Projekt Romský mentor: Rap a divadlo na prknech, co znamenají svět

V pátek 11. listopadu vystoupily děti z projektu Romský mentor v pražském Divadle v Korunní se svým závěrečným vystoupením.
To se konalo jako součást diskuse romských i neromských studentů u příležitosti výročí „sametové“ revoluce, kterou pořádalo občanské sdružení ROMEA. Diskusi moderovala Bára Procházková, šéfredaktorka společenského měsíčníku Bel Mondo, který vzniká ve spolupráci s týdeníkem Respekt. Akce se v publiku zúčastnilo mimo jiné téměř sto čtyřicet studentů, kteří dětem z projektu Romský mentor odpověděli na jejich výkony bouřlivým potleskem.
Skupina dětí ze Základní školy Karasova v Ostravě – Mariánských horách předvedla pod vedením svého mentora, rappera a kickboxera Lukrecia Changa hudebně – taneční vystoupení a děti ze Základní školy Dolní Podluží se pod taktovkou mentorky Marcely Surmajové skvěle zhostily svých rolích ve dvou divadelních představeních. První pásmo si s lehkým satirickým vtipem hravě poradilo s tematikou rychlých soudů a stereotypů u přijímacího pohovoru do zaměstnání, druhé představení vylíčilo příběh o ne/přijímání odlišného v partě kamarádů. Téma studentské diskuse, ve které se živě hovořilo o svobodě, demokracii, lidských právech a toleranci ve společnosti tak svým uměleckým ztvárněním dostalo další, výmluvný rozměr.
Romský mentor – v ČR už potřetí
Projekt do České republiky původně přinesla organizace OSF a od roku 2011 ho realizuje občanské sdružení ROMEA. Projekt zároveň úspěšně probíhá v Bulharsku, Maďarsku, Makedonii a Slovensku.
Jedním ze styčných bodů projektu je právě úspěšný romský umělec – profesionál, který se pravidelně setkává se skupinou dětí a podle svého profesního zaměření pro ně ve spolupráci s pedagogem sestavuje program.
Kromě toho, že se děti naučí něco z dovedností dané umělecké oblasti, osvojují si během setkávání i sociální kompetence a pozitivní vzor úspěšné romské osobnosti je pak motivuje k rozvíjení představ o své vlastní budoucnosti a snaze o vlastní úspěšnou dráhu.
Účast v projektu je otevřená všem dětem, a tak v neposlední řadě přispívá k vzájemnému poznávání kultury romských a neromských dětí, zvyšuje vzájemnou toleranci a napomáhá integraci ve škole.
Lukrecius Kišš alias Chang je raper, tanečník a kickboxer. Své první songy vydal v roce 1998, od té doby aktivně působí na české hiphopové scéně. Třikrát dosáhl titulu vicemistr České republiky v kickboxu, sám ho i vyučoval. V roce 2007 si zahrál vedlejší roli ve filmu Česká Republika, o dva roky později v dokumentárním filmu ŠITKREDIT. Od školního roku 2012/2013 působí v projektu Romský mentor, pracuje také jako asistent prevence kriminality v Karviné. www.lukreciuschang.cz
Marcela Surmajová je předsedkyně neziskové organizace Poradna barevné soužití. Od roku 2011 působí v integračním projektu Romský mentor, práci s dětmi se věnuje od roku 2007. Kromě terénní sociální práce se věnovala také divadlu – vedla dramatické kroužky se zaměřením na metodu Divadlo Fórum, vedla šicí dílnu a podporovala romskou literaturu.
Projekt Romský mentor v tomto školním roce financuje MŠMT. Děkujeme Amnesty International za podporu při realizaci projektu a Divadlu v Korunní za poskytnutý prostor, podporu a spolupráci.
Nepřehlédněte:
- "Už chápu, jak se cítí člověk, který je odlišný," říkaly děti ze ZŠ Havlíčkova po workshopu s Monikou Mihaličkovou
- VIDEO: Příběh romského mladíka z ghetta
- Rapem proti kriminalitě: Lukrecius Chang vydává nový klip
- Romské a české děti se setkaly v Praze. Předvedly, co vytvořily během ročního projektu organizace ROMEA
- Děti z projektu Romský mentor vystoupí v pražském Divadle v Korunní
- Pavlína a Jitka Matiovy v projektu Romský mentor: Integrace uměním
- Hudebník Ivan Kandráč v projektu Romský mentor: Dohromady jsme jeden
- V pátek proběhne závěrečný workshop projektu Romský mentor v Divadle v Korunní
- Marcela Surmajová v projektu Romský mentor: Víkend plný zážitků
- Projekt Romský mentor v Ostravě: Svěřenkyně baletky Bibiany Polákové vystoupily na plese
- Marcela Surmajová v projektu Romský mentor: Divadlem k integraci
- Lukrecius Chang v projektu Romský mentor: Rap, kick-box a prevence
Kam dál:
- Plzeňská základní škola pomáhá dětem s integrací pomocí hudby. Patronem je operní pěvec Miro Bartoš
- Gent se snaží integrovat Romy přicházející do Belgie. Ze slumů je stěhuje do buněk na předměstí
- VIDEO: Dětský den v Chanově byl plný her. Nechyběl klaun a živá kapela
- VIDEO: Dětský den na Světovém romském festivalu Khamoro
- VIDEO: Finále hudební, pěvecké a taneční soutěže Talent 2022 v Kadani
- Jurečka se opravil: Příspěvek 5000 Kč na dítě bude do ročního příjmu rodiny 1 milion Kč hrubého
- Romové z vyloučených lokalit na Slovensku umírali kvůli Covidu více než majorita, může za to nízká proočkovanost. Zastavila se i jejich zvyšující se zaměstnanost
- Dehonestující výraz "cikáni" byl nahrazen slovem Romové. V Srbsku vyměnili pamětní desku připomínající válečný masakr
- Česká školní inspekce mapovala úspěšné školy. Znevýhodněné děti nejsou jen Romové z Chánova, uvádí k tomu náměstek ústředního školního inspektora
- Romské děti v Krumlově poděkovaly zdravotníkům za jejich péči o covid pacienty
- Petra Gelbart: Když zdánlivě neteční pacienti začnou komunikovat. O síle (nejen) romské hudby v muzikoterapii
- Členka Rady vlády Alica S. Heráková: Naším kandidátem na romského zmocněnce je Jan Husák