romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Prostějovský Večerník podle Syndikátu novinářů ČR vědomě manipuloval. Policie přesto nikoho k zodpovědnosti nepožene

Prostějov, 26.11.2013 15:47, (ROMEA)
Prostějovský večerník stáhl fotografii řádění čínských sportovních fanoušků z jednoho z asijských serverů a místo obličeje jednoho z mužů pomocí fotoeditoru naklíčovala obličej Roma, aby dokreslil stoupající agresivitů Romů v Prostějově.
Prostějovský večerník stáhl fotografii řádění čínských sportovních fanoušků z jednoho z asijských serverů a místo obličeje jednoho z mužů pomocí fotoeditoru naklíčovala obličej Roma, aby dokreslil stoupající agresivitů Romů v Prostějově.

Konání Prostějovského Večerníku, který se nechtěně proslavil zveřejněním fotografie úmyslně upravené pomocí programu Photoshop ve snaze "dokreslit romské řádění", protože zrovna neměl k dispozici žádný reálný snímek, není podle Policie ČR protizákonné. Stejně tak ani řada zaujatých sousloví jako "nezvladatelnost Romů", "oběť cikánského teroru" či "klasická cikánská férovka". Případ policie uzavřela bez obvinění, píše server Lidovky.cz.

"Začátkem listopadu jsme případ odložili, neboť ve věci nejde o podezření z trestného činu a není na místě věc vyřídit jinak," vysvětlila teď pro Lidové noviny Irena Urbánková, tisková mluvčí olomoucké policie. Vyšetřovatelé se v srpnu, kdy článek s upravenou fotografií Prostějovský Večerník uveřejnil, zaměřili například na to, zda redaktoři večerníku svým textem nepodněcovali k nenávisti nebo jestli se nedopustili hanobení národa a rasy.

Text "Cikánské útoky se množí" vyšel nejdříve v tištěné verzi Prostějovského Večerníku, letos 31. srpna i na internetu. Popisuje dva případy údajné romské agrese ve středomoravském městě. Devětačtyřicetiletou ženu měli přepadnout dva muži, podle ní snědší pleti, a ukradli jí kabelku. Jednoho z nich policie dopadla a obvinila. Druhý konflikt "mezi skupinou Romů a osamoceným mužem před Kauflandem“, jako jej popsal Večerník, ovšem policisté nahlášený vůbec nemají.

Autoři si za článkem stojí. I přesto, že jej doprovází smyšlená fotografie. Obrázek rozzuřeného Roma vznikl úpravou fotky běsnících čínských fotbalových fanoušků, grafik pouze jednomu z nich přidal novou tvář, tvář Roma. "Neměli jsme snímek z události, o které je článek, tak došlo k úpravě této. Tak jak to u ilustračních snímků bývá v médiích běžné," řekl Lidovým novinácm už dříve Martin Zaoral.

Vedle sdružení ROMEA se nad materiálem pozastavilo několik dalších občanských sdružení, policie, ale také Syndikát novinářů ČR. Článek hodnotí jako vědomě manipulativní. "Důkazem jsou použité obraty jako 'vrozené násilí romských spoluobčanů' a také připojená fotografie (…). Takový postup je nutno označit za vědomou a záměrnou manipulaci, jejíž dopad je o to závažnější, že obrazový doprovod článku nepracuje s fakty a podněcuje negativní emoce," stojí v prohlášení Syndikátu.

"To, jakým způsobem Prostějovský Večerník s informacemi nakládá, a jakým způsobem je svým čtenářům podává, je skandální. O to více v dobách, kdy českými městy pochodují stovky frustrovaných lidí, kteří ze svých problémů viní tzv. nepřizpůsobivé (rozuměj Romy obecně). A je jen na nás, občanech této země, jak dlouho si takové manipulace a vědomé rozdmýchávání nesmyslných konfliktů, které beztak nepřinesou žádná efektivní řešení, necháme líbit. O to více od médií," uvádí ve svém článku  pro server Romea.cz, který pojednává právě o podvrhu Prostějovského Večerníku, Lukáš Houdek. Celý text si můžete přečíst ZDE.

voj, server Lidovky.cz
Přečteno: 815x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Xenofobie, Média, fotografie, Prostějovský večerníkHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo