romea - logo
17. května 2022 (úterý)
svátek má Aneta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Protesty proti vládním koronavirovým opatřením spojily různé skupiny lidí. K vidění byla krajní pravice, příznivci skupiny Ortel, xenofobní aktivisté, punkáči, antibabišovci i odpůrci opozice

17.11.2020 22:52
Stovky lidí demonstrovali 17. listopadu 2020 v centru Prahy proti opatřením proti koronaviru. I zde se, stejně jako v Berlíně, demonstrace zůčastnili neonacisté a další krajně pravicoví násilníci. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Stovky lidí demonstrovali 17. listopadu 2020 v centru Prahy proti opatřením proti koronaviru. I zde se, stejně jako v Berlíně, demonstrace zůčastnili neonacisté a další krajně pravicoví násilníci. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Stovky lidí dnes při pochodu Prahou protestovaly proti vládním protiepidemickým opatřením, podle některých odhadů jich bylo přes tisíc. Mnoho z nich nemělo roušky. Akci, kterou pořádalo pořádalo Jedno společné české srdce za svobodu, přihlíželo několik desítek policistů a členové antikonfliktního týmu. Nemuseli ale zasahovat, protest se obešel bez fyzických konfliktů. Policisté pouze zajistili dva lidi kvůli přestupkům. Před 18:00 se účastníci začali rozcházet.

FOTOGALERIE

Demonstrace začala kolem 16:00 na Václavském náměstí, kam dorazili také lidé, kteří se původně měli zúčastnit demonstrace na Letné. Zaznělo několik proslovů. "Máme ve státním znaku lva, ne ovci, tak se podle toho chovejme," vyzval například jeden z řečníků. Lidé zpívali také píseň "Ach synku, synku".

Poté se protestující vydali směrem k Národní třídě. U Národního divadla se setkali s lidmi, kteří čekali na vystoupení Anety Langerové, která z balkonu divadla zazpívala píseň Modlitba pro Martu. Demonstranti vyzývali přihlížející k tomu, aby se k nim přidali nebo aby si sundali roušky. Vše se ale obešlo bez konfliktů mezi oběma skupinami.

Následně se demonstranti vrátili na Václavského náměstí, kde společně zazpívali hymnu. Někteří účastníci měli v rukou české vlajky, v davu byla vidět i Tibetská vlajka a transparenty s nápisy "Už i viry jsou schopnější než vláda", "Vláda plní plán Rockefellerovy nadace", "My chceme chodit do školy, a ne sázet brambory" nebo "Vlastizrádci! Demisi!". Některé nápisy jsou namířené i proti opozici. Při pochodu skandovali například "Čechy, Čechům", "Svobodu, svobodu", "Děti do škol", "My chceme do práce", "Babiše do koše", "Babiš, StB".

Již z hesel je zřejmé, že demonstrace se účastnila pestrá směs lidí. V davu byli vidět například členové krajně pravicové Dělnické mládeže, mládežnické organizace Dělnické strany sociální spravedlnosti, kterou pravidelně Ministerstvo vnitra zmiňuje ve zprávách o extremismu. Nechyběl ani známý xenofobní protiuprchlický aktivista Jiří Černohorský nebo organizátorka xenofobních demonstrací Lucie Hašková. V davu bylo i několik sparťanských radikálních fanoušků, příznivci bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, ale na druhou stranu také příslušníci hnutí punk, které je antifašistické.

Akce se zúčastnil i zpěvák Daniel Hůlka, který dal již dříve veřejně najevo svůj nesouhlas s vládními kroky. Lidé se s ním fotili. Hůlka se kvůli protiepidemickým opatřením dostal do sporu s prezidentem Milošem Zemanem. Demonstrace se účastnili odpůrci premiéra Andreje Babiše, ale vidět byly i transparenty proti opozičním stranám. V davu byli důchodci i rodiny s dětmi. 

Policisté zajistili dva lidi. Jeden člověk použil pyrotechniku a druhý byl agresivní, opilý a neuposlechl výzvu policie. V první fázi demonstrace na Václavském náměstí také policisté zjišťovali totožnost u několika lidí, kteří neměli zakryté dýchací cesty. "Věc oznámíme správnímu orgánu. Jedna osoba skončila na policejní služebně, protože nedokázala svou totožnost prokázat," řekl ČTK policejní mluvčí Jan Daněk.

Dodal, že na pokojný průběh akcí v hlavním městě dnes dohlíželo 700 policistů. Kolik lidí se zúčastnilo demonstrace, nechtěl odhadovat. Přesná čísla bude mít k dispozici zřejmě ve středu.

Přečteno: 775x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Demonstrace, Xenofobie, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo