romea - logo
22. října 2021 (pátek)
svátek má Sabina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Protiromský politik Sieber šíří další hoax. Romové prý vydělávají na pronájmu drahých žárovek

19.9.2016 15:40
Jiří Maria Sieber 17. 9. 2016 na demonstraci za vystoupení z EU na Václavském náměstí (FOTO: Romea.cz)
Jiří Maria Sieber 17. 9. 2016 na demonstraci za vystoupení z EU na Václavském náměstí (FOTO: Romea.cz)

Romové si pronajímají velmi drahé LED žárovky od RWE, které jim po celou dobu proplácí „sociálka“. Hned poté co si žárovky pronajmou, je levně prodají v zastavárně, a tím si finančně přilepšují. Tuto infromaci zveřejnil na svých facebookových stránkách kandidát do Senátu Jiří Maria Sieber z politického hnutí Řád národa. Podle informací, které získal server Romea.cz z Úřadu práce je to nesmysl a jedná se o hoax.

Jak koupit levně úsporné žárovky?

„Obrátilo se na mne již několik lidí s tím, že cikáni prodávají do bazarů levně za 50 Kč velmi drahé úsporné žárovky. Je to nový způsob jak získat peníze," píše Sieber na svém facebookovém profilu a tvrdí, že žárovky Romové získávají pronajmutím od formy RWE. "V čem je tedy to kouzlo prodeje úsporných žárovek?" řečnicky se ptá Sieber a hned přichází s vysvětlením.

"Elektřinu, stejně jako nájem a vodu a plyn jim platí sociálka, respektive Pracovní úřad, takže jim je jedno, kolik platí za elektřinu, kterou vlastně mají zadarmo. Jako bonus pak mají ty drahé úsporné žárovky, které levně prodávají. Po uplynutí 24 měsíců pronájmu je možnost odkupu žárovky za 1 Kč/ks. Nikdo však nekontroluje, zda v bytech jsou opravdu ty drahé pronajaté žárovky, nebo obyčejné žárovky,“ napsal Jiří Maria Sieber na Facebook v polovině srpna a šíří tak další nesmysl zaměřený proti Romům.

Úřad práce: Pronájem žárovek neproplácíme

„Je pravdou, že v nákladech na bydlení jsou pro účely dávek na bydlení zohledňovány rovněž náklady na energie; tyto náklady jsou pro účely dávek ovšem zastropovány a platná legislativa stanoví, které jednotlivé náklady na energie lze pro dávku zohlednit. Pronájem žárovek mezi tyto náklady nepatří,“ uvedla pro server Romea.cz tisková mluvčí Úřadu Práce ČR Kateřina Beránková.

Nejvýkonnější žárovku RWE pronajímá měsíčně za 13,90,- a smlouva o pronájmu se uzavírá zpravidla na 24 měsíců, celkem tedy 334,-. Z logického myšlení vyplývá, že i kdyby Romové prodali žárovku v bazaru za 50 korun museli by zaplatit zbývajících 284 korun za pronájem, protože dávky na bydlení tuto položku nepokrývají.

V souvislosti s náklady na elektřinu již dříve Ministertsvo práce a sociálních věcí vyvrátilo hoax o umělém navyšováním záloh na elektrickou energii. Romové tak měli získávat vyšší dávky.

Není to poprvé co protiromský kandidát do Senátu Jiří Mária Sieber šíří hoaxy o Romech. Před pár týdny zveřejnil další hoax, ve kterým stojí, že Romové dostávají v rámci sociálních dávek pračky zadarmo, které pak ihned ještě nerozbalené a nedotknuté odnášejí do zastavárny.

Přečteno: 13665x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Předsudky, Sociální dávky, Úřad práce, HoaxHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo