romea - logo
26. listopadu 2020 (čtvrtek)
svátek má Artur

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Průvod romské hrdosti Roma Pride 2013 prošel Prahou

Praha, 6.10.2013 15:01, (ROMEA)
Asi 300 lidí se zúčastnilo v neděli 6. 10. 2013 pochodu romské hrdosti Roma Pride 2013 v Praze (FOTO: Vít Hassan)
Asi 300 lidí se zúčastnilo v neděli 6. 10. 2013 pochodu romské hrdosti Roma Pride 2013 v Praze (FOTO: Vít Hassan)

Asi 300 lidí se zúčastnilo pochodu romské hrdosti Roma Pride 2013, který prošel v neděli Prahou. Průvod vyrazil kolem 13:00 ze Staroměstského náměstí na Pražský hrad. Cílem Roma Pride 2013 je oslava romské identity a kultury a upozornění na problémy, které Romy v České republice trápí.

Účastníci se sešli v kostele svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí. Po několika projevech zaměřených na problémy spojené s životem v ghettech vyšel průvod na podporu Romů Kaprovou ulicí, dále přes náměstí Jana Palacha, Mánesův most a zamířil po schodech na Hradčanské náměstí.

V průvodu byly vidět různé transparenty: Roma Sam (jsme Romové), Opre Roma (Romové vzhůru), Politika sociální integrace selhala, Stop pogromům nebo Nenávist není řešení. Lidé skandovali protirasistická hesla například "Černý, bílí spojme síly,“ "stop rasismu", "my jsme tady doma", "my jsme taky Češi," "pane prezidenta řekněte ne rasismu" atd. Pochod se obešel bez incidentů, až na ojedinělé protiromské poznámky některých přihlížejících.

Sjeli se sem  Romové z celé republiky, například z Ústí nad Labe, Krupky, Ostravy, Liberce a okolí, Brna a dalších míst. Hlavním mottem bylo odhodlání a snaha docílit toho, aby Romové "zvedli hlavu", měli více sebevědomí a sebedůvěry. Prolínalo se to v projevech Míry Brože a Ivanky Mariposy Čonkové ze sdružení Konexe i ve slovech dalších řečníků. Všichni pak poukazují na to, že oficiální místa nedělají proti rasistickým pochodům vše, co mohou, padal i slova ostřejší, o institucionálním rasismu, který velí státním zaměstnancům upřednostňovat "bílé" před Romy.

Po skončení pochodu proběhla v klubu K4 hip-hopová dílna v podání skupiny De la negra z Krupky. Vzápětí začala v kostele u Salvátora diskuse na téma "romský aktivismus", který vedla Ivanka Mariposa Čonková z Prahy, sama aktivistka, a jehož se zúčastnili i neznámější romští a proromští aktivisté František Kostlán z Prahy, Iveta Jaslová z Ústí, Jožka Miker z Krupky, Míra Brož z Ústí nad Labem, Imrich Horvát z Ostravy, Daniela Cincibusová a Emílie Horáčková z Mimoně a další.

Přítomni byli politici ze dvou romských stran. Ze Strany rovných příležitostí, jejíž členové kandidují za Stranu zelených, zde byli Čeněk Růžička a Štefan Tišer, a za Romskou demokratickou stranu, která kandiduje samostatně, Miroslav Tancoš.

Večeři v kostele u Salvátora dával známý evangelický farář Mikuláš Vymětal, který poté vedl bohoslužbu v Kostele u Martina ve zdi.

Roma Pride 2013 je celoevropsky koordinován síti EGAM (European Grassroot Antirasist Movement – Evropské antirasistické hnutí zdola). Hlavním koordinátorem v České republice je občanské sdružení KONEXE, český zástupce v síti EGAM. "Situace Romů se v České republice rok od roku zhoršuje, takzvaná politika sociální integrace v současné podobě selhala. Je třeba situaci urychleně začít řešit. Nepůjde to bez toho, aby se sami Romové postavili za svá práva, která jsou soustavně porušována,“ vysvětlil důvody zapojení českých Romů do celoevropské akce Roma Pride Jozef Miker z pořádajícího občanského sdružení Konexe.

FOTOGALERIE


VIDEO


ZDROJ VIDEA: Novinky.cz

Přečteno: 3592x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Roma Pride, Shromažďování, Demonstrace, PochodHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo