Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Projekt Poslední adresa: V Praze byly vyvěšeny první tabulky adres obětí komunistického režimu

28. června 2017
Čtení na 2 minuty

V Praze byly včera odhaleny čtyři první tabulky projektu Poslední adresa, jehož cílem je připomenout oběti represí komunistického režimu. Nenápadné tabulky velikosti dlaně jsou umístěny na domech, v němž oběti bydlely před zatčením. Obsahují základní údaje, jako jsou datum narození a úmrtí. První čtyři tabulky připomínají životy Karla Bacílka, Jozefa Maceje, Slavoje Šádka a Veleslava Wahla. Autoři projektu doufají, že další tabulky brzo přibudou. Iniciovat jejich umístění může kdokoliv na webu.

Projekt, původem z Ruska, vznikl v roce 2014. Vede ho občanská iniciativa Fond Poslední adresa, kterou zorganizoval ruský novinář Sergej Parchomenko ve spolupráci s ruskou nevládní historicko-osvětovou organizací Memorial. Českou verzi projektu zaštiťuje Ústav pro studium totalitních režimů, organizace Gulag.cz, sdružení Političtí vězni.cz a Memorial Česká republika.

Předobrazem projektu se staly dlažební kostky s názvem kameny zmizelých. Takzvané stolpersteiny v evropských městech připomínají oběti holokaustu.

“My víme, že obětí nacismu a komunismu byly statisíce a miliony. Ale je také důležité si uvědomit, že za těmito statistikami a čísly jsou skuteční lidé, a každý z nich má svůj vlastní osud,” řekl ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeněk Hazdra při odhalení Wahlovy tabulky. Je upevněna na domě švédského velvyslanectví v Praze, kde byl před dvěma roky do dlažby umístěn i jeden z takzvaných stolpersteinů. Ve stejném domě totiž žil i Wahlův tchán Josef Růžička, který zahynul v Mauthausenu.

Nyní je asi 500 tabulek poslední adresy na mnoha domech nejen v Moskvě a Petrohradě, ale i na dalších místech po celém Rusku. Tisíce dalších tabulek jsou v přípravě, uvedl Parchomenko. Svou tabulku v Rusku podle něj mají i někteří Češi, kteří se stali obětí perzekucí v SSSR. Letos v květnu byly první tabulky umístěny i na Ukrajině. Ve fázi příprav je polská verze projektu.

V České republice byl projekt představen v roce 2015. Součástí prezentace mělo být odhalení tabulek československým občanům ruského původu, kteří byli po roce 1945 odvlečeni do Sovětského svazu a do svých domovů v Československu se již nevrátili. K umístění tabulek se však tehdy nepodařilo získat souhlas majitelů domů.

Současná podoba projektu se zaměřuje především na české oběti komunismu v Česku. Nemá připomínat pouze osudy významných lidí, ale chce být památníkem běžných občanů. Iniciovat umístění tabulky můžou například příbuzní, obyvatelé domu nebo studenti, kteří se osudy perzekvovaných zabývají v hodinách historie. O umístění tabulky bude možné požádat prostřednictví webové stránky www.posledniadresa.cz.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon