romea - logo
22. října 2019 (úterý)
svátek má Sabina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Protiromský politik Sieber šíří další hoax. Romové prý vydělávají na pronájmu drahých žárovek

19.9.2016 15:40
Jiří Maria Sieber 17. 9. 2016 na demonstraci za vystoupení z EU na Václavském náměstí (FOTO: Romea.cz)
Jiří Maria Sieber 17. 9. 2016 na demonstraci za vystoupení z EU na Václavském náměstí (FOTO: Romea.cz)

Romové si pronajímají velmi drahé LED žárovky od RWE, které jim po celou dobu proplácí „sociálka“. Hned poté co si žárovky pronajmou, je levně prodají v zastavárně, a tím si finančně přilepšují. Tuto infromaci zveřejnil na svých facebookových stránkách kandidát do Senátu Jiří Maria Sieber z politického hnutí Řád národa. Podle informací, které získal server Romea.cz z Úřadu práce je to nesmysl a jedná se o hoax.

Jak koupit levně úsporné žárovky?

„Obrátilo se na mne již několik lidí s tím, že cikáni prodávají do bazarů levně za 50 Kč velmi drahé úsporné žárovky. Je to nový způsob jak získat peníze," píše Sieber na svém facebookovém profilu a tvrdí, že žárovky Romové získávají pronajmutím od formy RWE. "V čem je tedy to kouzlo prodeje úsporných žárovek?" řečnicky se ptá Sieber a hned přichází s vysvětlením.

"Elektřinu, stejně jako nájem a vodu a plyn jim platí sociálka, respektive Pracovní úřad, takže jim je jedno, kolik platí za elektřinu, kterou vlastně mají zadarmo. Jako bonus pak mají ty drahé úsporné žárovky, které levně prodávají. Po uplynutí 24 měsíců pronájmu je možnost odkupu žárovky za 1 Kč/ks. Nikdo však nekontroluje, zda v bytech jsou opravdu ty drahé pronajaté žárovky, nebo obyčejné žárovky,“ napsal Jiří Maria Sieber na Facebook v polovině srpna a šíří tak další nesmysl zaměřený proti Romům.

Úřad práce: Pronájem žárovek neproplácíme

„Je pravdou, že v nákladech na bydlení jsou pro účely dávek na bydlení zohledňovány rovněž náklady na energie; tyto náklady jsou pro účely dávek ovšem zastropovány a platná legislativa stanoví, které jednotlivé náklady na energie lze pro dávku zohlednit. Pronájem žárovek mezi tyto náklady nepatří,“ uvedla pro server Romea.cz tisková mluvčí Úřadu Práce ČR Kateřina Beránková.

Nejvýkonnější žárovku RWE pronajímá měsíčně za 13,90,- a smlouva o pronájmu se uzavírá zpravidla na 24 měsíců, celkem tedy 334,-. Z logického myšlení vyplývá, že i kdyby Romové prodali žárovku v bazaru za 50 korun museli by zaplatit zbývajících 284 korun za pronájem, protože dávky na bydlení tuto položku nepokrývají.

V souvislosti s náklady na elektřinu již dříve Ministertsvo práce a sociálních věcí vyvrátilo hoax o umělém navyšováním záloh na elektrickou energii. Romové tak měli získávat vyšší dávky.

Není to poprvé co protiromský kandidát do Senátu Jiří Mária Sieber šíří hoaxy o Romech. Před pár týdny zveřejnil další hoax, ve kterým stojí, že Romové dostávají v rámci sociálních dávek pračky zadarmo, které pak ihned ještě nerozbalené a nedotknuté odnášejí do zastavárny.

Přečteno: 13378x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Předsudky, Sociální dávky, Úřad práce, HoaxHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo