romea - logo
23. října 2020 (pátek)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Projev Karla Holomka na předávání cen Roma Spirit: Sociální nevědomí

14.12.2016 16:09
Karel Holomek na Roma Spirit 2016
Karel Holomek na Roma Spirit 2016

Stalo se, že letošní Roma Spirit se musela vypořádat s nedorozuměními, která přicházela z nečekané strany: od Romů.

Snažil jsem se tomu porozumět a dost dlouho mi trvalo, než jsem pochopil, co se stalo.

To nedorozumění jsem si vykládal podle mnou nastavených kritérií. Těmi byla jednoznačná podpora udělování cen Roma Spirit těm, kteří něco v tomto programu tolerance a vzájemného prolínání romského a občanského principu udělali něco významného. Roma Spirit vychází z principů, které jsou v této budově prezentovány už od jejich zakladatelů, kteří tento princip vyznávají ještě přiléhavěji: láska proti nenávisti se symbolem srdce.

K porozumění přispělo nedávné udělení ceny Prix Irene ( Irena Bloomfield – angl. psychoanalitička věnující se lidem ocitajícím se v těžkých frustracích) anglickému psychoanalytikovi Earlu Hopperovi za jeho knihu „sociální nevědomí“: V ní se mluví o traumatech, která různá společenství lidí ve svém životě zažívají, aniž si to dovedou vysvětlit rozumně – nevědomě – má to na ně obrovský vliv ještě ve třetích i dalších pokoleních a jen stěží se zbavují toho, co je někde hluboko v nich skryto.

Každý to známe: válka, vraždy nesmyslné a nevysvětlitelné, nespravedlivé!

A teď střih na skupinu Romů:

400 let na okraji společností (evropských). Už ve třetí generaci neustále se pakující trauma může doznat genetických následků. 3 generace – pro představu, je 100 let. 400 let je podle toho 3 x 4 = 12 generací. Jaký hluboký zářez to v hlavách Romů zanechává i v okamžiku, kdy jsme již 26 let v demokracii - byť stále nedokonalé. To je teprve jedna generace! Ještě tedy nejméně 2 generace bude trvat, aby nové generace Romů geneticky zaznamenaly vliv tolerance, porozumění, přátelství i lásky jiných lidí, než svých pokrevních bratří.

Jaká div, že v tom mumraji, tříbení názorů, dnes opět i někdy hodně nahnědlých, ale jistě více méně netolerantních, ztratí člověk orientaci. Třeba v to, že Roma Spirit ještě lidé široko daleko nevnímají náležitě. Člověk - Rom se ptá: Proč? A odpověď je mu nasnadě. Trauma překonat není záležitostí jedné generace.

Přečteno: 1528x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Karel Holomek, Roma Spirit, romipen, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo