romea - logo
22. února 2020 (sobota)
svátek má Petr
Loading
rozšířené vyhledávaní

Projev Karla Holomka na předávání cen Roma Spirit: Sociální nevědomí

14.12.2016 16:09
Karel Holomek na Roma Spirit 2016
Karel Holomek na Roma Spirit 2016

Stalo se, že letošní Roma Spirit se musela vypořádat s nedorozuměními, která přicházela z nečekané strany: od Romů.

Snažil jsem se tomu porozumět a dost dlouho mi trvalo, než jsem pochopil, co se stalo.

To nedorozumění jsem si vykládal podle mnou nastavených kritérií. Těmi byla jednoznačná podpora udělování cen Roma Spirit těm, kteří něco v tomto programu tolerance a vzájemného prolínání romského a občanského principu udělali něco významného. Roma Spirit vychází z principů, které jsou v této budově prezentovány už od jejich zakladatelů, kteří tento princip vyznávají ještě přiléhavěji: láska proti nenávisti se symbolem srdce.

K porozumění přispělo nedávné udělení ceny Prix Irene ( Irena Bloomfield – angl. psychoanalitička věnující se lidem ocitajícím se v těžkých frustracích) anglickému psychoanalytikovi Earlu Hopperovi za jeho knihu „sociální nevědomí“: V ní se mluví o traumatech, která různá společenství lidí ve svém životě zažívají, aniž si to dovedou vysvětlit rozumně – nevědomě – má to na ně obrovský vliv ještě ve třetích i dalších pokoleních a jen stěží se zbavují toho, co je někde hluboko v nich skryto.

Každý to známe: válka, vraždy nesmyslné a nevysvětlitelné, nespravedlivé!

A teď střih na skupinu Romů:

400 let na okraji společností (evropských). Už ve třetí generaci neustále se pakující trauma může doznat genetických následků. 3 generace – pro představu, je 100 let. 400 let je podle toho 3 x 4 = 12 generací. Jaký hluboký zářez to v hlavách Romů zanechává i v okamžiku, kdy jsme již 26 let v demokracii - byť stále nedokonalé. To je teprve jedna generace! Ještě tedy nejméně 2 generace bude trvat, aby nové generace Romů geneticky zaznamenaly vliv tolerance, porozumění, přátelství i lásky jiných lidí, než svých pokrevních bratří.

Jaká div, že v tom mumraji, tříbení názorů, dnes opět i někdy hodně nahnědlých, ale jistě více méně netolerantních, ztratí člověk orientaci. Třeba v to, že Roma Spirit ještě lidé široko daleko nevnímají náležitě. Člověk - Rom se ptá: Proč? A odpověď je mu nasnadě. Trauma překonat není záležitostí jedné generace.

Přečteno: 1518x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Karel Holomek, Roma Spirit, romipen, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo