romea - logo
28. ledna 2020 (úterý)
svátek má Otýlie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Miroslav Kováč: Ukončete diskriminaci Romů! I my chceme žít důstojně!

Lety u Písku, 14.5.2013 15:30, (ROMEA)
Miroslav Kováč. Foto: František Kostlán
Miroslav Kováč. Foto: František Kostlán

Chtěl bych z tohoto místa kondolovat pozůstalým a poděkovat všem, kteří sem v tomto duchu měřili cestu a zároveň popřát všem Romům O del amen mi hádinel.

Dnes opět stojíme na tomto místě, při tomto památníku romského holocaustu, abychom si připomněli, co dokáže způsobit pouhá odlišnost v barvě pokožky, v kombinaci s pocitem nadřazenosti národa. Tu nadřazenost symbolizuje i nedaleký prasečák, z něhož cítíme ostrý závan, který je „nedobytnou pevností“ postavenou z anticiganismu.

Stojíme zde ale hlavně proto, abychom nezapomněli, protože přímých potomků a pamětníků ubývá a dnešní generace zapomíná a přehlíží hrůzy z minulosti. Ty by měly sloužit pro výuku, příklad a poučení - a tím naši civilizaci posouvat kupředu. Měli bychom proto pozorněji vnímat i tu část dějin, v nichž došlo téměř k vyhlazení Romů v Evropě a eliminovat jakýkoliv současný pokus o zvyšování antipatie vůči Romům, (zejména médii a extrémistickými skupinami), která ve společnosti dosahuje maximálních kritických hodnot.

Mrzí mne taky naše romská nejednota, například když slyším, že někteří moravští (původní) Romové alibisticky tvrdí, že slovenští (původní) Romové brání jejich integraci! V jejich podání - a z historického hlediska - pochopitelně integrace znamená vzdát se romství, svého jazyka, kultury, svébytnosti. Zkrátka měli bychom zapomenout na své předky a původ. Podle tohoto vzorce bychom se měli asimilovat! No to už, ale nebudeme Romové.

Nemyslím si, že zrovna tohle je cesta integrace (nebo dnes spíše můžeme mluvit o inkluzi). Nemyslím si, že zrovna proto se do této oblasti investují peníze. A pokud ano, tak chápu, proč jsou mnohdy vynaloženy neúčelně. Protože Romové neparticipují na integraci, a nepředstavují si ji tak, jak je jim vnucována bez jejich účasti a podílu na tvorbě její podoby. Romové by měli být zastoupeni ve všech rozhodovacích procesech, ovšem ne prospěcháři bez podpory zdola, sloužících vládě jako alibi pro zahraničí, jako je tomu dnes! Pokud se chceme posunout dál, musíme se my Romové emancipovat a přijmout odpovědnost před našimi potomky. Musíme přijmout odpovědnost jako celek v zájmu všech a celého národa.

V první řadě bychom si měli uvědomit, v čem spočívá problém. Problémem nejsou slovenští Romové. Ti zde přicházeli v dobré víře za lepšími životními podmínkami, stejně tak, jako ti původní a lidé z jiných národů. Problém má sociální původ, počínajíc nízkou úrovni vzdělanosti, nezaměstnaností, finanční negramotností a v neposlední řadě v neadekvátním a segregovaném bydlení.

Tyto problémy znásobuje společenská nevraživost, vzniklá ze zažitých stereotypů, z medializace Romů pouze v negativním světle, z ostrakizace - to vše znemožňuje Romům pružně reagovat v prostředí tržního hospodářství, což je pro ně demotivující. Je proto častým jevem, že Romové jsou odmítaní, jako uchazeči o zaměstnání. Neděje se tak jen v soukromém sektoru, ale i tam, kde bychom se s rasismem neměli setkávat. Uvedu osobní zkušenost:

Když jsem loni procházel městy, všímal jsem si, že na veřejné službě, kterou Ústavní soud v listopadu označil za „nucené práce“, pracovali v reflexních vestách převážně Romové, i když ti tvoří necelou 1/3 pobíratelů dávek životního či existenčního minima, z celkem asi 150 000 lidí.

Dnes, když je stejná forma práce dotovaná a tudíž i placená, jsou však Romští uchazeči u výběrového řízení na veřejně prospěšné práce často neúspěšní. V Postoloprtech jsem se zašel zeptat na důvod. Tajemnice města mi odpověděla, že úřad práce jako donátor stanovil takové podmínky na uchazeče, na které Romové nedosahovali. Přestože v době, kdy pracovali zadarmo, bylo město s prací Romů spokojeno! Pak mi sdělila, aby si Romové sestavili partu a šli pracovat zadarmo, protože se jen povalují a ona jim to platí ze svých daní.

Tohle mi řekla úřednice, která patří do skupiny 1 100 000 státních zaměstnanců a 250 000 úředníků, placených z daní nás všech. To je 40 úředníků na každého i nově narozeného občana. V tom vidím problém zase já. To je skutečná zátěž pro státní rozpočet. Problém vidím taky v tom, že i když je to možné - a bylo to v silách tajemnice města - tak Romům není umožněno přispívat do důchodového pojištění a tak v budoucnu nebudou mít nárok na žádný důchod a důstojný život ve stáří.

Toto se nedá chápat jinak, než že rasismus a anticiganismus je zakořeněn na všech příčkách společnosti a samozřejmě vede až do nejvyšších pater politiky, právě na ta místa, z nichž kde by neměl vůbec existovat! Proto z tohoto místa prosím a vyzývám občany: ukončete diskriminaci Romů! I my chceme žít důstojně!

Miroslav Kováč, sdružení FORUM, Strana rovných příležitostí

Přečteno: 2449x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Pietní akceHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo