romea - logo
3. dubna 2020 (pátek)
svátek má Richard
Loading
rozšířené vyhledávaní

Protiromský politik Sieber šíří další hoax. Romové prý vydělávají na pronájmu drahých žárovek

19.9.2016 15:40
Jiří Maria Sieber 17. 9. 2016 na demonstraci za vystoupení z EU na Václavském náměstí (FOTO: Romea.cz)
Jiří Maria Sieber 17. 9. 2016 na demonstraci za vystoupení z EU na Václavském náměstí (FOTO: Romea.cz)

Romové si pronajímají velmi drahé LED žárovky od RWE, které jim po celou dobu proplácí „sociálka“. Hned poté co si žárovky pronajmou, je levně prodají v zastavárně, a tím si finančně přilepšují. Tuto infromaci zveřejnil na svých facebookových stránkách kandidát do Senátu Jiří Maria Sieber z politického hnutí Řád národa. Podle informací, které získal server Romea.cz z Úřadu práce je to nesmysl a jedná se o hoax.

Jak koupit levně úsporné žárovky?

„Obrátilo se na mne již několik lidí s tím, že cikáni prodávají do bazarů levně za 50 Kč velmi drahé úsporné žárovky. Je to nový způsob jak získat peníze," píše Sieber na svém facebookovém profilu a tvrdí, že žárovky Romové získávají pronajmutím od formy RWE. "V čem je tedy to kouzlo prodeje úsporných žárovek?" řečnicky se ptá Sieber a hned přichází s vysvětlením.

"Elektřinu, stejně jako nájem a vodu a plyn jim platí sociálka, respektive Pracovní úřad, takže jim je jedno, kolik platí za elektřinu, kterou vlastně mají zadarmo. Jako bonus pak mají ty drahé úsporné žárovky, které levně prodávají. Po uplynutí 24 měsíců pronájmu je možnost odkupu žárovky za 1 Kč/ks. Nikdo však nekontroluje, zda v bytech jsou opravdu ty drahé pronajaté žárovky, nebo obyčejné žárovky,“ napsal Jiří Maria Sieber na Facebook v polovině srpna a šíří tak další nesmysl zaměřený proti Romům.

Úřad práce: Pronájem žárovek neproplácíme

„Je pravdou, že v nákladech na bydlení jsou pro účely dávek na bydlení zohledňovány rovněž náklady na energie; tyto náklady jsou pro účely dávek ovšem zastropovány a platná legislativa stanoví, které jednotlivé náklady na energie lze pro dávku zohlednit. Pronájem žárovek mezi tyto náklady nepatří,“ uvedla pro server Romea.cz tisková mluvčí Úřadu Práce ČR Kateřina Beránková.

Nejvýkonnější žárovku RWE pronajímá měsíčně za 13,90,- a smlouva o pronájmu se uzavírá zpravidla na 24 měsíců, celkem tedy 334,-. Z logického myšlení vyplývá, že i kdyby Romové prodali žárovku v bazaru za 50 korun museli by zaplatit zbývajících 284 korun za pronájem, protože dávky na bydlení tuto položku nepokrývají.

V souvislosti s náklady na elektřinu již dříve Ministertsvo práce a sociálních věcí vyvrátilo hoax o umělém navyšováním záloh na elektrickou energii. Romové tak měli získávat vyšší dávky.

Není to poprvé co protiromský kandidát do Senátu Jiří Mária Sieber šíří hoaxy o Romech. Před pár týdny zveřejnil další hoax, ve kterým stojí, že Romové dostávají v rámci sociálních dávek pračky zadarmo, které pak ihned ještě nerozbalené a nedotknuté odnášejí do zastavárny.

Přečteno: 13423x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Předsudky, Sociální dávky, Úřad práce, HoaxHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo