romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Průzkum CVVM: Loni vzrostl optimismus Čechů, obávají se ale přistěhovalců

Praha, 17.2.2015 10:53, (ROMEA)
Značnou roli v hodnocení role přistěhovalců v české společnosti hrál zřejmě i útok na pařížskou redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo, při němž bylo zavražděno 12 lidí. (Foto: Leonce Pflieger, www.wikimediacommons.org)
Značnou roli v hodnocení role přistěhovalců v české společnosti hrál zřejmě i útok na pařížskou redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo, při němž bylo zavražděno 12 lidí. (Foto: Leonce Pflieger, www.wikimediacommons.org)

Loni značně vzrostl optimismus Čechů v řadě oblastí veřejného života. Podle většiny lidí se ale v České republice zhoršila třeba situace v přistěhovalectví a také bezpečnostní situace republiky. Tvrdí to Centrum pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM) na základě svého lednového průzkumu. Ze sledované téměř třicítky oblastí jsou ovšem zmíněné dvě spolu se zahraničními vztahy jedinými, u nichž oproti roku 2013 přibylo negativních hodnocení.

U žádné z oblastí nadpoloviční většina dotázaných nezaznamenala za rok 2014 zlepšení a stále převažují odpovědi, že se situace nezměnila, nebo dokonce zhoršila. Přesto je podle CVVM možné ve srovnání s hodnocením roku 2013 mluvit o pozitivním posunu. Podíl Čechů, kteří nevidí zlepšení nikde, totiž meziročně klesl zhruba o třetinu na 20 procent. Přibylo naopak výrazně lidí, podle kterých se situace ve většině oblastí veřejného života ani nezhoršuje, ani nezlepšuje, a to na 41 procent.

Značnou převahu záporných hodnocení zaznamenali pracovníci CVVM hlavně v oblastech přistěhovalectví, kde se situace zhoršila podle 57 procent Čechů, a bezpečnostní situace ČR, kde vidí zhoršení 53 procent lidí. U přistěhovalectví se oproti roku 2013 zvýšil počet negativních hodnocení zhruba dvojnásobně a u bezpečnostní situace více než čtyřnásobně.

Na výrazném zhoršení vnímání přistěhovalců a bezpečnosti se pravděpodobně podepsaly boje na Ukrajině a útoky islamistických teroristů ve světě. Značnou roli v hodnocení hrál zřejmě i útok na pařížskou redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo, při němž bylo zavražděno 12 lidí. Střílelo se letos 7. ledna, což bylo ještě před konáním průzkumu CVVM.

U většiny ostatních oblastí sledovaných v průzkumu však meziročně alespoň mírně stoupl podíl dotázaných, kteří zaznamenali zlepšení. Výrazně přibylo oproti roku 2013 kladných hodnocení například u politické situace. Za předloňský rok vidělo zlepšení jen osm procent lidí, kdežto za rok 2014 už 23 procent.

Rok 2013 byl poznamenán politickými zvraty. Nejprve v polovině roku padla vláda Petra Nečase (ODS) po aféře se zatčením šéfky premiérova kabinetu a nynější Nečasovy manželky Jany Nečasové (dříve Nagyové) a poté vládl úřednický kabinet Jiřího Rusnoka, přestože vládě nevyslovila důvěru Sněmovna. Loňský rok naproti tomu přinesl větší politickou stabilitu po nástupu vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) koncem ledna 2014, což se pravděpodobně v hodnocení veřejnosti odrazilo.

Podobně výrazně vzrostl i podíl Čechů, kteří vidí zlepšení ve fungování hospodářství, a to ze sedmi na 21 procent. Zhruba na dvojnásobek stoupl podíl kladných hodnocení v oblasti nezaměstnanosti a sociálních jistot, u obou zmíněných ale i přesto zůstává jen kolem deseti procent. Nejvíce Čechů, více než dvě pětiny, zaznamenalo loni zlepšení u nabídky zboží a služeb.

Přečteno: 647x
 

Kam dál:

Štítky:  

Průzkum, Česká republikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo