romea - logo
22. dubna 2019 (pondělí)
svátek má Evžénie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Průlomový projekt sociálního bydlení může v Brně začít. Schválili ho zastupitelé

5.2.2016 15:16
Matěj Hollan (Foto: youtube.com)
Matěj Hollan (Foto: youtube.com)

Zastupitelé města Brno v úterý schválili pilotní projekt "Rychlého zabydlení rodin s dětmi". Cílem projektu, který vzniká ve spolupráci s Platformou pro sociální bydlení a ministerstvem práce, je podpora vybraných rodin ohrožených bezdomovectvím. V první fázi se počítá s přidělením asi padesátky bytů, přičemž zájemci budou pod kontrolou sociálních pracovníků. Informuje o tom oficiální web města.

Koalice složená z hnutí ANO, Žít Brno, zelených a KDU-ČSL projekt schválila téměř jednomyslně. Projekt odhlasovali také zástupci TOP 09. Proti nehlasovali ani opoziční zastupitelé z ČSSD, KSČM a ODS, hlasování se ale buď zdrželi nebo nehlasovali vůbec a před hlasováním opustili sál, jako to udělal také bývalý primátor města Roman Onderka. Kritikou před hlasováním nešetřila především ODS a ČSSD.

Ministryně Marksová projekt označila za průlomový

„Je to v mnoha ohledech pro Českou republiku průlomová záležitost,“ uvedla ještě před samotným hlasováním pro Deník Referendum ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Projekt by mohl podle ní být silnou inspirací i dalším městům. Upozornila také na to, že jinde se situace rodin i jednotlivců ohrožených bezdomovectvím řeší pouze problematickou existencí ubytoven nebo azylových domů.

To, jak projekt postupuje a jestli je úspěšný, vyhodnotí jeho realizátoři po dvou letech a podle výsledků se vedení města rozhodne, jestli projekt rozšíří i na další rodiny.

„Nechceme lidi na ulicích či v ubytovnách udržovat navěky, ale prostřednictvím zajištění bydlení s dalšími návaznými sociálními službami jejich bezdomovectví ukončit. Když dokázali bezdomovectví rodin prakticky vymýtit v jiných městech, v Brně to dokážeme také,“ uvedl v rozhovoru pro Deník Referendum náměstek brněnského primátora Matěj Hollan z Žít Brno.

„Zařazení do projektu bude podmíněno intenzivní prací se sociálním pracovníkem, který bude s klientem řešit samozřejmě i jeho příjmy. Prioritou je člověka zabydlet, což ho podpoří v tom, aby si práci našel. Obdobné projekty ze zahraničí ukazují významné zvýšení zaměstnatelnosti v souvislosti s tím, že si člověk najde bydlení. Stejně tak se snižuje zadluženost, zlepšuje docházka dětí do škol, jejich zdravotní stav a podobně,“ vysvětlil očekávaný postup zastupitel pro sociální otázky Martin Freund.

Přečteno: 993x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Brno, Žít Brno, sociální bydlení, Bydlení, Platforma pro sociální bydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo