romea - logo
24. srpna 2019 (sobota)
svátek má Bartoloměj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Průlomový projekt sociálního bydlení může v Brně začít. Schválili ho zastupitelé

5.2.2016 15:16
Matěj Hollan (Foto: youtube.com)
Matěj Hollan (Foto: youtube.com)

Zastupitelé města Brno v úterý schválili pilotní projekt "Rychlého zabydlení rodin s dětmi". Cílem projektu, který vzniká ve spolupráci s Platformou pro sociální bydlení a ministerstvem práce, je podpora vybraných rodin ohrožených bezdomovectvím. V první fázi se počítá s přidělením asi padesátky bytů, přičemž zájemci budou pod kontrolou sociálních pracovníků. Informuje o tom oficiální web města.

Koalice složená z hnutí ANO, Žít Brno, zelených a KDU-ČSL projekt schválila téměř jednomyslně. Projekt odhlasovali také zástupci TOP 09. Proti nehlasovali ani opoziční zastupitelé z ČSSD, KSČM a ODS, hlasování se ale buď zdrželi nebo nehlasovali vůbec a před hlasováním opustili sál, jako to udělal také bývalý primátor města Roman Onderka. Kritikou před hlasováním nešetřila především ODS a ČSSD.

Ministryně Marksová projekt označila za průlomový

„Je to v mnoha ohledech pro Českou republiku průlomová záležitost,“ uvedla ještě před samotným hlasováním pro Deník Referendum ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Projekt by mohl podle ní být silnou inspirací i dalším městům. Upozornila také na to, že jinde se situace rodin i jednotlivců ohrožených bezdomovectvím řeší pouze problematickou existencí ubytoven nebo azylových domů.

To, jak projekt postupuje a jestli je úspěšný, vyhodnotí jeho realizátoři po dvou letech a podle výsledků se vedení města rozhodne, jestli projekt rozšíří i na další rodiny.

„Nechceme lidi na ulicích či v ubytovnách udržovat navěky, ale prostřednictvím zajištění bydlení s dalšími návaznými sociálními službami jejich bezdomovectví ukončit. Když dokázali bezdomovectví rodin prakticky vymýtit v jiných městech, v Brně to dokážeme také,“ uvedl v rozhovoru pro Deník Referendum náměstek brněnského primátora Matěj Hollan z Žít Brno.

„Zařazení do projektu bude podmíněno intenzivní prací se sociálním pracovníkem, který bude s klientem řešit samozřejmě i jeho příjmy. Prioritou je člověka zabydlet, což ho podpoří v tom, aby si práci našel. Obdobné projekty ze zahraničí ukazují významné zvýšení zaměstnatelnosti v souvislosti s tím, že si člověk najde bydlení. Stejně tak se snižuje zadluženost, zlepšuje docházka dětí do škol, jejich zdravotní stav a podobně,“ vysvětlil očekávaný postup zastupitel pro sociální otázky Martin Freund.

Přečteno: 994x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Brno, Žít Brno, sociální bydlení, Bydlení, Platforma pro sociální bydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo