romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Projev Premiéra Petra Nečase u příležitosti pietní vzpomínky v Letech u Písku

Lety u Písku, 9.7.2012 11:35, (ROMEA)
Petr Nečas před projevem u památníku v Letech u Písku (foto: Zdeněk Ryšavý)
Petr Nečas před projevem u památníku v Letech u Písku (foto: Zdeněk Ryšavý)

Projev Premiéra Petra Nečase u příležitosti pietní vzpomínky v Letech u Písku

 

Vážené dámy, vážení pánové,

vzpomínáme dnes na další smutné výročí letošního léta. Zítra uplyne 70. let ode dne, kdy nacistická moc vydala rozhodnutí vedoucí k perzekuci romské populace v tehdejším protektorátu a později i ke zřízení internačních táborů zde v Letech u Písku a také v Hodoníně u Kunštátu.

Je třeba říci, že na území Čech, Moravy a Slezska bylo v období okupace a války mnoho věznic a kárných zařízení - celkem 2125. Některé z nich byly národnostně rozlišeny, jednalo se o tábory pro spojenecké válečné zajatce například francouzské, britské nebo sovětské. Ale zde, v Letech u Písku, nebyli internováni váleční zajatci, příslušníci domácího odboje nebo ideoví odpůrci nacismu.

VIDEO
>>> Záznam pietního aktu v Letech u Písku

Rozkazem generálního velitele protektorátní policie Horsta Bömeho ze dne 10. července 1942 však byli na tomto místě shromažďováni výlučně Romové nebo osoby žijící tzv. „cikánským způsobem“. Na rozkaz Heinricha Himmlera od prosince roku 1942 byli Romové z Let postupně transportováni do Osvětimi, kde byli před likvidací umístěni v tzv. „cikánském táboře“. Z toho jasně vyplývá, že nacistům nikdy nešlo o náhodnou množinu lidí spojených určitým způsobem života, nýbrž o etnickou skupinu určenou k vyhlazení na základě zrůdných rasových teorií. Jinými slovy, jednalo se o genocidu.

Ať již takový internační tábor označujeme za koncentrační nebo přestupný, vždy se jednalo o místo utrpení, duševních a fyzických útrap a smrti v nejrůznějších podobách a obludných rozměrech. Věznění v Letech, ať už tomu říkáme jakkoli, přinášelo zavlečeným Romům takřka jistou smrt.

Tato pieta se koná na místě bývalého provizorního pohřebiště, kde našlo svůj poslední odpočinek několik stovek Romů. Na rozdíl od těch Romů, kteří skončili v Osvětimi, zdejší oběti nezemřely v plynových komorách, ale hlavně na úplavici a tyfus, na hlad a vyčerpání, v důsledku podmínek, do kterých byly uvrženy násilím a nacistickou zlovůlí a také, a to je třeba si říci otevřeně, činností protektorátních úřadů, protektorátní policie a protektorátního četnictva, tedy Čechů.

To by mělo být naším hlavním poučením z události před sedmdesáti lety – nikdy nesmíme připustit, aby rasistické bludy opanovaly náš život. Tím jsme zavázáni památce mrtvých, kteří leží na tomto pohřebišti, tím jsme zavázáni i jejich pozůstalým, našim romským spoluobčanům, s nimiž sdílíme stejné demokratické hodnoty. Nechť toto pietní místo pro nás navždy zůstane varováním a závazkem.

Děkuji za pozornost.

Přečteno: 901x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Lety u Písku, Nečas PetrHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo