Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Propaganda pravicových extrémistů v Británii: Unesená blonďatá holčička

06. února 2014
Čtení na 2 minuty
Pomozte unesené holčičce, je v rukou asijského gangu, prosí plakát, který v uplynulém týdnu sdílely tisíce britských uživatelů sociálních sítí. Malá Amy Hamiltonová však ve skutečnosti neexistuje – pro účely propagandy ji "vyrobila" krajně-pravicová skupina Britons against Left-Wing Extremism, uvedl The Independent.
Dlouhé, zářivě blond vlasy, růžové tílko, nevinný pohled obrovských modrých očí – a nad tím vším křiklavý nápis "Pohřešovaná osoba – Amy Hamiltonová". Snímek, který obletěl sociální sítě, doprovázejí stručné informace o holčičce na fotografii: šestiletá Amy Hamiltonová byla naposledy spatřena na londýnském předměstí Croydon, měla na sobě modré džíny a růžové tričko. Malou Amy unesl asijský gang, prosíme, pomozte, vyzývá plakát ke sdílení na sociálních sítích a dodává: "Každé sdílení se počítá."
A Britové, pohnutí tragédií andělsky vyhlížející blondýnky, nezůstali lhostejní a poslechli. Jen za minulý týden sdílely výzvu tisíce uživatelů v naději, že možná právě díky jejich aktivitě se holčičku podaří z rukou nelítostných únosců zachránit. 

Nevědomky šířená propaganda

Jenže Amy Hamiltonová ve skutečnosti vůbec neexistuje. Fotografie, jež ji zachycuje, si pomocí služby Flickr opatřili autoři extremistického serveru Daily Bail, aby ji přetavili v propagandistický nástroj. Jejich cílem bylo, slovy editora Daily Bailu Stevena Sodholmyho, "zvýšit povědomí (…) o kruté realitě asijských gangů", jež v Británii, tvrdí server, nespoutaně řádí. "Náš plakát s unesenou Amy Hamiltonovou sdílelo úžasných 5000 lidí. Doufejme, že ty Asiaty, kteří jsou za to zodpovědní, chytí," pochvaloval si další přispěvatel serveru Joshua Bonehill.
Britové, kteří chtěli fiktivní holčičce sdílením výzvy pomoci, se tak nevědomky podíleli na šíření rasistické propagandy. Lokální list Croydon Advertiser přitom již koncem minulého roku dokázal, že únos malé Amy je čistý podvod – informoval mimo jiné o tom, že jméno Amy Hamiltonová v registru unesených osob vůbec nefiguruje.
"Případ Amy" se tak stal ukázkovým důkazem toho, že mince sociálních sítí má dvě strany – na jedné misce vah je velká přístupnost a rychlost informací, na misce druhé pak riziko plytkých sdělení a jejich nesmérně snadné zneužitelnosti.
Policie navíc upozorňuje, že ačkoli je občanská aktivita v případech unesených dětí potřebná a nápomocná, pro vyšetřování mnohdy představuje obtížnou překážku. "Když zveřejňujeme informace o unesených osobách, spoléháme na podporu veřejnosti a médií. Ale tyto falešné výzvy jsou nevkusné a nebezpečné, odvracejí totiž pozornost od skutečných případů," citoval jednoho z croydonských policistů The Independent.
Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon