romea - logo
17. května 2022 (úterý)
svátek má Aneta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Prohlášení romských organizací působících v Libereckém kraji k předvolebnímu dění

12.8.2021 13:25
Asociace romských představitelů Libereckého kraje si v sobotu 1. 8. 2020 připomněla oběti romského holokaustu na místě nacistického lágru v Kunratické ulici v Liberci.
Asociace romských představitelů Libereckého kraje si v sobotu 1. 8. 2020 připomněla oběti romského holokaustu na místě nacistického lágru v Kunratické ulici v Liberci.

Několik romských nevládních organizací dnes vydalo prohlášení, v němž hodnotí předvolební vývoj v Libereckém kraji, diskuse uvnitř romské komunity a zaujímají postoj vůči dalším nevládním organizacím a státním institucím. prohlášení zveřejňuje zpravodajský server Romea.cz v plném znění.

Prohlášení romských organizací působících v Libereckém kraji

Předvolební období přináší spoustu prostoru pro otevírání různých společenských témat a diskuzí. Politické strany oslovují své (potenciální) voliče různými způsoby – mítinky, setkáními a v poslední době stále častěji sociálními sítěmi. Během těchto předvolebních bitev se střetávají různé názory příznivců i odpůrců. Vznikají tak třecí plochy v rámci sociálních i ekonomických témat. Je to zkrátka součást předvolebního období. No konečně, vítěz voleb bude o chodu této země rozhodovat po další čtyři roky.

Skutečnost voleb se týká samozřejmě také života Romů, včetně toho, jakým způsobem bude vládní garnitura přistupovat k procesu naší společenské integrace. Proto se tak různé romské skupinky organizují, diskutují o tom, které strany a kandidáty budou volit a stále častěji takto jednají na sociálních sítích, které představují nový veřejný prostor. Na to bychom měli všichni pamatovat a ve veřejném prostoru dodržovat základní společenská a etická pravidla diskuze.

V posledních týdnech jsme s kolegy zaregistrovali tyto různé politické diskuze mezi Romy v návaznosti na vize toho, jakým směrem by se společenská integrace Romů měla v příštích letech ubírat a kdo by v ní měl sehrát klíčovou roli. Společně s kolegy těmto debatám nijak nebráníme, stojíme ovšem za tím, že i při těchto diskuzích je nutné dodržovat etická pravidla.

Odsuzujeme jakékoli nabádání k násilí, využívání politických mítinků k násilnému prosazování vlastních politických názorů, etnické nesnášenlivosti či dokonce rasismu, rasismu naopak. Je potřeba upozornit na ty, kteří toto chování podporují, svolávají a organizují „romské“ odbojové skupiny.

Zcela kategoricky tak odsuzujeme chování jednoho z členů spolku Koalice romských reprezentantů Libereckého kraje, a dalších spřízněných osob. Je to už poněkolikáté, kdy se takto, někteří členové organizace radikálně snaží prosazovat na úkor jiných, lžou, zcela podrývají jakoukoli spolupráci romských organizací v Libereckém kraji a využívá společensky citlivá témata ke své vlastní propagaci.

Je tedy věcí samotných zakladatelů a předsednictva spolku, zda není na místě se od takových členů distancovat a dále s nimi nespolupracovat, hlavně proto, že tento spolek se zaměřuje na komunitní práci, volnočasové aktivity a tím mohou být ovlivněni hlavně děti a mládež, se kterou pracují.

Liberecký kraj je krajem, který se dlouhodobě snaží prosazovat ve společenské i sociální integraci Romů jasná opatření, aby se tento proces dařilo stále zdokonalovat a více do tohoto procesu Romy začleňovat. V Libereckém kraji a ve městě Liberec se Romům žije relativně dobře. Je to průmyslová oblast, kde Romové mají příležitost kvalitního života, zaměstnání, bydlení, vzdělávání. Tato situace panuje také v dalších městech Libereckého kraje.

Asociace romských představitelů Libereckého kraje vítá tuto spolupráci s klíčovými partnery procesu integrace Romů a nemá zájem podporovat ty, kteří se tento proces snaží narušovat. Tříští romské skupiny v Libereckém kraji, podrývají postavení autorit, toliko nebude tolerovat jedince, kteří se snaží zviditelňovat v live vysílání na sociální síti a tím se snaží na svou stranu přitáhnout radikálně zaměřené Romy, kteří nectí zásady ROMIPEN a ponižují romský národ. Činí tak nevědomky a dostávají Romy do situace hrozícího nebezpečí, které může vzniknout vlivem neonacisticky či nacionalisticky extremistickými skupinami.

Nebude podporovat ani ty, kteří si zde snaží neoprávněně prosazovat vlastní zájmy na úkor jiných a na úkor Romů zde žijících. Vyzýváme tak samotné Romy, žijící v Libereckém kraji, politické představitele i veřejné instituce romského i neromského života, aby se od takovýchto jedinců distancovali a jejich jednání razantně odsoudili.

Všichni představitelé Asociace romských představitelů Libereckého kraje a další představitelé spolků jsou pro rozumný dialog napříč mezi spolky, politickými aktivními skupinami a veřejností. Jednoznačně odsuzujeme každé násilí, nenávist a nerozumný dialog. Proto používáme heslo našich přátel a podporovatelů.

„NENÁVIST NENÍ ŘEŠENÍ, ALE ROZUMNÝ DIALOG“

  • Asociace romských představitelů Libereckého kraje z.s.
  • Roma Tanvald z.s.
  • Romany art workshop z.s.
  • Comunités z.s.
Přečteno: 2030x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Liberec, Volby, diskuse, volby 2021HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo