romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Protiromský pochod v Duchcově se obešel bez násilí

Duchcov, 24.8.2013 23:19, (ROMEA)
V ulici Bratří Čapků se 24. 8. 2013 v reakci na protiromský pochod Duchcovem sešlo asi 60 Romů.
V ulici Bratří Čapků se 24. 8. 2013 v reakci na protiromský pochod Duchcovem sešlo asi 60 Romů.

Duchcovem na Teplicku dnes prošel protiromský pochod, obešel se bez střetů mezi demonstranty a policií. Po oficiálním ukončení nahlášené akce, které se zúčastnilo několik stovek lidí, se část extremistů oddělila a vydala se směrem k ulicím, kde bydlí Romové. Policie je k nim ale nepustila, nakonec se demonstranti rozešli. Na akci podle organizátorů přišlo 700 lidí, policie účast odhaduje na 250 až 300 lidí.

Pořadatelé se přihlásili k dnešním celostátním protestům, které svolalo na různých místech po celém Česku neonacistické hnutí Svobodný odpor proti "černému rasismu, systému vyplaty sociálních dávek a nepřiměřeným zákrokům policejních pořádkových jednotek". Svolavatelem pochodu byl neonacista Jindřicha Svobody, předseda buňky Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) v Duchcově.

Průvod se asi kolem 15:30 vydal na předem ohlášenou trasu, nejblíže k romským domů se dostal na náměstí Legií. Okolní ulice měli zabrané pořadatelé akcí na podporu místních Romů z platformy Blokujeme! Protestující lidé prošli celou trasu bez incidentů, skandovali protiromská hesla. Po oficiálním ukončení akce se ale asi 150 extremistů vydalo zpět do ulic, snažili se proniknout k romským obydlím, ulice ale zahrazovala policejní páska a hlídali policisté. Lidé se zastavili na náměstí Legií, kde vykřikovali, ale nakonec se rozešli a skupinky zamířily domů nebo na vlakové nádraží. Kolem 17:30 už byl ve městě klid.

Duchcovské shromáždění bylo dnes jediné oficiálně ohlášené v Ústeckém kraji, na sociálních sítích se ale lidé svolávali také na náměstí dalších měst. Na Masarykově náměstí v Děčíně se sešlo zhruba 80 lidí, mezi nimi bylo asi 40 neonacistů. "Bylo to bez projevů i pochodu městem, jenom diskutovali," uvedla mluvčí policie Jana Matonohová. Poklidný průběh mělo shromáždění 40 obyvatel Varnsdorfu. Na akci tam přišli i čtyři neonacisté.

Přečteno: 1251x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Extremismus, Rasismus, Duchcov, Pochod, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo