romea - logo
20. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ilona

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

První letošní Romano voďi: Kdo jsou antirouškaři na náměstích a webech, Tereza de Ornelas o životě v JAR či Máša Bořkovcová (nejen) o Romano suno

23.3.2021 17:43
Romano voďi 1-2/2021
Romano voďi 1-2/2021

Jakkoliv se může zdát, že o pojmech jako fake news slýcháme zejména v posledních neklidných letech, ve skutečnosti nejsou žádnou novinkou. Historku o „studeném ohni“, který prý zamýšlel použít Jan Palach, protože se vlastně nechtěl upálit, nebo zprávu o smrti studenta Martina Šmída při sametové revoluci známe všichni – jen bychom ji tehdy označili spíše jako „fámu“.

Na to, kdo jsou „antirouškaři“ na náměstích a webech, a jakou dokáže mít dezinformace moc (nejen) v době pandemie, se zblízka ve svém článku podíval Jiří Salik Sláma. Smutné roční výročí od začátku koronavirové krize připomíná také Jiří Pehe v komentáři nebo další z příběhů podle skutečné události seriálu Den na periferii. Již 76. výročí osvobození Osvětimi se věnuje Jiří Padevět. Připomeneme si ale i 30 let existence Muzea romské kultury v Brně.

Naše pozvání k rozhovoru pro první dvojčíslo tohoto roku přijala Tereza de Ornelas, se kterou jsme se, byť ne doslova, podívali na jih. Tereza pochází z Ostravy, třináct let prožila v Británii a posledních osm let v zemi, na které se nesmazatelně podepsal apartheid – v Jihoafrické republice. V Profilu pak představíme další zajímavou osobnost – romistku a koordinátorku soutěže Romano Suno Marii „Mášu“ Podlahovou Bořkovcovou.

„On snad chtěl, aby celej svět hrál, to bylo jeho snem,“ vzpomíná Olga Fečová na svého muže, slavného muzikanta a skladatele Jozefa Feča. Pozveme vás k prolistování prvního dílu z připravovaných zpěvníků z jeho tvorby. V neposlední řadě si posvítíme na další z fenoménů internetu – sociální síť TikTok.

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 636x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romano voďi, Romano voďi 2021, RV 1-2/2021, Rozhovory, Osobnosti, editorial, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo