romea - logo
15. srpna 2022 (pondělí)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Protiromské výroky ombudsmana Křečka: Organizace píší Babišovi a Sněmovně, výroky ombudsmana jsou nepravdivé a zavádějící. Odmítněte je!

16.2.2021 19:52
Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Commons)
Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Commons)

Zástupci organizací na podporu Romů, lidských práv a lidí v nouzi vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO) a poslance, aby se distancovali od výroků ombudsmana Stanislava Křečka na adresu Romů. Podle nich veřejný ochránce práv svými vyjádřeními posiluje protiromské předsudky, rozdmýchává nenávist a znevažuje svůj úřad. Zástupci 16 organizací, čtyři členové vládní rady pro záležitosti romské menšiny a jedna členka rady pro národnostní menšiny to uvedli v otevřeném dopise.

Křečka do funkce zvolila před rokem Sněmovna. Slib složil loni 19. února, poté nastoupil do funkce.

Letos v lednu na webu svého úřadu ve svých připomínkách k chystané strategii romské integrace uvedl, že někteří Romové mají problémy s bydlením ne kvůli diskriminaci, ale kvůli tomu, že "devastují bytový fond a přeměňují část obcí ve vyloučené lokality". Na svém blogu mimo jiné napsal, že "na vytvořeném bohatství v USA měla v minulosti značný podíl práce černošských otroků, pak totéž se o evropských Romech v žádném případě říci nedá".

Pisatelé v listu odkazují i na další vyjádření o zaměstnávání či vzdělávání Romů.

PROTIROMSKÉ VÝROKY STANISLAVA KŘEČKA

 • „Nechci dovolit, aby česká společnost byla stále obviňována, že kdekoho diskriminuje a že je xenofobní. (…) V 60. letech minulého století rasisté bránili černošským dětem v přístupu do škol a ony se prodíraly policejními kordony, čelily brutálnímu násilí. U nás naopak musíme Romy přemlouvat, aby své děti do škol posílali. To je přece podstatný rozdíl.“ (Deník, 24. 4. 2020)
 • „Na vytvořeném bohatství v USA měla v minulosti značný podíl práce černošských otroků, totéž se o evropských Romech v žádném případě říct nedá.“
  (Právo/blog Aktuálně, 9. 7. 2020)
 • „Tvrdíte-li, že vás nikdo nechce přijmout do práce, proč se tedy nezaměstnáte sami? Proč nezakládáte firmy podílející se třeba na zvelebení bydlení ve vyloučených lokalitách? Nechtějí vám přidělit byt, proč si sami nepostavíte domy a byty jako tisíce jiných neromských družstevníků u nás?“
  (Právo/blog Aktuálně, 9. 7. 2020)
 • „Přeci u podnikatelů, kteří nechtějí Roma, protože přijde v pondělí, ale ve středu už nepřijde, je to jejich zkušenost. Neříkám, že jsou všichni takoví, jsou i lékaři, jsou vysokoškolsky vzdělaní, to je pravda. Ale zkušenost lidí je přeci jiná, a my jim jejich zkušenost, kterou učinili za svůj život, nemůžeme vytýkat. Bez zkušenosti se chovají jenom děti.“
  (Rádio Svobodné univerzum, 11. 9. 2020)
 • „Problémy s bydlením někteří Romové skutečně mají, ale nikoliv z důvodů diskriminace, ale proto, že značná část z nich devastuje bytový fond“.
  (Připomínky ombudsmana, 11. 1. 2021)

 

"Ombudsman Stanislav Křeček ve veřejném prostoru komentuje záležitosti týkající se života Romů a Romek způsobem, který zasahuje do jejich lidské důstojnosti, posiluje protiromské předsudky a rozdmýchává nenávist ve společnosti," uvedli signatáři z 16 organizací. Mezi nimi jsou IQ Roma servis, Muzeum romské kultury, Romodrom, ROMEA, Slovo 21, Člověk v tísni, Vzájemné soužití či Amnesty International. Přidalo se i pět zástupců Romů ve vládní radě.

Pisatelé podotýkají, že Křečkovy výroky Sněmovna a Babiš jako předseda vládní rady neodsoudili. Žádají, aby se premiér a dolní komora zasadili o to, aby "k ponižujícímu a neprofesionálnímu jednání" ze strany ombudsmana nedocházelo.

"Je na čase, aby se Poslanecká sněmovna ČR, které je veřejný ochránce práv z výkonu funkce odpovědný, vymezila prostřednictvím demokraticky zvolených zástupců a zástupkyň vůči jednání ombudsmana Křečka a v rámci zákonných procedur se zasadila o to, aby k ponižujícímu a neprofesionálnímu jednání již v budoucnu nedocházelo," píše se v dopise.

Podle autorů listu jsou Křečkova vyjádření v rozporu s úkoly, které mu ukládá zákon. "Naši klienti se pak obávají obrátit na úřad ombudsmana i v případech zjevné diskriminace, ať už v bydlení nebo zaměstnání," sdělil ředitel organizace IQ Roma servis Petr Máčal.

"Stejně tak je důležité, aby předseda vlády ČR z titulu předsedy Rady vlády pro záležitosti romské menšiny odmítl připomínky ombudsmana Křečka k návrhu Strategie romské integrace (2021 – 2030) jako nepodložené, nekvalitní a předsudečné," dodávají signatáři.

S ombudsmanovým stanoviskem k chystané strategii romské integrace nesouhlasila i jeho zástupkyně Monika Šimůnková. Před měsícem oznámila, že ji veřejný ochránce stáhl ze tří vládních rad, kde zasedala za jeho kancelář. Křeček poté jen řekl, že Šimůnkovou z rad neodvolal a ze zákona je jejich členem on. To ale minimálně u Rady vlády pro záležitosti romské menšiny není pravda.

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) tehdy označila ombudsmanovu kritiku nehotové integrační strategie za nestandardní a jeho připomínky k ní za nepravdivé.

DOKUMENT

/p>

Přečteno: 1374x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Stanislav Křeček, Ombudsman, Andrej Babiš, Neziskový sektor, Anticiganismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo