romea - logo
22. září 2021 (středa)
svátek má Darina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Průvod romské hrdosti Roma Pride 2013 prošel Prahou

Praha, 6.10.2013 15:01, (ROMEA)
Asi 300 lidí se zúčastnilo v neděli 6. 10. 2013 pochodu romské hrdosti Roma Pride 2013 v Praze (FOTO: Vít Hassan)
Asi 300 lidí se zúčastnilo v neděli 6. 10. 2013 pochodu romské hrdosti Roma Pride 2013 v Praze (FOTO: Vít Hassan)

Asi 300 lidí se zúčastnilo pochodu romské hrdosti Roma Pride 2013, který prošel v neděli Prahou. Průvod vyrazil kolem 13:00 ze Staroměstského náměstí na Pražský hrad. Cílem Roma Pride 2013 je oslava romské identity a kultury a upozornění na problémy, které Romy v České republice trápí.

Účastníci se sešli v kostele svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí. Po několika projevech zaměřených na problémy spojené s životem v ghettech vyšel průvod na podporu Romů Kaprovou ulicí, dále přes náměstí Jana Palacha, Mánesův most a zamířil po schodech na Hradčanské náměstí.

V průvodu byly vidět různé transparenty: Roma Sam (jsme Romové), Opre Roma (Romové vzhůru), Politika sociální integrace selhala, Stop pogromům nebo Nenávist není řešení. Lidé skandovali protirasistická hesla například "Černý, bílí spojme síly,“ "stop rasismu", "my jsme tady doma", "my jsme taky Češi," "pane prezidenta řekněte ne rasismu" atd. Pochod se obešel bez incidentů, až na ojedinělé protiromské poznámky některých přihlížejících.

Sjeli se sem  Romové z celé republiky, například z Ústí nad Labe, Krupky, Ostravy, Liberce a okolí, Brna a dalších míst. Hlavním mottem bylo odhodlání a snaha docílit toho, aby Romové "zvedli hlavu", měli více sebevědomí a sebedůvěry. Prolínalo se to v projevech Míry Brože a Ivanky Mariposy Čonkové ze sdružení Konexe i ve slovech dalších řečníků. Všichni pak poukazují na to, že oficiální místa nedělají proti rasistickým pochodům vše, co mohou, padal i slova ostřejší, o institucionálním rasismu, který velí státním zaměstnancům upřednostňovat "bílé" před Romy.

Po skončení pochodu proběhla v klubu K4 hip-hopová dílna v podání skupiny De la negra z Krupky. Vzápětí začala v kostele u Salvátora diskuse na téma "romský aktivismus", který vedla Ivanka Mariposa Čonková z Prahy, sama aktivistka, a jehož se zúčastnili i neznámější romští a proromští aktivisté František Kostlán z Prahy, Iveta Jaslová z Ústí, Jožka Miker z Krupky, Míra Brož z Ústí nad Labem, Imrich Horvát z Ostravy, Daniela Cincibusová a Emílie Horáčková z Mimoně a další.

Přítomni byli politici ze dvou romských stran. Ze Strany rovných příležitostí, jejíž členové kandidují za Stranu zelených, zde byli Čeněk Růžička a Štefan Tišer, a za Romskou demokratickou stranu, která kandiduje samostatně, Miroslav Tancoš.

Večeři v kostele u Salvátora dával známý evangelický farář Mikuláš Vymětal, který poté vedl bohoslužbu v Kostele u Martina ve zdi.

Roma Pride 2013 je celoevropsky koordinován síti EGAM (European Grassroot Antirasist Movement – Evropské antirasistické hnutí zdola). Hlavním koordinátorem v České republice je občanské sdružení KONEXE, český zástupce v síti EGAM. "Situace Romů se v České republice rok od roku zhoršuje, takzvaná politika sociální integrace v současné podobě selhala. Je třeba situaci urychleně začít řešit. Nepůjde to bez toho, aby se sami Romové postavili za svá práva, která jsou soustavně porušována,“ vysvětlil důvody zapojení českých Romů do celoevropské akce Roma Pride Jozef Miker z pořádajícího občanského sdružení Konexe.

FOTOGALERIE


VIDEO


ZDROJ VIDEA: Novinky.cz

Přečteno: 3622x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Roma Pride, Shromažďování, Demonstrace, PochodHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo