romea - logo
13. srpna 2020 (čtvrtek)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Projev Karla Holomka na předávání cen Roma Spirit: Sociální nevědomí

14.12.2016 16:09
Karel Holomek na Roma Spirit 2016
Karel Holomek na Roma Spirit 2016

Stalo se, že letošní Roma Spirit se musela vypořádat s nedorozuměními, která přicházela z nečekané strany: od Romů.

Snažil jsem se tomu porozumět a dost dlouho mi trvalo, než jsem pochopil, co se stalo.

To nedorozumění jsem si vykládal podle mnou nastavených kritérií. Těmi byla jednoznačná podpora udělování cen Roma Spirit těm, kteří něco v tomto programu tolerance a vzájemného prolínání romského a občanského principu udělali něco významného. Roma Spirit vychází z principů, které jsou v této budově prezentovány už od jejich zakladatelů, kteří tento princip vyznávají ještě přiléhavěji: láska proti nenávisti se symbolem srdce.

K porozumění přispělo nedávné udělení ceny Prix Irene ( Irena Bloomfield – angl. psychoanalitička věnující se lidem ocitajícím se v těžkých frustracích) anglickému psychoanalytikovi Earlu Hopperovi za jeho knihu „sociální nevědomí“: V ní se mluví o traumatech, která různá společenství lidí ve svém životě zažívají, aniž si to dovedou vysvětlit rozumně – nevědomě – má to na ně obrovský vliv ještě ve třetích i dalších pokoleních a jen stěží se zbavují toho, co je někde hluboko v nich skryto.

Každý to známe: válka, vraždy nesmyslné a nevysvětlitelné, nespravedlivé!

A teď střih na skupinu Romů:

400 let na okraji společností (evropských). Už ve třetí generaci neustále se pakující trauma může doznat genetických následků. 3 generace – pro představu, je 100 let. 400 let je podle toho 3 x 4 = 12 generací. Jaký hluboký zářez to v hlavách Romů zanechává i v okamžiku, kdy jsme již 26 let v demokracii - byť stále nedokonalé. To je teprve jedna generace! Ještě tedy nejméně 2 generace bude trvat, aby nové generace Romů geneticky zaznamenaly vliv tolerance, porozumění, přátelství i lásky jiných lidí, než svých pokrevních bratří.

Jaká div, že v tom mumraji, tříbení názorů, dnes opět i někdy hodně nahnědlých, ale jistě více méně netolerantních, ztratí člověk orientaci. Třeba v to, že Roma Spirit ještě lidé široko daleko nevnímají náležitě. Člověk - Rom se ptá: Proč? A odpověď je mu nasnadě. Trauma překonat není záležitostí jedné generace.

Přečteno: 1526x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Karel Holomek, Roma Spirit, romipen, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo