romea - logo
27. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Proti 150 neonacistům v Kralupech nad Vltavou protestovalo téměř 300 lidí

Kralupy nad Vltavou, 28.9.2012 15:19, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 23:20)
Příznivci neonacismu pochodovali 28. září u příležitosti svátku svatého Václava centrem Kralup nad Vltavou na Mělnicku. Před mostem přes Vltavu po průvodu házeli skleněné lahve, jablka a další předměty jejich odpůrci (na snímku). K přímému střetu obou skupin nedošlo. (FOTO: ČTK)
Příznivci neonacismu pochodovali 28. září u příležitosti svátku svatého Václava centrem Kralup nad Vltavou na Mělnicku. Před mostem přes Vltavu po průvodu házeli skleněné lahve, jablka a další předměty jejich odpůrci (na snímku). K přímému střetu obou skupin nedošlo. (FOTO: ČTK)

Zhruba 150 neonacistů se sjelo na osmý ročník Svatováclavské manifestace do Kralup nad Vltavou. V centru města se střetli se svými odpůrci, kterých bylo zhruba 300. Oba tábory od sebe odděloval potok, na místě zasahovalo také několik desítek policejních těžkooděnců. Vzduchem létaly podle zpravodaje ČTK skleněné lahve, ozývaly se výbuchy petard. Nikdo z účastníků patrně zraněn nebyl. Po hodině pochod bez dalších incidentů skočil uprostřed jednoho z kralupských sídlišť.

Svatováclavskou manifestaci pořádají neonacisté. Těsně po 14:00 vyrazili za doprovodu policie od nádraží do centra města a dále po mostě přes Vltavu na sídliště. Právě v okamžiku, kdy průvod odbočil k mostu, začaly z tábora jejich odpůrců na protějším břehu potoka létat skleněné láhve, jablka a podle očitých svědků i sáčky s výkaly. Policie proti odpůrcům neonacismu zasáhla a rozehnala je.

"Někteří z protestujících volili radikálnější způsob projevu nesouhlasu, což se stalo stalo důvodem zásahu policie. Jeho provedení je sporné, možná i nezákonné protože policie před použitím síly, nevydala varování, a řádně ohlášené shromáždění nerozpustila a nedala lidem možnost před zásahem odejít. Zásah byl každopádně nepřiměřený a způsobil více zranění, než kdyby vůbec neproběhl. Zvažujeme, že proti postupu policie podáme správní žalobu," uvedli v reakci na zásah policie na Facebooku odpůrci neonacismu.

"Násilný postup policie a alibistický postoj města vyvolal další projevy nesouhlasu. Proto je na pondělí 1. října od 16 hodin svolána protestní demonstrace před budovu Městského úřadu (ulice u U Cukrovaru 1087), kde budeme požadovat vysvětlení nečinnosti vedení města i objasnění policejního zásahu," dodali zástupci iniciativy Kralupy proti neonacismu.

"Bohužel trasy akcí byly naplánovány tak, že v jednom místě došlo ke kontaktu, slovní přestřelce a vzduchem prolétlo několik lahví. Policistům se ale podařilo situaci uklidnit," řekl mluvčí mělnické policie Václav Tichý.

Za potokem se konal happening s hudební produkcí, na zábradlích visela hesla podepsaná hnutím Antifa a na chodnících, mostě i domech byly vidět nejrůznější nápisy nesouhlasící s konáním pochodu neonacistů. Na jednom z domů byl velký nápis "Kralupy proti neonacismu". Účastníky happeningu na přístupových ulicích od radikálů oddělovaly zástupy těžkooděnců i policistů na koních. Nad městem po celou dobu létal policejní vrtulník.

Neonacisté cestou na sídliště provolávali různá hesla, například "Svobodu, svobodu!", "Nic než národ!" nebo "Multikulti nechceme!". Uprostřed městské části Sídliště pak před 15:00 pochod oficiálně skončil projevem jednoho z aktérů. Policie na návrat radikálů k nádraží dohlédla. I přes snahu skupinky maskovaných mladých lidí na neonacisty znovu zaútočit u mostu se akce obešla bez dalších problémů.

Iniciativu proti neonacistům v Kralupech symbolicky podpořili také některé slavné osobnosti, například herci Arnošt Goldflam či Aňa Geislerová, kapela Čokovoko, Pipes and Pints, rapper Bonus a místní sdružení Českého svazu bojovníků za svobodu z Kralup. "Ne neonacismu musí zaznít vždycky a všude tam, kde se snaží objevit a projevit. Nikdy už jim to nedovolme. I já křičím ne!" popsala důvod své podpory Aňa Geislerová.

Až do loňského roku se manifestace pravicových radikálů na svátek svatého Václava konaly v Kladně. První se uskutečnila v roce 2005.

Přečteno: 3372x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Neonacismus, Rasismus, Kladno, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo