romea - logo
28. září 2020 (pondělí)
svátek má Václav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Miroslav Kováč: Ukončete diskriminaci Romů! I my chceme žít důstojně!

Lety u Písku, 14.5.2013 15:30, (ROMEA)
Miroslav Kováč. Foto: František Kostlán
Miroslav Kováč. Foto: František Kostlán

Chtěl bych z tohoto místa kondolovat pozůstalým a poděkovat všem, kteří sem v tomto duchu měřili cestu a zároveň popřát všem Romům O del amen mi hádinel.

Dnes opět stojíme na tomto místě, při tomto památníku romského holocaustu, abychom si připomněli, co dokáže způsobit pouhá odlišnost v barvě pokožky, v kombinaci s pocitem nadřazenosti národa. Tu nadřazenost symbolizuje i nedaleký prasečák, z něhož cítíme ostrý závan, který je „nedobytnou pevností“ postavenou z anticiganismu.

Stojíme zde ale hlavně proto, abychom nezapomněli, protože přímých potomků a pamětníků ubývá a dnešní generace zapomíná a přehlíží hrůzy z minulosti. Ty by měly sloužit pro výuku, příklad a poučení - a tím naši civilizaci posouvat kupředu. Měli bychom proto pozorněji vnímat i tu část dějin, v nichž došlo téměř k vyhlazení Romů v Evropě a eliminovat jakýkoliv současný pokus o zvyšování antipatie vůči Romům, (zejména médii a extrémistickými skupinami), která ve společnosti dosahuje maximálních kritických hodnot.

Mrzí mne taky naše romská nejednota, například když slyším, že někteří moravští (původní) Romové alibisticky tvrdí, že slovenští (původní) Romové brání jejich integraci! V jejich podání - a z historického hlediska - pochopitelně integrace znamená vzdát se romství, svého jazyka, kultury, svébytnosti. Zkrátka měli bychom zapomenout na své předky a původ. Podle tohoto vzorce bychom se měli asimilovat! No to už, ale nebudeme Romové.

Nemyslím si, že zrovna tohle je cesta integrace (nebo dnes spíše můžeme mluvit o inkluzi). Nemyslím si, že zrovna proto se do této oblasti investují peníze. A pokud ano, tak chápu, proč jsou mnohdy vynaloženy neúčelně. Protože Romové neparticipují na integraci, a nepředstavují si ji tak, jak je jim vnucována bez jejich účasti a podílu na tvorbě její podoby. Romové by měli být zastoupeni ve všech rozhodovacích procesech, ovšem ne prospěcháři bez podpory zdola, sloužících vládě jako alibi pro zahraničí, jako je tomu dnes! Pokud se chceme posunout dál, musíme se my Romové emancipovat a přijmout odpovědnost před našimi potomky. Musíme přijmout odpovědnost jako celek v zájmu všech a celého národa.

V první řadě bychom si měli uvědomit, v čem spočívá problém. Problémem nejsou slovenští Romové. Ti zde přicházeli v dobré víře za lepšími životními podmínkami, stejně tak, jako ti původní a lidé z jiných národů. Problém má sociální původ, počínajíc nízkou úrovni vzdělanosti, nezaměstnaností, finanční negramotností a v neposlední řadě v neadekvátním a segregovaném bydlení.

Tyto problémy znásobuje společenská nevraživost, vzniklá ze zažitých stereotypů, z medializace Romů pouze v negativním světle, z ostrakizace - to vše znemožňuje Romům pružně reagovat v prostředí tržního hospodářství, což je pro ně demotivující. Je proto častým jevem, že Romové jsou odmítaní, jako uchazeči o zaměstnání. Neděje se tak jen v soukromém sektoru, ale i tam, kde bychom se s rasismem neměli setkávat. Uvedu osobní zkušenost:

Když jsem loni procházel městy, všímal jsem si, že na veřejné službě, kterou Ústavní soud v listopadu označil za „nucené práce“, pracovali v reflexních vestách převážně Romové, i když ti tvoří necelou 1/3 pobíratelů dávek životního či existenčního minima, z celkem asi 150 000 lidí.

Dnes, když je stejná forma práce dotovaná a tudíž i placená, jsou však Romští uchazeči u výběrového řízení na veřejně prospěšné práce často neúspěšní. V Postoloprtech jsem se zašel zeptat na důvod. Tajemnice města mi odpověděla, že úřad práce jako donátor stanovil takové podmínky na uchazeče, na které Romové nedosahovali. Přestože v době, kdy pracovali zadarmo, bylo město s prací Romů spokojeno! Pak mi sdělila, aby si Romové sestavili partu a šli pracovat zadarmo, protože se jen povalují a ona jim to platí ze svých daní.

Tohle mi řekla úřednice, která patří do skupiny 1 100 000 státních zaměstnanců a 250 000 úředníků, placených z daní nás všech. To je 40 úředníků na každého i nově narozeného občana. V tom vidím problém zase já. To je skutečná zátěž pro státní rozpočet. Problém vidím taky v tom, že i když je to možné - a bylo to v silách tajemnice města - tak Romům není umožněno přispívat do důchodového pojištění a tak v budoucnu nebudou mít nárok na žádný důchod a důstojný život ve stáří.

Toto se nedá chápat jinak, než že rasismus a anticiganismus je zakořeněn na všech příčkách společnosti a samozřejmě vede až do nejvyšších pater politiky, právě na ta místa, z nichž kde by neměl vůbec existovat! Proto z tohoto místa prosím a vyzývám občany: ukončete diskriminaci Romů! I my chceme žít důstojně!

Miroslav Kováč, sdružení FORUM, Strana rovných příležitostí

Přečteno: 2455x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Pietní akceHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo