romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Proti 150 neonacistům v Kralupech nad Vltavou protestovalo téměř 300 lidí

Kralupy nad Vltavou, 28.9.2012 15:19, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 23:20)
Příznivci neonacismu pochodovali 28. září u příležitosti svátku svatého Václava centrem Kralup nad Vltavou na Mělnicku. Před mostem přes Vltavu po průvodu házeli skleněné lahve, jablka a další předměty jejich odpůrci (na snímku). K přímému střetu obou skupin nedošlo. (FOTO: ČTK)
Příznivci neonacismu pochodovali 28. září u příležitosti svátku svatého Václava centrem Kralup nad Vltavou na Mělnicku. Před mostem přes Vltavu po průvodu házeli skleněné lahve, jablka a další předměty jejich odpůrci (na snímku). K přímému střetu obou skupin nedošlo. (FOTO: ČTK)

Zhruba 150 neonacistů se sjelo na osmý ročník Svatováclavské manifestace do Kralup nad Vltavou. V centru města se střetli se svými odpůrci, kterých bylo zhruba 300. Oba tábory od sebe odděloval potok, na místě zasahovalo také několik desítek policejních těžkooděnců. Vzduchem létaly podle zpravodaje ČTK skleněné lahve, ozývaly se výbuchy petard. Nikdo z účastníků patrně zraněn nebyl. Po hodině pochod bez dalších incidentů skočil uprostřed jednoho z kralupských sídlišť.

Svatováclavskou manifestaci pořádají neonacisté. Těsně po 14:00 vyrazili za doprovodu policie od nádraží do centra města a dále po mostě přes Vltavu na sídliště. Právě v okamžiku, kdy průvod odbočil k mostu, začaly z tábora jejich odpůrců na protějším břehu potoka létat skleněné láhve, jablka a podle očitých svědků i sáčky s výkaly. Policie proti odpůrcům neonacismu zasáhla a rozehnala je.

"Někteří z protestujících volili radikálnější způsob projevu nesouhlasu, což se stalo stalo důvodem zásahu policie. Jeho provedení je sporné, možná i nezákonné protože policie před použitím síly, nevydala varování, a řádně ohlášené shromáždění nerozpustila a nedala lidem možnost před zásahem odejít. Zásah byl každopádně nepřiměřený a způsobil více zranění, než kdyby vůbec neproběhl. Zvažujeme, že proti postupu policie podáme správní žalobu," uvedli v reakci na zásah policie na Facebooku odpůrci neonacismu.

"Násilný postup policie a alibistický postoj města vyvolal další projevy nesouhlasu. Proto je na pondělí 1. října od 16 hodin svolána protestní demonstrace před budovu Městského úřadu (ulice u U Cukrovaru 1087), kde budeme požadovat vysvětlení nečinnosti vedení města i objasnění policejního zásahu," dodali zástupci iniciativy Kralupy proti neonacismu.

"Bohužel trasy akcí byly naplánovány tak, že v jednom místě došlo ke kontaktu, slovní přestřelce a vzduchem prolétlo několik lahví. Policistům se ale podařilo situaci uklidnit," řekl mluvčí mělnické policie Václav Tichý.

Za potokem se konal happening s hudební produkcí, na zábradlích visela hesla podepsaná hnutím Antifa a na chodnících, mostě i domech byly vidět nejrůznější nápisy nesouhlasící s konáním pochodu neonacistů. Na jednom z domů byl velký nápis "Kralupy proti neonacismu". Účastníky happeningu na přístupových ulicích od radikálů oddělovaly zástupy těžkooděnců i policistů na koních. Nad městem po celou dobu létal policejní vrtulník.

Neonacisté cestou na sídliště provolávali různá hesla, například "Svobodu, svobodu!", "Nic než národ!" nebo "Multikulti nechceme!". Uprostřed městské části Sídliště pak před 15:00 pochod oficiálně skončil projevem jednoho z aktérů. Policie na návrat radikálů k nádraží dohlédla. I přes snahu skupinky maskovaných mladých lidí na neonacisty znovu zaútočit u mostu se akce obešla bez dalších problémů.

Iniciativu proti neonacistům v Kralupech symbolicky podpořili také některé slavné osobnosti, například herci Arnošt Goldflam či Aňa Geislerová, kapela Čokovoko, Pipes and Pints, rapper Bonus a místní sdružení Českého svazu bojovníků za svobodu z Kralup. "Ne neonacismu musí zaznít vždycky a všude tam, kde se snaží objevit a projevit. Nikdy už jim to nedovolme. I já křičím ne!" popsala důvod své podpory Aňa Geislerová.

Až do loňského roku se manifestace pravicových radikálů na svátek svatého Václava konaly v Kladně. První se uskutečnila v roce 2005.

Přečteno: 3193x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Neonacismus, Rasismus, Kladno, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo