní komunitou, nevíme ani, jak se chovat: nemluvíme romsky a neznáme naši kulturu, takže nemáme nic a ani nikam nepatříme.

Naše romské dívky jsou krásné a nepotřebují předvádět svá těla proto, aby byly přijatelné pro gadže. Gadžové nás díky tomu více respektovat nebudou, myslí si, že jsme jim ukradli jejich kulturu a svoji nemáme. T'aven Romen, t'aven barvale kodolestar! (Buďte Romové a buďte na to hrdí!)"

Přečteno: 2026x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Miss, Soutěž, reakceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo