romea - logo
17. července 2019 (středa)
svátek má Martina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Projevy při udílení ceny A. G. Masarykové sdružení ROMEA americkým velvyslanectvím

Praha, 12.12.2012 19:00, (ROMEA)
Americký velvyslanec Norman Eisen předal 12. prosince v Praze zástupcům občanského sdružení ROMEA Cenu Alice Garrigue Masarykové za dlouhodobé prosazování otázek lidských práv. ROMEA podle velvyslanectví přispívá k vyváženosti zobrazení Romů v médiích. (FOTO: Jiří S. Sláma)
Americký velvyslanec Norman Eisen předal 12. prosince v Praze zástupcům občanského sdružení ROMEA Cenu Alice Garrigue Masarykové za dlouhodobé prosazování otázek lidských práv. ROMEA podle velvyslanectví přispívá k vyváženosti zobrazení Romů v médiích. (FOTO: Jiří S. Sláma)

Při příležitosti výročí Mezinárodního dne lidských práv předal dnes večer velvyslanec USA Norman Eisen v Americkém centru Cenu Alice Garrigue Masarykové zástupcům občanského sdružení ROMEA.

Velvyslanectví USA v Praze uděluje Cenu Alice Garrigue Masarykové za rok 2012 sdružení ROMEA za jeho dlouhodobé prosazování otázek lidských práv Romů v Česku. ROMEA přispívá k vyváženosti zobrazení Romů v médiích tím, že se zaměřuje na příběhy jednotlivců z romských komunit i popisem událostí, které by jinak zůstaly nepovšimnuty. Činí tak prostřednictvím tištěného měsíčníku Romano voďi (Romská duše), nejnavštěvovanějšího webu s touto tematikou Romea.cz a systematickou spoluprácí s majoritními médii. ROMEA také publikuje články v češtině a angličtině, jejichž prostřednictvím šíří povědomí o těchto tématech. Svojí prací toto občanské sdružení podporuje toleranci a porozumění mezi Romy a zbytkem společnosti a přispívá také k vyváženosti českých médií.

Při té příležitosti přednesli své projevy předsedkyně sdružení ROMEA Jarmila Balážová a výkonný ředitel sdružení Zdeněk Ryšavý. Oba projevy přinášíme v plném znění.

Projev Jarmily Balážové:

Vaše excelence, dámy a pánové, vážení a milí přátelé,

je nám ctí přebírat dnes právě cenu Alice Garrique Masarykové, ženy, jež se výrazným způsobem angažovala v oblasti lidských práv a pomoci potřebným.

Vážíme si tohoto ocenění i proto, že nejde o ojedinělý a osamocený zájem USA o tematiku lidských práv, do níž spadá i postavení Romů v Evropě. Země, která paradoxně vzhledem k ne příliš velkému počtu lidí této minority ve své zemi nemá a nikdy neměla příliš velkou zkušenost, či dokonce potřebu řešit vzájemné soužití právě s romskou minoritou, a přesto se mnoho let systematicky k této otázce vyjadřuje.

Oceňujeme, že paní Hillary Clintonová, ještě v době, kdy byla první dámou, ale i v posledních letech jako ministryně zahraničí, neopomínala tématiku, která není populární, menšinu, za níž nestojí žádná země, nemá ekonomický ani mocenský vliv, tudíž je snadno zranitelná a útoky vůči ní nevyvolávají takovou odezvu jako v případě jiných minorit. Paní Clintonová se mnohokrát, včetně Mezinárodního dne Romů, pravidelně vyjadřuje k tomu, jak potřebné je zrovnoprávnění Romů na celém světě, a není sama.

Víme, že USA mají se soužitím minorit vlastní bohaté zkušenosti, které od zákazů jízd v autobuse a další segregace vedly až k tomu, že prezidentem USA je druhé volební období právě pan Barack Obama.

Cítíme, že se dá mnohé naučit, čerpat z vašich zkušeností, porovnávat zdánlivě nepoměřitelné na poli lidských práv.

Ceníme si, že se skutečně mnoho let a velmi pečlivě snažíte zprostředkovat dialog mezi USA a Romy žijícími v ČR, stejně jako chcete přispět k lepšímu soužití mezi majoritou a romskou menšinou žijící v ČR. O totéž se snažíme v Romee svojí prací i my.

Romové se totiž stále častěji, z důvodů, o nichž jsem hovořila, tedy malá vzdělanost, ekonomická a jiná mocenská síla, stávají stále častěji zejména v době ekonomické krize terčem útoků nejen extremistických uskupení, ale také politiků a běžných občanů. Být protiromsky naladěn se bohužel stává společensky stále přijatelnější.

Projev Zdeňka Ryšavého

Vaše excelence, dámy a pánové, vážení a milí přátelé,

dovolte mi, abych i já poděkoval velvyslanectví Spojených států Amerických za udělení této významné ceny.

Dovolte mi, abych poděkoval i jménem všech našich zaměstnanců, spolupracovníků, ale i našich sponzorů a donorů. Tato cena je oceněním práce celé řady lidí, kteří s námi od roku 2002 spolupracovali a dodnes spolupracují. Dovolte mi tedy, abych poděkoval i jim, všem těm, kteří se od vzniku sdružení ROMEA na jeho činnosti podíleli. Děkuji vám.

ROMEA letos oslaví 10 let své existence a musím říci, že desátý rok byl opravdu hektický.

Jarmila Balážová již zmiňovala zhoršení postavení Romů v době přetrvávající ekonomické krize. Bohužel musím konstatovat, že toto postavení a vzájemnou nevraživost mezi romskou menšinou a českou většinou zhoršují i některá média. Je otázkou, do jaké míry se jedná o úmysl, neznalost nebo neprofesionalitu jednotlivých novinářů.

ROMEA se dlouhodobě zaměřuje právě na činnost v oblasti médií. Provozujeme zpravodajský server Romea.cz, vydáváme časopis Romano voďi.

Média jsou podle nás důležitým prvkem, který formuje vzájemné vztahy. Především v posledních dvou letech však média udělala více vážných chyb, které měly za následek zvýšení již tak vyhrocených protiromských nálad.

Vzpomeňme například kauzu, kdy jeden politický bulvární server přišel se lživou zprávou o romském pokladníkovi údajně zakládané Evropské romské strany, který ukradl stranickou pokladnu. Tuto zprávu bez ověření převzala většina celostátních médií.

Když jsme je upozornili, že jde o lež, tak se některá média sice za uveřejnění nepravdivé zprávy omluvila, ale ta už žila vlastním životem a další kapka vzájemné nevraživosti ukápla. Připomínat kauzu vymyšleného útoku Romů v Břeclavi, kdy po masáži médii pochodovalo městem proti Romům téměř 2000 lidí, nemá asi cenu. Právě tak jako další smyšlená přepadení, kterých evidujeme více.

Nechceme média pouze kritizovat, snažíme se s nimi i spolupracovat. Chceme být novinářům partnerem, chceme být těmi, kteří jim pomohou najít cestu k Romům, především k těm, kteří něco dokázali - rádi jim poradíme, jak se zorientovat v tomto citlivém tématu. Ve výsledku tak můžeme všichni společně zlepšit kvalitu a objektivitu informování o Romech v České republice.

Na závěr mi dovolte ještě jednou poděkovat za udělení ceny lidských práv Alice Gariggue Masarykové, je to pro nás velká čest a povzbuzení do další naší práce.

Děkuji.

Přečteno: 655x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

OceněníHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo