romea - logo
21. července 2019 (neděle)
svátek má Vítězslav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Prostějovský Večerník čelí trestnímu oznámení za další rasisticky laděný článek

Praha, 13.2.2014 10:56, (ROMEA)
Titulní strana Prostějovského Večerníku 27.1.2014.
Titulní strana Prostějovského Večerníku 27.1.2014.

Prostějovský Večerník čelí dalšímu trestnímu oznámení kvůli rasisticky laděnému článku. To podává opět nevládní organizace NESEHNUTÍ, která považuje článek s názvem „CIKÁNSKÉ HYENY okradly ženu o berlích!“ v rozporu se zákonem.

Článek, který Večerník vydal v pondělí 27.ledna na své titulní straně, je značně stereotypizující, jeho expresivní název hanobí celou etnickou skupinu Romů.

„Tento článek jasně hanobí etnickou skupinu osob, konkrétně Romů. Zejména se jedná o sousloví ‚CIKÁNSKÉ HYENY‘ použité v názvu článku. Článek dává do souvislosti krádež s etnicitou a cíleně se snaží navodit dojem, že etnická skupina Romů jako celek je skupinou bezcharakterních násilníků, tedy že ‚cikáni‘ jsou ‚hyeny‘,“ komentuje důvody k podání trestního oznámení Irena Košíčková z NESEHNUTÍ. „Je to druhé trestní oznámení na Prostějovský Večerník, které za NESEHNUTÍ podáváme. Autoři článku by měli nést odpovědnost za jejich pokračující a stupňující se rasistické výroky,“ dodává Košíčková.

„Výrok ‚cikánské hyeny‘ nápadně připomíná výroky některých nacistických propagandistů, které se objevovaly v Německu před druhou světovou válkou,“ říká Martin Hyťha z NESEHNUTÍ. „Například německý antisemitský spisovatel Ernst Hiemer přirovnával ve 30. a 40. letech Židy k různým nepopulárním zvířatům – a mimo jiné psal i o ‚židovských hyenách‘. Jak taková propaganda končí, snad není třeba připomínat.“

Předchozí trestní oznámení na Prostějovský večerník, které bylo podáno v září v souvislosti se zveřejněním článku s názvem „Cikánské útoky se množí“, bylo Policií ČR uzavřeno, aniž by byl kdokoli potrestán.

„Existují soudní rozhodnutí, kdy za velmi podobné výroky byli pachatelé uznáni vinnými z trestných činů. Nechceme, aby Prostějovský Večerník nadále šířil nenávist ve společnosti tímto způsobem,“ dodává Radka Vejrychová z NESEHNUTÍ.

bau, Nesehnuti.cz
Přečteno: 2251x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, trestní oznámení, rasistické výroky, Nesehnutí, Rasistické vraždy, Prostějovský večerníkHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo