romea - logo
17. července 2019 (středa)
svátek má Martina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Projekt Romský mentor bude také v Jihlavě

29.12.2017 11:20
Návštěva v Českém rozhlasu 29. 9. 2017 na pozvání moderátora a herce Petra Vacka. (FOTO: Richard Nádvorník)
Návštěva v Českém rozhlasu 29. 9. 2017 na pozvání moderátora a herce Petra Vacka. (FOTO: Richard Nádvorník)

Od září do prosince tohoto roku měli děti v Ostravě a Dolním Podluží možnost navštěvovat volnočasové aktivity, které vedou romští lektoři. Chlapci ze základní školy v ulici Karasova se zlepšovali ve fotbalu, dívky pod vedením baletky Bibiany Polákové nacvičovaly choreografii na hudbu P. I. Čajkovského a v Dolním Podluží si na závěr roku připravili pro své příbuzné a sousedy divadelní představení.

Děti z Dolního Podluží dostaly možnost prezentovat svůj kroužek, který si pojmenovali Terabithia, dokonce i v Českém rozhlasu, kam přijali pozvání moderátora a herce Petra Vacka. V pořadu Klub Rádia Junior v pátek 29. září mluvily o tom, jak se věnují přípravě divadelních scének a představení, a to včetně výroby kulis, kostýmů a rekvizit. Popisovaly například, jakým způsobem zpracovávají do představení témata jako šikana, diskriminace, rasismus.

Baletky v Ostravě nacvičovaly choreografii na hudbu Čajkovského

„S některými děvčaty se scházíme s menšími přestávkami již několik let. Některé přicházejí, jiné zůstávají, ale na všech je vidět, že je společné chvíle a příprava taneční choreografie moc baví,“ pozoruje s uspokojením zaujetí svých svěřenkyň jejich lektorka tance, romská absolventka taneční konzervatoře Bibiana Poláková.

Rok 2017 sice končí, ale volnočasová setkání dětí v Ostravě, v Dolním Podluží a nově také v Jihlavě s novým rokem pokračují. Již teď začínají děti v pod vedením lektorky Pavlíny Hejdukové nacvičovat muzikál Pomáda a Denisa Karastojanová se připravuje na vedení dětí, které budou mít na Základní škole v Jungmannově ulici zájem o tanec, a to ve všech jeho podobách, od tradičních čardášů po latinu a streetdance či twerk.

Díky dotaci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (programu na podporu integrace romské komunity) a Nadace Agrofert se české a romské děti mohou ve svém volném čase věnovat sportu a umění i nadále.

Projekt Romský mentor organizace ROMEA, o. p. s., se dlouhodobě snaží zajišťovat dětem z vyloučených lokalit volnočasové aktivity pod vedením romských lektorů. Kromě rozvoje dovedností si děti osvojují i skupinovou spolupráci a sociální kompetence, pozitivní vzor úspěšné romské osobnosti je pak motivuje k rozvíjení představ o své vlastní budoucnosti a snaze o úspěšnou profesní dráhu.

Přečteno: 356x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

mentoring, Děti, Sociálně vyloučené lokality, Projekt Romský mentor, Projekt Romský mentorHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo