romea - logo
27. ledna 2021 (středa)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Protiprávní sterilizace se podle aktivistů týkaly kromě Romek i postižených

Praha, 23.10.2013 10:47, (ROMEA)

Protiprávní sterilizace v ČR se netýkaly podle Ligy lidských práv (LLP) jen romských žen, ale také velkého počtu postižených lidí v ústavech. Odehrávaly se před listopadem 1989 i po něm. Novinářům to dnes řekl právník LLP Maroš Matiaško. Podle aktivistů by povolební kabinet měl situaci nechat prozkoumat a případné poškozené by měl odškodnit. Rada vlády pro lidská práva už počátkem loňského roku připravila návrh na odškodnění protiprávně sterilizovaných žen. Nečasův, ani Rusnokův kabinet ho neprojednaly.

"Odškodnění by se nemělo redukovat jen na romské ženy. Děly se masové sterilizace zdravotně postižených žen i mužů v ústavech. Víme o případech, kdy došlo k porušení principu informovaného souhlasu," řekl Matiaško, který se specializuje na práva duševně postižených a transformaci ústavní péče. Podle právníka se případy děly nejen před listopadem 1989. Liga zaznamenala i kauzy z let 2006 a 2007.

Přesné počty postižených, kterých by se mohla nedobrovolná sterilizace týkat, ale aktivisté neznají. "Tvrdá data o celkových počtech nemáme. Je pro nás extrémně složité je získat. Veřejná moc by ale mohla," dodal Matiaško. Podle ligy by měl stát situaci v ústavech a zdravotní dokumentaci jejich obyvatel nechat prozkoumat.

S podezřením na nucené sterilizace žen v Česku, a to především romských, přišlo v roce 2004 Evropské středisko pro práva Romů (ERRC). Desítky žen se pak přihlásily ombudsmanovi, některé se obrátily i na soudy. Vládní výbor proti mučení se záměrem vyplatit odškodné přišel už v roce 2006. Lidskoprávní vládní rada první podnět měla v roce 2007. O dva roky později se kabinet za protiprávní sterilizace omluvil. Podle výborů OSN proti rasové diskriminaci či diskriminaci žen pouhá omluva ale nestačí.

Rada vlády pro lidská práva v návrhu, který poslala kabinetu loni začátkem roku, doporučuje vyplatit sterilizovaným ženám 300.000 až 400.000 korun podle újmy na zdraví či míry porušení tehdejších předpisů. Na odškodnění by měly mít nárok ty, které podstoupily nedobrovolnou sterilizaci od ledna 1972 do května 1991. Podle tehdejších regulí se zákrok prováděl "v zájmu zdravé populace" a úřady k němu motivovaly dávkou až 10.000 korun. Peníze by mohly dostat i ženy, které lékaři protiprávně sterilizovali po roce 1991, kvůli uplynutí tříleté promlčecí lhůty po nich ale už poškozené nemohou vymáhat náhradu u soudu.

Ochránci lidských práv začali už sami sepisovat zákon o odškodnění nedobrovolně sterilizovaných žen, aby řešení urychlili. Návrh normy chtějí poskytnout povolební vládě. Liga spolu s helsinským výborem teď vyhledává ženy, které by mohly na případné vyrovnání od státu dosáhnout. Podle aktivistů může být nedobrovolně sterilizovaných i několik stovek. Pokud by se situace neposouvala kupředu, zvažuje liga další právní kroky. Příští rok by se podle své projektové ředitelky Kateřiny Červené případně mohla obrátit s hromadnou stížností poškozených žen na Evropský soud pro lidská práva.

Přečteno: 827x
 

Kam dál:

Štítky:  

Sterilizace, Lidská práva, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Na jaře Irena šila zdarma roušky, nyní nemá šanci si pronajmout byt... je totiž Romka (FOTO: Archiv autorky)

Alena Gronzíková: Romové nemají šanci si pronajmout byt. Beznadějný příběh Ireny, která má doporučení od minulé majitelky, stálý příjem a poctivě pracuje

26.1.2021 16:37
Když se mi známá Irena prvně zmínila, že si bude muset hledat nové bydlení, protože se majitelka bytu, který má v současné době v pronájmu, chce vrátit zpět do svého bytu, věděla jsem, že nebude jednoduché v Břeclavi najít pro ni a její dvě děti vhodné bydlení. Ale že to bude až takový oříšek, to jsem vážně nečekala.
 celý článek

Rudolf Bagár (FOTO: Facebook Muzea romské kultury)

Zemřel legendární romský hudebník Rudolf Bagár

26.1.2021 14:43
Zemřel legendární hudebník Rudolf Bagár. Na svém oficiální facebookovém účtu o tom informovalo Muzeum romské kultury, se kterým dlouhodobě spolupracoval.
 celý článek

Jarmila Balážová a Karel Karika (FOTO: ROMEA TV)

videoKarel Karika pro ROMEA TV: Situace lidí v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli koronaviru rychle zhoršuje. Nejchudší lidé se očkovat nechají, dezinformace šíří spíše střední vrstva

25.1.2021 17:00
Situace v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 výrazně zhoršila. "Chudé lidi zasáhla pandemie ze všech nejvíce," říká v rozhovoru pro ROMEA TV Karel Karika, staronový místostarosta městského obvodu Ústí nad Labem - město. Ten se na post vrátil po dvou letech po rozpadu dosavadní koalice. Chce pro město pracovat s vizí, ne jako úředník, ale jako někdo, kdo je zvolený občany. "Chci se soustředit na plnění jejich potřeb," uvedl Karel Karika.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo