romea - logo
13. listopadu 2019 (středa)
svátek má Tibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Prostějovský Večerník čelí trestnímu oznámení za další rasisticky laděný článek

Praha, 13.2.2014 10:56, (ROMEA)
Titulní strana Prostějovského Večerníku 27.1.2014.
Titulní strana Prostějovského Večerníku 27.1.2014.

Prostějovský Večerník čelí dalšímu trestnímu oznámení kvůli rasisticky laděnému článku. To podává opět nevládní organizace NESEHNUTÍ, která považuje článek s názvem „CIKÁNSKÉ HYENY okradly ženu o berlích!“ v rozporu se zákonem.

Článek, který Večerník vydal v pondělí 27.ledna na své titulní straně, je značně stereotypizující, jeho expresivní název hanobí celou etnickou skupinu Romů.

„Tento článek jasně hanobí etnickou skupinu osob, konkrétně Romů. Zejména se jedná o sousloví ‚CIKÁNSKÉ HYENY‘ použité v názvu článku. Článek dává do souvislosti krádež s etnicitou a cíleně se snaží navodit dojem, že etnická skupina Romů jako celek je skupinou bezcharakterních násilníků, tedy že ‚cikáni‘ jsou ‚hyeny‘,“ komentuje důvody k podání trestního oznámení Irena Košíčková z NESEHNUTÍ. „Je to druhé trestní oznámení na Prostějovský Večerník, které za NESEHNUTÍ podáváme. Autoři článku by měli nést odpovědnost za jejich pokračující a stupňující se rasistické výroky,“ dodává Košíčková.

„Výrok ‚cikánské hyeny‘ nápadně připomíná výroky některých nacistických propagandistů, které se objevovaly v Německu před druhou světovou válkou,“ říká Martin Hyťha z NESEHNUTÍ. „Například německý antisemitský spisovatel Ernst Hiemer přirovnával ve 30. a 40. letech Židy k různým nepopulárním zvířatům – a mimo jiné psal i o ‚židovských hyenách‘. Jak taková propaganda končí, snad není třeba připomínat.“

Předchozí trestní oznámení na Prostějovský večerník, které bylo podáno v září v souvislosti se zveřejněním článku s názvem „Cikánské útoky se množí“, bylo Policií ČR uzavřeno, aniž by byl kdokoli potrestán.

„Existují soudní rozhodnutí, kdy za velmi podobné výroky byli pachatelé uznáni vinnými z trestných činů. Nechceme, aby Prostějovský Večerník nadále šířil nenávist ve společnosti tímto způsobem,“ dodává Radka Vejrychová z NESEHNUTÍ.

bau, Nesehnuti.cz
Přečteno: 2256x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, trestní oznámení, rasistické výroky, Nesehnutí, Rasistické vraždy, Prostějovský večerníkHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační foto (FOTO: Pixabay)

Vláda zaujala neutrální stanovisko k návrhu odškodnění protiprávně sterilizovaných žen

31.10.2019 16:00
Skupina poslanců ČSSD, ANO, TOP 09 a KDU-ČSL v čele s Helenou Válkovou, vládní zmocněnkyní pro lidská práva, přišla s návrhem odškodnit protiprávně sterilizované ženy. Vláda, na včerejším jednání, k tomuto návrhu zaujala neutrální stanovisko. Jednorázové finanční odškodnění 300 tisíc korun by měla podle návrhu doputovat až ke čtyřem stovkám protiprávně sterilizovaných žen.
 celý článek

Nenávistné příspěvky na Facebooku (koláž: Romea.cz)

videoPŘÍMÝ PŘENOS: Mezinárodní konference Anticikanismus a nenávistné projevy v online prostředí

29.10.2019 12:35
V Praze se uskutečnila Výroční konference INACH 2019. Proběhla 30. října v hotelu Belvedere. Tématem konference byl anticikanismus a nenávistné projevy v online prostředí. Pořadatelem akce byla organizace INACH ve spolupráci s ROMEA o. p. s. První romská internetová televize ROMEA TV odvysílala z konference přímý přenos.
 celý článek

Václav Sivák (FOTO: Facebook Václava Siváka)

videoPřepište dějiny! Historický úspěch! Václav Sivák se stal mistrem světa v Kickboxu!

26.10.2019 12:32
Václav Sivák získal zlatou medaili na mistrovství světa v Kickboxu v Sarajevu. Ve včerejším finálovém duelu porazil borce z Kazachstánu a stal se tak historicky prvním mistrem světa v Kickboxu z České republiky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo