romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Projekt Romský mentor: Rap a divadlo na prknech, co znamenají svět

Praha, 18.11.2013 10:40, (ROMEA)
Skupina dětí z Dolního Podluží na vystoupení projektu Romský mentor v Divadle v Korunní. (FOTO: bau)
Skupina dětí z Dolního Podluží na vystoupení projektu Romský mentor v Divadle v Korunní. (FOTO: bau)

V pátek 11. listopadu vystoupily děti z projektu Romský mentor v pražském Divadle v Korunní se svým závěrečným vystoupením.

To se konalo jako součást diskuse romských i neromských studentů u příležitosti výročí „sametové“ revoluce, kterou pořádalo občanské sdružení ROMEA. Diskusi moderovala Bára Procházková, šéfredaktorka společenského měsíčníku Bel Mondo, který vzniká ve spolupráci s týdeníkem Respekt. Akce se v publiku zúčastnilo mimo jiné téměř sto čtyřicet studentů, kteří dětem z projektu Romský mentor odpověděli na jejich výkony bouřlivým potleskem.

Skupina dětí ze Základní školy Karasova v Ostravě – Mariánských horách předvedla pod vedením svého mentora, rappera a kickboxera Lukrecia Changa hudebně – taneční vystoupení a děti ze Základní školy Dolní Podluží se pod taktovkou mentorky Marcely Surmajové skvěle zhostily svých rolích ve dvou divadelních představeních. První pásmo si s lehkým satirickým vtipem hravě poradilo s tematikou rychlých soudů a stereotypů u přijímacího pohovoru do zaměstnání, druhé představení vylíčilo příběh o ne/přijímání odlišného v partě kamarádů. Téma studentské diskuse, ve které se živě hovořilo o svobodě, demokracii, lidských právech a toleranci ve společnosti tak svým uměleckým ztvárněním dostalo další, výmluvný rozměr.

Romský mentor – v ČR už potřetí

Projekt do České republiky původně přinesla organizace OSF a od roku 2011 ho realizuje občanské sdružení ROMEA. Projekt zároveň úspěšně probíhá v Bulharsku, Maďarsku, Makedonii a Slovensku.

Jedním ze styčných bodů projektu je právě úspěšný romský umělec – profesionál, který se pravidelně setkává se skupinou dětí a podle svého profesního zaměření pro ně ve spolupráci s pedagogem sestavuje program.

Kromě toho, že se děti naučí něco z dovedností dané umělecké oblasti, osvojují si během setkávání i sociální kompetence a pozitivní vzor úspěšné romské osobnosti je pak motivuje k rozvíjení představ o své vlastní budoucnosti a snaze o vlastní úspěšnou dráhu.

Účast v projektu je otevřená všem dětem, a tak v neposlední řadě přispívá k vzájemnému poznávání kultury romských a neromských dětí, zvyšuje vzájemnou toleranci a napomáhá integraci ve škole.

Lukrecius Kišš alias Chang je raper, tanečník a kickboxer. Své první songy vydal v roce 1998, od té doby aktivně působí na české hiphopové scéně. Třikrát dosáhl titulu vicemistr České republiky v kickboxu, sám ho i vyučoval. V roce 2007 si zahrál vedlejší roli ve filmu Česká Republika, o dva roky později v dokumentárním filmu ŠITKREDIT. Od školního roku 2012/2013 působí v projektu Romský mentor, pracuje také jako asistent prevence kriminality v Karviné. www.lukreciuschang.cz

Marcela Surmajová je předsedkyně neziskové organizace Poradna barevné soužití. Od roku 2011 působí v integračním projektu Romský mentor, práci s dětmi se věnuje od roku 2007. Kromě terénní sociální práce se věnovala také divadlu – vedla dramatické kroužky se zaměřením na metodu Divadlo Fórum, vedla šicí dílnu a podporovala romskou literaturu.

Projekt Romský mentor v tomto školním roce financuje MŠMT. Děkujeme Amnesty International za podporu při realizaci projektu a Divadlu v Korunní za poskytnutý prostor, podporu a spolupráci.

Přečteno: 409x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Projekt Romský mentor, Lukrecius Chang, Marcela Surmajová, Divadlo v Korunní, Integrace, DětiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo